کرونایی ها چگونه درگیری ریوی را تشخیص بدهند؟

فت فتو/کرمان یک فوق تخصص بیماری های ریه گفت: یکی از روش هایی که به صورت ساده و ارزان می توانیم وضعیت ریوی را چک کنیم و نیاز به تخصص خاصی ندارد، ارزیابی میزان اکسیژن خون با استفاده از دستگاه های اکسیژن سنج انگشتی است که بیماران کرونایی می توانند صبح و عصر چک کنند و با توجه به اینکه گروه کمی از افراد هستند ممکن است علائم تنفسی واضحی پیدا نکرده و به سمت بیماری شدید بروند لذا چک اکسیژن تا روز ۱۴ درمورد همه افراد توصیه می شود.

دکتر”سیدمهدی هاشمی” در گفت و گو با فت فتو درباره عملکرد ریه اظهار کرد: ریه ها وظیفه تامین اکسیژن برای بافت های حیاتی بدن و دفع گاز کربونیک را به عهده دارند.

وی افزود: سلول های بدن در همه قسمت ها از جمله مغز، قلب، ماهیچه و … به ماده اولیه ای به نام گلوکز به عنوان تامین انرژی و اکسیژن برای استفاده از این گلوکز نیازمند هستند و نتیجه متابولیسم استفاده از گلوکز و اکسیژن تولید گازهای سمی مثل دی اکسید کربن است و بافت ریه از هوایی که ما استنشاق می کنیم اکسیژن را دریافت کرده و تحویل گلبول های قرمز خون می دهد تا به بافت ها برسانند و از گلبول های قرمز گاز کربونیک را که گاز بی حاصل و سمی است دریافت می کند و در بازدم هنگام تنفس به بیرون می فرستد بنابراین وظیفه اصلی دستگاه تنفس تامین اکسیژن برای اندام های بدن است.

هاشمی در پاسخ به اینکه درگیری ریه با ویروس کرونا را چگونه تشخیص بدهیم؟ بیان کرد: علائم اولیه بیماری کرونا شامل یکسری علائم عمومی است که ارگان های مختلف ممکن است درگیر باشند مانند تب، سردرد، گلودرد، بدن درد، ضعف، خستگی، بیحالی، لرز و سرفه های خشک، اختلال در حس چشایی و بویایی که این موارد به صورت عمومی در روزهای نخست اول ابتلا به کرونا دیده می شود.

این فوق تخصص بیماری های ریه تصریح کرد: خیلی از بیماران بعد از چند روز علائم عمومی را به خوبی پشت سر می گذارند و بیماری به تدریج بهبود پیدا می کند و تعداد اندکی از بیماران در چند روز بعد از شیوع علائم و معمولا روزهای چهارم، پنجم و ششم تا پایان هفته اول ممکن است به سمت درگیری خاص در بافت ریه بروند.

وی ادامه داد: علائم بیماران مبتلا به درگیری التهابی ریه این است که دچار تنگی نفس می شوند که این حالت را در روزهای نخست نداشتند و احساس سنگینی روی قفسه سینه دارند. تعداد تنفس آنها که باید معمولا زیر ۲۰ در هر دقیقه باشد به بالاتر از ۲۴ تنفس در دقیقه افزایش پیدا می کند، عطش هوا پیدا می کنند و سرفه ها شدیدتر و طولانی تر شده و اگر بیماری شدیدتر باشد ممکن است آثار کمبود اکسیژن مثل سیاه شدن لب ها و کبود شدن سر انگشتان پیدا شود.

هاشمی اظهار کرد: همه افراد دچار درگیری ریه نمی شوند و ۲۰ درصد افراد مبتلا به کرونا وارد این فاز می شوند که این گروه نیاز به مراجعه و مداوای اختصاصی دارند.

وی افزود: میزان درگیری ریه و نتیجه ای که بر کمبود اکسیژن در افراد مختلف می گذارد، می تواند متفاوت باشد و برخی موارد به شرایط بیمار قبل از ابتلا به کرونا بستگی دارد. مثلا فردی که سالم است و اهل سیگار و مصرف دخانیات نیست، بیماری زمینه ای ندارد و جوان است، این فرد وقتی مبتلا شود به احتمال خیلی کم به سمت درگیری ریوی می رود و در صورت درگیری، احتمال بهودی اش با درمان بیشتر است.

این فوق تخصص بیماری های ریه گفت: افرادی که از قبل بیماری زمینه ای دارند از جمله آسم های غیرقابل کنترل، بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند، بیماران قلبی، بیماران سرطانی و تحت درمان های شیمی درمانی و … افرادی هستند که احتمال ابتلا به بیماری کرونا در آنها بیشتر بوده و احتمال اینکه بیماری شدیدتر به و به سمت استفاده از تنفس مصنوعی بروند بیشتر است لذا وضعیت بیمار قبل از ابتلا به کرونا اهمیت دارد.

وی بیان کرد: اینگونه نیست افرادی ناگهانی دچار کمبود اکسیژن بشوند و معمولا شواهدی از علائم پیدا می کنند و با عدم توجه به این علائم، به صورت ناگهانی اُفت اکسیژن پیدا کنند.

هاشمی تصریح کرد: در روزهای نخست بیماری کرونا، همه افراد نیاز به مراجعه به پزشک متخصص ندارند و با مراجعه به افراد حاضر در مراکز بهداشت و تماس با سامانه ۴۰۳۰ می توانند راهنمایی بگیرند اما افرادی که از روزهای پنجم و ششم علائمشان تشدید می شود، باید به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

وی بیان کرد: در افرادی که بیماری زمینه ای ندارند، در روزهای اولیه کووید۱۹ ممکن است درگیری ریه چندان واضح نباشد و فقط چند سرفه خشک و گلودرد دارند و تعداد اندکی به سمت بیماری ریوی شدید و خطرناک می روند؛ کسانی که علائم ندارند، در روزهای کرونایی می توانند فعالیت معمولی انجام داده و از یک تا دو طبقه بالا بروند و احساس خس خس سینه، تنگی نفس و کبودی لب را نداشته و در سلامت دستگاه تنفس قرار دارند.

این فوق تخصص بیماری های ریه گفت: بیماری کرونا فاز چند دوره ای دارد و ممکن است تا ۱۴ روز طول بکشد و برخی افراد با توجه به اینکه در روزهای اولیه بیماری که علائمی مثل تب، بدن درد، درد در قسمت فوقانی پشت بدن ندارند، احساس می کنند خوب شدند و قرنطینه را می شکنند، برخی فعالیت بدنی سنگین انجام می دهند و ممکن است این افراد وارد فاز درگیری ریه بشوند که در هفته دوم رخ می دهد لذا درخواست داریم مبتلایان به کرونا حتی بعد از بهبودی از علائم به دو دلیل ۱۴ روز از قرنطینه خارج نشوند یکی برای سلامت خودشان و یکی برای جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از روش هایی که به صورت ساده و ارزان می توانیم وضعیت ریوی را چک کنیم و نیاز به تخصص خاصی ندارد، ارزیابی میزان اکسیژن خون با استفاده از دستگاه های اکسیژن سنج انگشتی است که بیماران کرونایی می توانند صبح و عصر چک کنند و با توجه به اینکه گروه کمی از افراد هستند ممکن است علائم تنفسی واضحی پیدا نکرده و به سمت بیماری شدید بروند لذا چک اکسیژن تا روز ۱۴ درمورد همه افراد توصیه می شود.

هاشمی با اشاره به اینکه روش دیگر معاینه بالینی است که توسط پزشک صورت می گیرد و نهایتا روش های تصویربرداری است که درصد های کم درگیری ریه را نیز نشان می دهد، تصریح کرد: خیلی از بیماران در روزهای نخست ابتلا به کرونا اصرار دارند سی تی اسکن ریه برایشان نوشته شود در حالی که این کار صحیحی نیست چراکه درگیری ریه در روزهای نخست بیماری اتفاق نمی افتد.

این فوق تخصص بیماری های ریه در بخش دیگری از سخنانش درباره طولانی شدن علائم تنفسی در برخی افراد بهبود یافته کرونا بیان کرد: برخی افراد به خاطر عوارضی که در راه های هوایی ایجاد می شود تا مدت ها علامت دار هستند و سطح اکسیژن خونشان خوب است و درگیری زیاد ریوی ندارند.

وی افزود: برخی ممکن است زمینه آسم و آلرژی داشته باشند و بعد از ابتلا به کرونا ریه هایشان تحریک پذیر شود و با کمترین بو، دچار سرفه و احساس تنگی نفس بشوند و این گروه افرادی هستند که دچار عفونت های سوارشونده بر ویروس کرونا می شوند.

هاشمی تصریح کرد: کرونا باعث التهاب در بافت ریه می شود و برخی به دنبال کرونا دچار عفونت های میکروبی و برخی ذات الریه و بخشی به ندرت دچار آمبولی ریه می شوند، به ویژه در کسانی که حال عمومی بد پیدا می کنند و لازم است افراد به این مسائل توجه کنند و در صورت تداوم علائم، به پزشک مراجعه و سطح اکسیژن خون را سنجیده و در صورت نیاز پزشک تصمیم جدیدی بگیرد.

این فوق تخصص بیماری های ریه در ادامه درباره عوارض واکسن کرونا در افراد مختلف اظهار کرد: واکنش بدن افراد به واکسن متفاوت است و خیلی از افراد ممکن است هیچ علائمی پیدا نکرده و برخی علائم خفیف بروز بدهند که اینگروه دو سوم افراد را تشکیل می دهند.

وی افزود: عوارض واکسن در ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق بروز می کند و شایع ترین آنها شامل احساس درد، بدن درد و تب خفیف است که بعد از ۲۴ ساعت کاهش پیدا می کند و گروه کمی از افراد ممکن است دچار عوارض شدید شوند مانند سایر واکسن ها که یک مسئله خیلی نادر است و نباید موجب امتناع افراد از واکسیناسیون شود.

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش درباره درگیری ریه در کودکان مبتلا به کرونا گفت: درگیری ریه در کودکان وجود دارد و در انواع ویروس، به جز دلتا علائم در کودکان خیلی خفیف بود و با وجود ویروس دلتا میزان درگیری در کودکان و نوجوانان افزایش پیدا کرد و حتی مرگ و میر در کودکان و شیرخواران داشتیم اما نسبت به بالغین، بیماری کرونا در کودکان معمولا کوتاه تر، خفیف تر و درمان پذیرتر است.

انتهای پیام
کرونایی ها چگونه درگیری ریوی را تشخیص بدهند؟

منبع:ایـسنا
💬 کرونایی ها چگونه درگیری ریوی را تشخیص بدهند؟