کمبود خون در استان کرمان

۱۵۰۰ بیمار تالاسمی در استان کرمان با کمبود خون مواجه هستند. به گزارش فت فتو؛ مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: در تمامی گروه‌ها خونی به ویژه O و A  کمبود داریم. ایرج شکوهی افزود: آغاز فصل سرما و کوتاه شدن روز‌ها از سویی و شیوع ویروس کرونا و باور نادرست کاهش ایمنی بدن با اهدای خون […]

۱۵۰۰ بیمار تالاسمی در استان کرمان با کمبود خون مواجه هستند.

به گزارش فت فتو؛ مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: در تمامی گروه‌ها خونی به ویژه O و A  کمبود داریم.

ایرج شکوهی افزود: آغاز فصل سرما و کوتاه شدن روز‌ها از سویی و شیوع ویروس کرونا و باور نادرست کاهش ایمنی بدن با اهدای خون از سوی دیگر به این مسئله دامن زده و اکنون پنج پایگاه انتقال خون در استان کرمان داریم که همه روزه آماده دریافت خون اهداکنندگان هستند.

وی با بیان اینکه همکاران ما در پایگاه مرکزی ما در بلوار ۲۲ بهمن شهر کرمان، هر روزه از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۷:۳۰ عصر آماده خدمترسانی به همشهریان هستند گفت: در پایگاه‌های جیرفت، بم، سیرجان و رفسنجان از ۷:۳۰ تا ۱:۳۰ بعدازظهر آماده دریافت خون اهداکنندگان هستند.

شکوهی با اشاره به اینکه واکسیناسیون کرونا باعث کاهش اهدای خون شده است و برخی از واکسن‌ها براساس مکانیسم اثرشان باعث یک معافیت موقت بری اهدای خون می‌شوند گفت: کسانی که واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق می‌کنند تا دو هفته نمی‌توانند اهدای خون داشته باشند.

وی با بیان اینکه از هر واحد خونی که اهدا می‌شود سه فراورده استخراج می‌شود و هر اهدا کننده با اهدای خون جان سه نفر را از مرگ حتمی نجات می‌دهد افزود: عمر برخی فرآورده‌ها مانند پلاکت ۳ تا ۵ روز است و اگر مراجعه مداوم وجود نداشته باشد با مشکل مواجه می‌شویم.
کمبود خون در استان کرمان

منبع:صـداوسیـما مرکز کرمان
? کمبود خون در استان کرمان