گرانی نهاده‌ها ریشه گلخانه‌های استان کرمان را خشکانده است/ تولید به صرفه نیست

گروه استان‌ها – استان کرمان بیشترین گلخانه‌های مدرن کشور را دارد اما گلخانه‌داران کرمانی از افزایش هزینه‌های تولید، نبود نقدینگی و عدم حمایت‌ها گلایه دارند و برخی هم از کشت محصول گذشته‌اند. – اخبار استانها – به گزارش فت فتو از کرمان ، کشت گلخانه‌ای از مطلوب‌ترین شیوه‌های کشت شناخته شده است که به دلیل […]

گروه استان‌ها – استان کرمان بیشترین گلخانه‌های مدرن کشور را دارد اما گلخانه‌داران کرمانی از افزایش هزینه‌های تولید، نبود نقدینگی و عدم حمایت‌ها گلایه دارند و برخی هم از کشت محصول گذشته‌اند.

– اخبار استانها –

به گزارش فت فتو از کرمان ، کشت گلخانه‌ای از مطلوب‌ترین شیوه‌های کشت شناخته شده است که به دلیل داشتن مزایایی چون افزایش بهره‌وری و تولید مضاعف، مصرف آب کمتر و امکان کاشت و برداشت محصول در تمام فصول و پرورش محصولات خارج از فصل و خارج از اقلیم از جایگاه ویژه‌ای در حوزه کشاورزی برخوردار است.

در سال‌های گذشته کشت‌های گلخانه‌ای در کشور ما توسعه زیادی یافته و در این میان استان کرمان به دلیل تنوع اقلیمی و فرصت‌های کشاورزی موجود در این استان به یکی از قطب‌های مهم کشت‌های گلخانه‌ای در کشور تبدیل شده، تا جایی که بیشترین سطح گلخانه‌های مدرن کشور را در خود جای داده است، با این وجود گلخانه‌داران کرمانی در این ایام حال و روز خوشی ندارند؛ بالا رفتن هزینه‌های تولید و نهاده‌ها کشاورزی از سویی و افزایش قیمت افسارگسیخته قیمت سازه‌های گلخانه‌ای و نبود نقدینگی از سوی دیگر، برای گلخانه داران مشکلات زیادی ایجاد کرده است تا جایی که برخی از آنها دیگر امیدی به ادامه کار ندارند.

تراژدی تکراری مشکلات کشاورزان کرمانی هر روز گریبان یکی از محصولات را می‌گیرد و این بار گویی نوبت به محصولات گلخانه‌ای رسیده و گلخانه‌داران این بار به شدت از افزایش قیمت‌ها گلایه دارند و گلایه بیشتر آنها از عدم نظارت و حمایت مسئولان است.

یکی از گلخانه داران جنوب استان کرمان با بیان اینکه مشکل اصلی ما عدم نظارت بر عرضه نهاده‌های کشاورزی است گفت: افزایش بی‌رویه قیمت‌ها به ویژه در بذر، کود، سم و پلاستیک بسیار زیاد است و گویی هیچ نظارتی هم بر قیمت‌ها نیست.

یکی دیگر از گلخانه داران کرمان با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها و نبود نقدینگی و عدم حمایت مسئولان باعث شده که خیلی از خرده کشاورزان، کشت را کنار گذاشته و به کارگری روی بیاورند افزود: این درحالی است که جنوب استان کرمان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور است. چرا کشاورز ما باید به دنبال کارگری برود؟

یکی از گلخانه داران جنوی کرمان با اشاره به اینکه با افزایش قیمتی که در نهاده‌های کشاورزی مواجه بودیم در این دوره نتوانستیم کشتی را که مدنظر داشتیم، انجام بدهیم ادامه داد: از سوی دیگر فصل سرما در پیش است و نگران تأمین سوخت گلخانه‌ها و جلوگیری از سرمازدگی محصولات خود هستیم.

ذبیح‌الله اعظمی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات کشاورزان جنوب استان کرمان را می‌توان در دو بخش بررسی کرد اظهار داشت: بخشی از این مشکلات مربوط به نهادهای کشاورزی است.

وی با بیان اینکه بخشی از این نهاده‌ها مانند کودهای شیمیایی دولتی است که دولت و وزارت جهاد کشاورزی این کودها را تا ۱۰ برابر گران کرده افزود: دولت فکر کشاورزانی را نکرده که ممکن است حتی محصولشان در بازار به فروش نرسد.

افزایش هزینه نهاده‌ها باعث زیر کشت نرفتن گلخانه‌های کرمان است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از این نهاده‌ها مثل بذر و پلاستیک نیز در بازار آزاد است که قیمت آن تابع بازار و میزان عرضه و تقاضا است تصریح کرد: زیر کشت نرفتن گلخانه‌ها و خالی ماندن آنها، هم در سال قبل و هم در سال جاری به دلیل افزایش هزینه‌های کشت، بذر، پلاستیک و … است.

وی با اشاره به طرحی که در مجلس در حال پیگیری است گفت: تا کنون هشت ماده آن تمام شده و در این طرح، کشاورزی قراردادی را مطرح کردیم که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده و جلساتی که وزیر پیشین و وزیر فعلی جهادکشاورزی داشتیم، این مسئله در حال محقق شدن است.

اعظمی به سفر هفته گذشته معاون وزیر جهادکشاورزی به جیرفت اشاره کرد و افزود: در این سفر تفاهمنامه‌ای برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی امضا شد و اجرای این طرح می‌تواند جنوب استان کرمان را به عنوان پایلوت اجرای این طرح در کشور معرفی کند.

وی با بیان اینکه نکته دوم تأمین سوخت گلخانه‌داران است گفت: سال قبل به دلیل کمبود بارندگی‌ها و خشکی هوا، خسارت سرما در حوزه کشاورزی زیاد بود و از سوی دیگر سوخت مورد نیاز هم به گلخانه‌داران نرسید یا اینکه سوختی که در اختیار کشاورزان گذاشته شد با توجه به مدت زمان سرما، کافی نبود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی از گلخانه دارانی که لوله گاز به نزدیکی گلخانه‌های آنها رسیده درخواست کرد در فرصت کوتاه باقیمانده تا آبان و آذرماه اقدامات لازم برای بهره‌مندی از گاز طبیعی را انجام دهند تصریح کرد: تا کنون تعداد کمی از گلخانه‌داران اقدام کرده و استقبال کم بوده است.

وی ادامه داد: متأسفانه سهمیه سوخت این گلخانه‌ها قطع می‌شود و از سویی گلخانه‌داران اقدامات لازم را برای گازرسانی به گلخانه‌های خود را انجام نداده و با خسارات سرمازدگی و مسائل دیگر مواجه می‌شوند.

اعظمی با بیان اینکه سوخت کشاورزان در مجلس در حال بررسی است و مجلس دغدغه تأمین سوخت کشاورزان را دارد افزود: با این وجود کشاورزان هم باید به این مسئله توجه داشته باشند و قبل از فصل سرما اقدامات لازم را انجام دهند.

افزایش هزینه‌های گلخانه‌داری در سایه برداشته شدن ارز ترجیحی از کود و بذرهای کشاورزی

سعید برخوری رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان نیز با بیان اینکه گرانی نهاده‌های کشاورزی تابع همه اتفاقاتی است که در کشور افتاده اظهار داشت: کودهایی مانند کودهای فسفاته و پتاسه که ماده اولیه آنها از خارج از کشور می‌آید و نیاز به ارز دارند با برداشته شدن ارز ترجیحی از آنها افزایش قیمت این کودها طبیعی است.

وی با اشاره به اینکه بذرهای ما تا یکی دو سال پیش از ارز ترجیحی استفاده می‌کردند که ارز ترجیحی از انواع بذرها هم برداشته شده و طبیعتاً قیمت تمام شده آن هم بالا می‌رود افزود: این تصمیمات و این افزایش قیمت‌ها، مورد اعتراض ما و وزارت جهاد کشاورزی بوده، اما به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور در سال‌های گذشته، این تصمیم گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با بیان اینکه نظارت بر قیمت عرضه نهاده‌های کشاورزی در فروشگاه‌ها به عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است ادامه داد: عمدتاً نوع کشاورزی ما به گونه‌ای است که عمده نهاده‌ها از بذر تا کود آن از خارج کشور وارد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سطح کشاورزی استان کرمان از میانگین کشوری بالاتر بوده و و طبیعی است که هزینه آن هم بالاتر باشد گفت: تولید ما در واحد سطح بالاتر است  و ما محصول لوکس تولید می‌کنیم.

مشکلات کشاورزان جنوب استان کرمان؛ از نبود زیر ساخت‌ها تا نبود برنامه‌ای مدون برای حل اساسی مشکلات
دولت برای حل مشکل کشاورزان جنوب استان کرمان با مجلس همکاری نکرد
تراژدی ورشکستی در انتظار کشاورزان جنوب کرمانی / دلالان حاصل ‌‌‌دسترنج گوجه‌کاران را با قیمت ‌اندک خریداری می‌کنند‌

برخوری با بیان اینکه در حوزه تسهیلات و تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز کشاورزان نیز توافقاتی با بانک کشاورزی داشتیم افزود: مقرر شد کشاورزانی اگر به سیستم بانکی بدهکار نباشد، بتواند از تسهیلات سرمایه در گردش با سود ۱۸ درصد و به هر میزان که نیاز داشته باشند استفاده کنند.

وی در ارتباط با تأمین سوخت گلخانه‌ها گفت: گلخانه‌ای که پروانه فعالیت داشته باشد، سوخت آنها تأمین می‌شود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد؛ همان طور که در سنوات گذشته نیز حواله سوخت برای آنها صادر شده است مگر اینکه گلخانه‌ای به هر دلیل پروانه فعالیت نداشته باشد.

انتهای پیام/۵۱۱/ی
گرانی نهاده‌ها ریشه گلخانه‌های استان کرمان را خشکانده است/ تولید به صرفه نیست

منبع:تسنــیم
? گرانی نهاده‌ها ریشه گلخانه‌های استان کرمان را خشکانده است/ تولید به صرفه نیست