گردش مالی تعاونی‌ها در استان کرمان زیر 5 درصد است

گروه استان‌ها – بخش تعاون در استان کرمان در سال‌‌های گذشته نه تنها به جایگاه واقعی خود نرسیده که با گردش مالی ۳ تا ۵ درصدی سهم ناچیزی در اقتصاد بزرگ‌ترین استان کشور داشته است. – اخبار استانها – به گزارش فت فتو از کرمان ، تعاونی‌ها، سازمان‌های مردمی هستند که از طرف خود اعضا […]

گروه استان‌ها – بخش تعاون در استان کرمان در سال‌‌های گذشته نه تنها به جایگاه واقعی خود نرسیده که با گردش مالی ۳ تا ۵ درصدی سهم ناچیزی در اقتصاد بزرگ‌ترین استان کشور داشته است.

– اخبار استانها –

به گزارش فت فتو از کرمان ، تعاونی‌ها، سازمان‌های مردمی هستند که از طرف خود اعضا و با اختیار آنها تشکیل شده و براساس اصول بین‌المللی تعاون اداره می‌شوند؛ اقتصاد ایران بر پایه سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی بنا شده است و تعاونی‌ها نقش مهمی در تولید ملی، کارآفرینی و رشد اقتصادی و فرهنگی جامعه بر عهده دارند و اهمیت آنها به اندازه‌ای است که در قانونی اساسی از آن به عنوان یکی از ارکان مهم برای پیشگیری از تمرکز ثروت، پیشگیری از انحصار، احتکار، تورم، جلوگیری از کارفرمای مطلق شدن دولت و اشتغال زایی نام برده می‌شود.

در اصل 44 قانون اساسی به بخش تعاون به عنوان یکی از پایه‌های نظام اقتصادی کشور اشاره شده است. این قانون در سیزدهم شهریور سال 1370 به تصویب مجلس رسید و در تاریخ دهم دی 1370 وزارت تعاون به منظور اعمال نظارت و حمایت دولت از بخش تعاونی تشکیل شد و به همین مناسبت سیزدهم شهریورماه در تقویم کشور ما به عنوان تعاون نام‌گذاری شده است.

در قانون جمهوری اسلامی براساس سیاست‌های کلی اصل 44، دولت در بخش تعاون، از طریق روش‌هایی مانند تخفیفات مالیاتی و حمایت از طریق مؤسسات مالی زمینه برای فعالیت‌های اقتصادی در زمینه خصوصی‌سازی را گسترش می‌دهد، با این وجود در سال‌های گذشته تعاونی‌ها به جایگاه واقعی خود در اقتصاد ایران نرسیدند.

در شرایطی که قرار بود تعاونی‌ها به سهم 25 درصدی در اقتصاد دست پیدا کنند متأسفانه به دلایل متفاوتی چون عدم کاهش تصدی گری دولتی در اقتصاد، عدم فرهنگسازی لازم در حوزه تعاون و ضعف عملکرد برخی از تعاونی‌ها، امروز درصد مشارکت این حوزه در اقتصاد به عدد انگشتان یک دست هم نرسد.

به روایت آمار در استان کرمان بیش از 5 هزار تعاونی فعال وجود دارد که با ایجاد اشتغال برای نزدیک به 50 هزار نفر، 5 درصد اشتغال و تنها عددی بین 3 تا 5 درصد گردش مالی بزرگترین استان کشور را به خود اختصاص داده‌اند؛ عددی که به گفته مسئولان به هیچ عنوان قابل قبول و قابل توجیه نیست.

رضا اسماعیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به وضعیت تعاونگران در استان کرمان اظهار داشت: بیش از 5 هزار تعاونی فعال در استان کرمان داریم وبرآورد می‌شود چیزی نزدیک به 50 هزار نفر در این تعاونی‌ها مشغول به‌کار هستند که نزدیک 5 درصد اشتغال استان کرمان را شامل می‌شود.

وی با عنوان اینکه بین 3 تا 5 درصد گردش مالی استان در این تعاونی‌ها است که عدد قابل قبول و قابل توجیهی نیست افزود: این درحالی است که در بحث اصل 44 قرار بود که 25 درصد اقتصاد کشور در بخش تعاون باشد که متأسفانه به این مهم نرسیدیم و امیدواریم در دولت جدید این عدد محقق شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به دلایل عمده عدم تحقق این عدد در بخش تعاون گفت: در بخش واگذاری‌ها به ویژه واگذاری‌های دولتی به بخش خصوصی، قرار بود که قسمت عمده شرکت‌های دولتی، به تعاونی‌های عام واگذار شود و مردم سهم بیشتری از این واگذاری‌ها داشته باشند که متأسفانه این اتفاق نیفتاده است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه در آینده این اتفاق در واگذاری‌های بخش دولتی به خصوصی بیفتد و بخش تعاون به جایگاه واقعی خود در کشور برسد ادامه داد: در مجموع فرهنگ تعاون نسبت به 30 سال قبل افت داشته و یکی از دلایل آن هم تغییر ساختار روستایی به شهرنشینی بوده است.

اسماعیلی ادامه داد: جمعیت غالب کشور ما از روستایی به شهرنشینی تغییر کرده و ما باید ساختارهای جدیدی در بخش تعاون تعریف می‌کردیم که براساس آن بتوان فرهنگ جدید شهرنشینی را پوشش دهد اما این ساختارها تعریف نشده است.

وی با بیان اینکه در دو یا سه دهه قبل، مردم ما در روستاها تعاون و همکاری بسیار زیادی در حوزه‌های مختلفی چون امر ازدواج، ساخت خانه، ایجاد اشتغال و برگزاری مراسم مذهبی داشتند افزود: هنوز هم مردم ما در روستاها همراهی و همیاری بسیار زیادی در هیئت‌های مذهبی دارند و این ساختارهای قدیمی با ساختارهای تعاون ما در کشور همراه و همگام است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه ساختار جدید شهرنشینی با بحث تعاون غریب است تصریح کرد: بخش تعاون نتوانست با ساختار‌های جدید خودش را وفق دهد و نتوانستیم شهرنشینی را با تعاون گره بزنیم و از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی ادامه داد: خلأ بخش تعاون در کشور را شرکت‌های سهامی سرمایه گذاری و بورس پر کرده و مردم ما سرمایه‌های خود را بیشتر به آن سمت برده‌اند و تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها دارند.

هفته تعاون، یادآور نگاه ویژه به تجلی اقتصاد مردمی است
قوانین مرتبط با توسعه بخش تعاون را اجرا کنید

اسماعیلی با بیان اینکه یکی از بهترین قالب‌هایی که تعاونی‌ها در قالب آن می‌توانند شکل بگیرند، تعاونی مسکن است افزود: متأسفانه طی 10 سال گذشته آمار پروانه‌هایی که در بخش مسکن حوزه تعاون صادر شده از 2.5 درصد به زیر یک درصد رسیده و مردم تمایلی در بخش تعاونی‌های مسکن ندارند و برای خانه‌دار شدن بیشتر به سمت شخصی سازی و سایر قالب‌ها می‌روند.

وی با اشاره به اینکه عملکرد ضعیف و بد برخی از تعاونی‌ها و اینکه نتوانستند الگوی خوبی در جامعه باشند در کنار مسائل و مشکلات دیگر حوزه تعاون همه دست به دست هم داد تا تعاونی‌های ما در جایگاه واقعی خود قرار نداشته باشند گفت: در اوایل دهه شصت تعاونی‌های خیلی خوبی در استان کرمان شکل گرفت که متأسفانه هر کدام از آنها گرفتار آفتی چون موروثی شدن، عدم برگزاری مجامع، بروز مشکلاتی در حساب مالی، عدم مشارکت اعضا و … شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه الگوهای خوبی که داشتیم و می‌توانستند بخش تعاونی‌ها را در استان توسعه دهند موفق عمل نکردند افزود: در استان کرمان تعاونی‌هایی داریم با 12 هزار نفر عضو، که مجمع سالیانه آن با 50 نفر برگزار می‌شود.

انتهای پیام/511/ی
گردش مالی تعاونی‌ها در استان کرمان زیر 5 درصد است

منبع:تسنــیم
? گردش مالی تعاونی‌ها در استان کرمان زیر 5 درصد است