چیلوک بافی در فَهرج

تولید چیلوک از مشاغل شهرستان فهرج است که اکثر مردم به آن مشغول هستند. به گزارش فت فتو، مدیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فهرج با بیان اینکه ۷۰ درصد مردم این شهرستان به چیلوک بافی مشغول هستند اظهارگفت: تولید چیلوک در این شهرستان به‌ صورت خانوادگی و از اول دی ماه آغاز و تا […]

تولید چیلوک از مشاغل شهرستان فهرج است که اکثر مردم به آن مشغول هستند.

به گزارش فت فتو، مدیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فهرج با بیان اینکه ۷۰ درصد مردم این شهرستان به چیلوک بافی مشغول هستند اظهارگفت: تولید چیلوک در این شهرستان به‌ صورت خانوادگی و از اول دی ماه آغاز و تا اتمام خوشه‌بندی نخلستان‌ها انجام می‌شود.

حمید وحیدزاده افزود: هر خانواده فهرجی بیش از ۵۰ هزار چیلوک یک متری تولید می‌کند و با توجه به آغاز چیلوک‌ریسی در این شهرستان، پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰ میلیون رشته چیلوک توسط هنرمندان صنایع‌دستی فهرج تولید شود.

مدیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فهرج گفت: تولید چیلوک در شهرستان دارای ارزش ریالی ۲۰ میلیارد تومان در طول یک سال است و تولید این نوع صنایع‌دستی در فهرج به‌صورت گسترده انجام می‌شود و درآمد مردم این شهرستان بعد از خرما و مشاغل خرد از محل تولید چیلوک است.

وی بیان کرد: چیلوک‌های تولید شده توسط مردم شهرستان‌های شرقی و استان‌های همجوار شهرستان فهرج خریداری می‌شود.

چیلوک ‌بافی نوعی طناب است که از سیس های درخت خرما به دست می اید و برای بستن خوشه های خرما و صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرد.
چیلوک بافی در فَهرج

منبع: صـداوسیـما مرکز کرمان
? چیلوک بافی در فَهرج