گزارش خبرنگاران تسنیم از کشف کالاهای احتکاری و قاچاق/ کالاهایی که سر از انبار ‌درمی‌آور‌ند/ بازی سودجویان با ‌مردم

گروه استان‌ها ـ بعد از اعلام ‌برنامه دولت برای اصلاح ارز ترجیحی، برخی سودجویان و دلالان اقدام به احتکار کالاهای اساسی مردم کرده بودند که مجموعه اطلاعاتی نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی ضمن کشف این انبارها، با متخلفان برخورد قاطع داشتند. – اخبار استانها – به گزارش گروه استان‌های فت فتو، بعد از اعلام […]

گروه استان‌ها ـ بعد از اعلام ‌برنامه دولت برای اصلاح ارز ترجیحی، برخی سودجویان و دلالان اقدام به احتکار کالاهای اساسی مردم کرده بودند که مجموعه اطلاعاتی نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی ضمن کشف این انبارها، با متخلفان برخورد قاطع داشتند.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های فت فتو، بعد از اعلام ‌برنامه دولت برای اصلاح ارز ترجیحی، برخی سودجویان و دلالان اقدام به احتکار کالاهای اساسی مردم کرده بودند که مجموعه اطلاعاتی نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی ضمن کشف انبارهای حاوی کالای اساسی، جلوی سوء‌استفاده‌گران از یارانه مردم را گرفته‌اند.

در پی آزادسازی و واریز مبلغ جدید یارانه ها برای دهک‌های مرتبط بهانه‌ای برای بالا بردن قیمت اجناس توسط فروشندگان و کسبه به وجود آمد و برخی سودجویان قیمت اجناس خود را آن طور که می‌خواهند تعیین می کنند و به شهروندان می فروشند؛ نکته جالب اینجاست که با توجه به برقراری نظم و ثبات در بازار هنوز هم برخی از سودجویان وجود دارند که اقلام خود را به قیمت بالاتر از نرخ تعیین شده به فروش می‌رسانند.

‌گزارش خبرنگاران تسنیم از سراسر کشور حکایت از برخورد جدی و قاطع با هرگونه احتکار دارد به نحوی که چند روز اخیر بسیاری از انبارهای احتکار کشف و کالاها در بین مردم توزیع ‌و با محتکران برخورد جدی شده است.

280 تن کالای احتکاری در استان بوشهر کشف شد
برخورد قاطع اطلاعات سپاه استان مرکزی با محتکران/ کشف چند انبارِ کالای احتکار به میزان 85 تن
650 تن روغن خوراکی احتکار‌شده در استان خوزستان کشف شد
برخورد قاطع سپاه با محتکران در استان همدان/ کشف 78 تن شکر احتکارشده در تویسرکان

کشف چند انبار احتکار و دپوی ارزاق عمومی در استان خراسان جنوبی

سرهنگ هادی سلمانی فرمانده انتظامی شهرستان زیرکوه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اجرای طرح‌های مبارزه با قاچاق و احتکار کالا یکی از راهبردهای عملیاتی پلیس در پیشبرد اهداف ماموریتی نیروی انتظامی در جهت رشد و شکوفایی اقتصاد کشور محسوب می‌شود و در این زمینه همراهی و همکاری تمام نهادها و بخش‌ها با نیروی انتظامی ضروری است.

فرمانده انتظامی شهرستان زیرکوه گفت: در ماموریت‌های جداگانه انواع مواد غذایی و ارزاق عمومی احتکار شده به ارزش یک میلیارد ریال در شهرستان زیرکوه کشف و ضبط شد.

وی بیان کرد:  مأموران با انجام تحقیقات تخصصی پلیسی انبارهای کالاهای احتکار شده را شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضائی در بازرسی از این محل‌ها انواع ارزاق عمومی احتکار شده را کشف کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان زیرکوه افزود: مأموران در این رابطه 2 متهم را دستگیر که متهمان دستگیر شده به همراه پرونده به مراجع قضائی معرفی شدند.

کشف 280 تن کالای احتکاری در استان بوشهر ‌

‌سردار حیدر سوسنی رئیس پلیس استان بوشهر‌ از کشف احتکار مواد غذایی مورد نیاز مردم خبر داد و تصریح کرد: 280 تن کالای احتکاری شامل روغن خوراکی، گوشت مرغ و شکر در استان بوشهر کشف شد.

وی با بیان اینکه این کشفیات در 3 روز گذشته بوده است گفت: مأموران پلیس امنیت اقتصادی با همکاری فرماندهی انتظامی شهرستان‌ها موفق شدند، طی 72 ساعت گذشته در  یک عملیات هماهنگ 37 تن شکر، 23 تن روغن خوراکی و 220 تن گوشت مرغ کشف کنند.

رئیس پلیس استان بوشهر با اشاره به  پلمپ 7 باب انبار در سطح استان بوشهر خاطر نشان کرد: انبارهایی که در آن کالاهای مورد نیاز مردم احتکار شده بود پلمپ و 7 نفر به مرجع قضائی معرفی شد.برابر اعلام کارشناسان ارزش این مقدار کالای احتکاری کشف شده 149 میلیارد و 815 میلیون ریال برآورد شده است.

کشف چند انبارِ کالای احتکار به میزان 85 تن در استان مرکزی

به گزارش فت فتو از اراک، روابط عمومی سپاه روح الله استان مرکزی در خصوص کشف انبارهای کالای احتکار شده توسط پاسداران گمنام اطلاعات سپاه استان با صدور اطلاعیه‌ای توضیحاتی ارائه کرد.

در این اطلاعیه آمده است: با تلاش و مجاهدت های شبانه روزی پاسداران گمنام امام زمان(عج)در سازمان اطلاعات سپاه روح الله استان مرکزی و در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی و تسهیل اجرای طرح اقتصادی دولت و با رصد دقیق و فعال سازی شبکه اطلاعات مردمی، موفق به کشف چند انبارِ کالای احتکار شده گردید.  

این اطلاعیه در ادامه درخصوص ارزش کالاهای احتکاری کشف شده می‌افزاید: این اقلام کشف شده شامل روغن، برنج، آرد، قند و عدس به میزان 85 تن و ارزش ریالی بیش از 50 میلیارد ریال بوده است، پس از اخذ دستور مقام محترم قضایی این اقلام جهت بازگشت به شبکه توزیع در اختیار مقامات مسئول قرار گرفته است.

کشف 78 تن شکر احتکارشده در تویسرکان

به گزارش فت فتو از همدان به نقل از روابط عمومی سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان، سرهنگ علی‌اکبر کریم‌پور ‌معاون روابط عمومی سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان اظهار کرد: در راستای نظارت و توزیع کالا در بین شهروندان و مبارزه با فساد اقتصادی، با هوشیاری شبکه اطلاعاتی بسیج، 78 تن شکر احتکار شده در شهرستان تویسرکان کشف و ضبط شد.

وی گفت: این مقدار شکر احتکار شده که به صورت توزیع خارج از شبکه بود از دو عمده‌فروش در شهرستان تویسرکان کشف شد و پرونده افراد خاطی برای سیر مراحل اداری به مراجع قضایی و تعزیرات حکومتی ارسال شد.

وی با بیان اینکه سازمان اطلاعات سپاه استان همدان در راستای برقراری امنیت با هر نوع اقدامی که معیشت مردم را به مخاطره بیندازد، مقابله و برخورد می‌کند، گفت: کسانی که بخواهند نظم نظام توزیع را برهم بزنند و اقلام ضروری را احتکار کنند، پس از تشکیل پرونده و پیگرد قانونی به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد تا با متخلفان برخورد شود.

کشف 34 تن روغن و 25 تن شکر احتکاری در استان گیلان

به گزارش فت فتو از رشت، مرتضی امینی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گیلان در تشریح اقدامات نظارتی تعزیرات حکومتی بر بازار با اشاره به آمار احتکار کالا در استان گیلان تصریح کرد: حدود 34 تن روغن و 25 تن شکر احتکار شده طی دو روز گذشته در سراسر استان گیلان کشف و ضبط شد؛ این اقلام با ارز 4 هزار و 200 تومانی و با قیمت قبل خریداری شده بود اما قصد داشتند آن را با قیمت جدید توزیع کنند.

امینی تشدید بازرسی‌ دستگاه‌های نظارتی در بازار و انبارهای استان گیلان در راستای کشف موارد احتکار کالا را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: با نظارت‌ بازرسان و همکاران  34 تن روغن و 25 تن شکر احتکار شده توقیف و با قیمت مصوب بین مردم توزیع شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گیلان درباره افزایش قیمت نان سنتی در برخی از واحدها با بیان اینکه قیمت نان هیچ تغییراتی نخواهد داشت گفت: براساس مصوبه سران قوا مجازات‌ها در حوزه جرایمی نظیر احتکار و گران‌فروشی تشدید شده است.

امینی با بیان اینکه در صورت مشاهده موارد احتکار، مجازات‌های قانونی 10 برابری برای متخلفان اعمال و انبار و یا نانوایی متخلف پلمپ و بنر نصب می‌شود ابراز داشت: قیمت کالاهای اساسی و سایر اقلام به جز 4 قلم کالایی که دولت اعلام کرد، تغییر ندارد.

کشف 650 تن روغن خوراکی احتکار‌شده در استان خوزستان

به گزارش فت فتو از اهواز به نقل از دادگستری استان خوزستان، صادق جعفری چگنی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان اظهار داشت: طی هفته گذشته با توجه به تأکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی بر رسیدگی ویژه به تخلفات در بازار طی امروز به‌میزان 650 تن روغن خوراکی از دو انبار در سطح استان کشف شد و دستورات قضایی توسط دادستان صادر شد تا در اختیار سازمان‌های متولی یعنی سازمان صمت و جهاد کشاورزی برای توزیع و استفاده عموم قرار بگیرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان گفت: طی هفته گذشته نیز به‌میزان صد تن روغن خوراکی از برخی از انبارهای سطح استان کشف شده است.

وی گفت: حضور دادستان‌ها و نهادهای متولی نظارت به‌صورت فوق‌العاده و میدانی در سطح بازار ادامه دارد و با هرگونه احتکار برخورد جدی و قانونی صورت خواهد گرفت.

کشف 4تن روغن خوراکی در شهرستان لالی

حسن عالی‌پور دادستان عمومی و انقلاب لالی نیز از کشف چهار تن روغن خوراکی احتکارشده در این شهرستان از یک انبار خبر داد و اظهار داشت: با دستور قضایی و در راستای مقابله با محتکران و گرانفروشان، یک انبار احتکار کالا با بیش از چهار تن روغن خوراکی کشف و پلمب شد.

وی افزود: روغن‌های کشف‌شده تحویل اداره صمت شهرستان و موضوع جهت طی مراحل قانونی به تعزیرات شهرستان ارجاع شد.

عالی‌پور گفت: مقابله با محتکران با جدیت ادامه دارد و از مردم می‌خواهیم در صورت مشاهده موارد مشابه، مراتب را به دستگاه قضایی اعلام کنند.

کشف 3 انبار احتکار کالا‌های اساسی درخوی

فرماندار خوی گفت : محتکران بدون ثبت این انبار ها در سامانه جامع انبارهای کشور اقدام به احتکار اقلام اساسی مردم کرده بودند تا در فرصت مناسب با قیمت های خارج از تنظیم بازار به بازار عرضه کنند که با اطلاع رسانی مردم و تلاش بازرسان و اکیپ های نظارتی کشف شد

ذبیح اله کاظمی افزود : به میزان 68 تن روغن یارانه ای ، 20 تن برنج یارانه ای و مقادیر زیادی مرغ و تخم مرغ هم از این انبارها کشف و با تشکیل پرونده در اختیار تعزیرات حکومتی قرار گرفت تا بعد از سیر مراحل قانونی وارد بازار و شبکه توزیع شوند

فرماندار خوی ارزش اقلام کشف شده را بیش از 700 میلیاردریال اعلام و تصریح کرد : در این زمینه 4 نفر محتکربا تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شهرستان شد

کاظمی با بیان اینکه هیچ کونه مشکلی در تامین آرد و نان مردم در شهرسان وجود ندارد گفت : از امروز 15 نانوایی شهرستان خوی برای تامین و تسهیل در تامین نان مردم بصورت دوشیفیت فعالیت خواهند کرد

کشف بیش از 54 میلیارد ریال کالای احتکاری در گلستان

فرمانده انتظامی گلستان گفت: ماموران موفق شدند 39 تن روغن خوراکی، یک تن و 520 کیلوگرم برنج، 4 تن و 600 کیلوگرم پنیر و بیش از 11 تن و 300 کیلوگرم قند و شکر و تعدادی اقلام شوینده، خرما و نمک احتکاری در شهرستان گرگان کشف کنند.

سردار سعید دادگر گفت: برابر اعلام کارشناسان ارزش این مقدار کالای کشف شده بیش از 34 میلیارد و 800 میلیون ریال برآورد شده است.

سردار دادگر افزود: در این عملیات 4 متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع ذیصلاح معرفی شدند.

جانشین فرماندهی انتظامی گلستان نیز از کشف 20 میلیارد ریال کالای احتکاری در رامیان خبر داد.

سرهنگ فرزاد تاجره گفت: در راستای طرح برخورد با قاچاق و احتکار کالا‌های مورد نیاز مردم، ماموران پلیس آگاهی رامیان موفق به شناسایی تعدادی از محل‌های دپوی کالای احتکاری در این شهرستان شدند.

فرزاد تاجره افزود: ماموران پس از کسب مجوز قانونی، از این انبار‌ها 11 تن و 200 کیلوگرم قند، یک هزار و 870 لیتر روغن خوراکی، 13 تن برنج، 160 بسته ماکارانی و 432 قلم پودر شوینده احتکاری کشف کردند.

کشف انبار روغن احتکارشده در ساری

فرماندار شهرستان ساری گفت: در پی کسب خبری مبنی بر احتکار روغن توسط فرد یا افرادی سودجو در یکی از انبار‌های این شهرستان که بدون ثبت در سامانه بود، موضوع در دستور کار بازرسان اداره صمت و تعزیرات حکومتی ساری قرار گرفت.

محمد علی نوبخت افزود: پس از هماهنگی‌های قضائی، با همکاری کارشناسان ادارات صمت و تعزیرات حکومتی مرکز استان از این انبار 694 میلیون و 350 هزارتومان روغن خوراکی احتکار شده کشف و ضبط شد.

او گفت: پرونده این کشفیات برای اقدامات قانونی بعدی به مراجع قانونی شهرستان ارسال شد.در تامین کالا‌های اساسی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و مردم نگران این موضوع نباشند.هرگونه گرانفروشی، دپوی غیر قانونی کالا‌های اساسی، جرم محسوب شده و با متخلفین با جدیت و برابر مقررات برخورد خواهد شد.

کشف 8 تن ماکارونی و روغن احتکار شده در استان قزوین

سرپرست تعزیرات حکومتی قزوین از کشف 8 تن ماکارونی و روغن احتکار شده در استان خبر داد.علیرضا حسن پور گفت: تمامی شعب تعزیرات حکومتی تا رسیدن بازار به ثبات و آرامش کامل در سراسر استان به صورت شبانه روزی فعالیت خواهند داشت.

وی افزود: به تمامی متخلفان و گرانفروشان هشدار داده می‌شود که جریمه‌های تعزیراتی به میزان دست کم پنج برابر افزایش داده شده و روسای شعب نیز در همان مرحله بازرسی و کشف تخلفاتی مانند احتکار، گرانفروشی، کم فروشی و امثال آن مجاز هستند بلافاصله واحد متخلف را در محل پلمب و بنر اعلام تخلف واحد مذکور را بر سر در آن نصب کنند.

به گفته سرپرست تعزیرات حکومتی استان، آمار تمامی انبارها موجود بوده و به طور دایم نیز رصد می شوند و در صورت کشف انبار کالای احتکار شده، ضمن تشدید مجازات متخلف یا متخلفان، کالاها در همان روز کشف به قیمت تولید در بازار به مردم عرضه خواهد شد.

حسن پور اضافه کرد: در بازرسی های صورت گرفته طی مدت یاد شده یک انبار از توابع شهرستان تاکستان به میزان 4 تن روغن و حدود 4 تن ماکارونی احتکار شده به ارزش تقریبی یک میلیارد ریال کشف شد که ضمن تشکیل پرونده تخلف، تمام کالاهای مورد گزارش نیز به قیمت قبل توزیع شد.

کشف 700 لیتر روغن احتکار شده در کیش

رئیس اداره تعزیرات حکومتی کیش از کشف 700 لیتر روغن احتکار شده در انبار یکی از فروشگاه های جزیره کیش خبر داد.حسین طالبی گفت: براساس قانون تمامی انبارها باید موجودی کالاهای خود را به اداره صنعت معدن و اداره تعزیرات حکومتی معرفی کنند که این انبار نسبت به معرفی موجودی انبار خود اقدام نکرده بود.

وی تصریح کرد: متخلفان از 2 تا 5 برابر ارزش واقعی کالاها جریمه و روغن‌های مکشوفه با نرخ مصوب دولتی به مردم عرضه می‌شوند.

رئیس اداره تعزیرات حکومتی کیش خاطرنشان کرد: سامانه  t135.ir سازمان تعزیرات حکومتی آماده دریافت شکایت های مردمی در خصوص احتکار و گرانفروشی است و ساکنان کیش می توانند شکایت خود را به تعزیرات حکومتی کیش اعلام کنند.

کشف کالاهای احتکار شده در مناطق مختلف آذربایجان شرقی

پاسداران گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه عاشورا با هماهنگی دستگاه قضائی استان، در چندین عملیات متعدد موفق به کشف انواع کالا‌های اساسی از جمله 1700 تن آرد، 3 تن برنج، 9 تن روغن جامد، 3.5 تن شکر، 14 تن گندم و 8 تن نهاده‌های دامی در  شهرستان‌های تبریز، اهر، آذرشهر و ورزقان شدند.

پرونده کالاهای احتکار شده برای سیر مراحل به دستگاه‌های تعزیرات شهرستان‌های مربوطه ارجاع داده شد.
 سامانه تلفنی 114 سازمان اطلاعات سپاه آماده دریافت گزارشهای شهروندان در خصوص احتکار، فساد و هرگونه جرائم دیگر است.

همچنین سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره اطلاعات شهرستان میانه طی عملیاتی 29 تن شکر، 30 تن برنج و نیم تن روغن مایع و جامد احتکار شده را در مجموع به ارزش 25 میلیارد ریال کشف و ضبط کردند.
3 هزار قوطی روغن نباتی احتکار شده هم به همت سربازان گمنام امام زمان (عج) در شهرستان هشترود کشف شد.

در پی رصد اطلاعاتی، سربازان گمنام امام زمان موفق شدند 10 تن شکر، 5 تن قند، 9 تن برنج ویک تن روغن را به ارزش 8 میلیارد ریال از یک انبار بخش خصوصی در بخش لیلان از توابع ملکان کشف و ضبط کنند.

کشف 94 تن روغن احتکار شده در سنندج

رئیس کل دادگستری استان کردستان از کشف 4 انبار بزرگ احتکار روغن در سنندج خبر داد و گفت: از این انبار‌ها در مجموع 94 تن روغن خوراکی کشف و ضبط شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی از شناسایی و کشف 4 انبار بزرگ احتکار روغن در سنندج خبر داد و افزود: از این انبار‌ها در مجموع 94 تن روغن خوراکی احتکار شده کشف و ضبط شد که پس از تشکیل پرونده قضایی برای متخلفین و پلمب انبار‌های مذکور، روغن‌های مکشوفه وارد چرخه توزیع می‌شود.

وی گفت: در جهت دستورات رئیس محترم قوه قضائیه مبنی بر «مقابله با گرانفروشی و احتکار» و کمک دستگاه قضایی به دولت در انجام اصلاحات اقتصادی به منظور جلوگیری از سوءاستفاده متخلفین مایحتاج عمومی مردم و با دستور قاطع دادستان مرکز استان از 4 شرکت توزیع و پخش روغن خوراکی در سطح شهرستان سنندج مقدار 94 تُن روغن به ارزش تقریبی 2 میلیارد تومان کشف و ضبط شد.

رئیس کل دادگستری استان کردستان بیان کرد: ارزش تقریبی این مقدار روغن کشف شده بیش از 2 میلیارد تومان است و مقرر شده تا با نظارت ادارات متولی در روز‌های آینده در بین فروشگاه‌های منتخب توزیع و در اختیار شهروندان قرار گیرد.

کشف 39 تن روغن و 122 تن آرد احتکار شده در هرمزگان

مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به تأکیدات رئیس قوه قضاییه مبنی بر لزوم همکاری دستگاه قضایی با دولت به منظور جلوگیری از هرگونه تخلف و سو استفاده در عرضه مایحتاج عمومی، گفت: در همین راستا و همزمان با اجرای طرح‌های اقتصادی دولت، 34 تیم مشترک نظارت بر بازار با محوریت دستگاه قضایی و همکاری دیگر دستگاه‌های متولی در استان هرمزگان تشکیل شده است.

وی با تأکید بر قاطعیت دستگاه قضایی در برخورد با گران‌فروشان و محتکران، خاطر نشان کرد: مردم در صورت مشاهده هرگونه احتکار و افزایش کاذب قیمت‌ها، موارد را به سامانه «سجام» دادگستری هرمزگان به آدرس اینترنتی sajam.scpd.ir گزارش کنند.

خبر در حال تکمیل
گزارش خبرنگاران تسنیم از کشف کالاهای احتکاری و قاچاق/ کالاهایی که سر از انبار ‌درمی‌آور‌ند/ بازی سودجویان با ‌مردم

منبع: تسنــیم
? گزارش خبرنگاران تسنیم از کشف کالاهای احتکاری و قاچاق/ کالاهایی که سر از انبار ‌درمی‌آور‌ند/ بازی سودجویان با ‌مردم