۹ اثر ناملموس کرمان ثبت ملی شد

کرمان – فت فتو – مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان اعلام کرد که ۹ اثر ناملموس این استان در فهرست آثار ملی ثبت شد.

به گزارش روز دوشنبه فت فتو و به نقل از روابط عمومی این اداره کل، فریدون فعالی افزود: آیین سنتی تیرگان زرتشتیان کرمان، بازی قلعه قوسا در شهرهای رابر، اسفندقه، جیرفت و بافت، مهارت پخت گندم شیر (بلغور شیر) کرمان، تهیه شیرینی محلی خاخل کرمان و رابر، مهارت پخت اوماچو هنگو (آش هنگو) در کرمان، بردسیر، زرند و…، مهارت تهیه شیرینی محلی چنگمالو کرمان، سیرجان، بردسیر و…، آیین عقیقه، مراسم سنتی شب شیشه و نیز مهارت تهیه سرکه محلی کرمان در جلسه اخیر شورای ملی ثبت آثار واجد ارزش شناخته شدند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بیان کرد: هرسال پرونده‌هایی برای ثبت آثار ناملموس مناطق مختلف استان تهیه می‌شود و برای بررسی و ثبت در فهرست آثار ملی به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارسال می‌شود.

فعالی اظهار داشت: امسال سهمیه استان کرمان برای ثبت آثار ۶ اثر بود که توانستیم با همکاری واحد مردم‌شناسی این اداره، ۹ اثر واجد شرایط را ثبت ملی کنیم.

به گزارش فت فتو، بیش از هفت هزار اثر تاریخی شناخته شده، ۷۰۰ اثر ثبت ملی و هشت اثر ثبت جهانی در استان کرمان وجود دارد.

کرمان بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی را نیز در بین استان های کشور با هشت اثر از آن خود کرده است. ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کند میمند با چندهزارسال قدمت، باغ زیبای شازده با ویژگی های منحصر به فرد معماری عمارت آن، دشت کویر لوت در منطقه شهداد کرمان که قدیمی ترین درفش جهان از آنجا به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم به ثبت جهانی رسیده است.

همچنین روستای دارستان شهرستان سیرجان به عنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی پیچ و نیز دهکده جهانی گلیم به ثبت جهانی رسیده است.

آثار طبیعی در شمال، جنوب و شرق استان کرمان بنا به جغرافیا و ویژگی های اقلیمی این مناطق هرکدام جذابیت و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که می تواند هدف گردشگران داخلی و خارجی باشد و شهروندان ایرانی و غیرایرانی می توانند از زیبایی های منحصر به فرد و اقلیم متفاوت این استان بهره مند شوند.
۹ اثر ناملموس کرمان ثبت ملی شد

منبع:ایرنـا
💬 ۹ اثر ناملموس کرمان ثبت ملی شد