چرا استان کرمان از برنامه تعهد اشتغال امسال خود عقب است؟

گروه استان‌ها – نرخ بیکاری در استان کرمان در سال جاری روند افزایشی داشته و تنها ۱۱ هزار فرصت شغلی تعهد اشتغال استان محقق شده که از برنامه عقب است. – اخبار استانها – به گزارش فت فتو از کرمان، کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمان عصر امروز به ریاست علی زینی‌وند استاندار […]

گروه استان‌ها – نرخ بیکاری در استان کرمان در سال جاری روند افزایشی داشته و تنها ۱۱ هزار فرصت شغلی تعهد اشتغال استان محقق شده که از برنامه عقب است.

– اخبار استانها –

به گزارش فت فتو از کرمان، کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمان عصر امروز به ریاست علی زینی‌وند استاندار و با حضور تعدادی از مسئولان استان در محل سالن شهید مرتضوی‌زاده استانداری برگزار و مواردی چون اشتغال ایجاد شده در استان، تعهد اشتغال، آمار بیکاران و جمعیت جویای کار و تأثیر کرونا بر روند بیکاری استان بررسی شد.

جعفر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در این کارگروه با اشاره به اینکه جمعیت استان کرمان سه میلیون و ۳۴۱ هزار نفر جمعیت است اظهار داشت: از این تعداد دو میلیون و ۳۷۰ هزار نفر از جمعیت استان بالای ۱۵ سال سن دارند که سن اشتغال است و بیش از ۹۶۳ هزار نفر زیر سن کار هستند.

وی با عنوان اینکه در حال حاضر ۹۴۰ هزار نفر از جمعیت استان فعال هستند که ۸۴۰ هزار نفر آنها شاغل بوده و حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیکاران در استان است ادامه داد: اکثریت بیکاران استان باسواد هستند.

۸۹ درصد بیکاران استان کرمان باسواد هستند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه ۸۹ درصد بیکاران استان کرمان باسواد هستند افزود: از این تعداد، ۶۹ درصد دیپلم، ۲۰ درصد لیسانس و ۴ درصد فوق لیسانس دارند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۴۴ هزار نفر جمعیت فعال استان کاهش پیدا کرده که ۱۱ هزار نفر آن مرد و مابقی آن زن هستند گفت: عمده این افراد بر اثر کرونا بیکار شده‌اند و جزو جمعیت غیرفعال استان قرار گرفته‌اند.

رودری با اشاره به اینکه در فصل بهار امسال نرخ بیکاری استان ۱۱٫۴ درصد بوده افزود: سهم اشتغال استان در بخش کشاورزی بیشتر از بخش صنعت و خدمات است.

وی با بیان اینکه روند نرخ بیکاری استان در سال جاری افزایش یافته که امیدواریم تا پایان سال کاهش پیدا کند گفت: کرمان در شاخص نرخ بیکاری رتبه ۲۶ کشور را در بین سایر استان‌ها دارد.

بیش از ۱۱۰۰۰ فرصت شغلی تعهد امسال محقق شد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه تا امروز بیش از ۱۱ هزار فرصت شغلی تعهد اشتغال در استان محقق شده که از برنامه عقب هستیم ادامه داد: سال گذشته تمام ۴۳ هزار تعهد اشتغال استان محقق شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های سیرجان و بردسیر اشتغال خوبی داشتند و مابقی شهرستان‌های استان از برنامه زمان‌بندی اشتغال خود عقب هستند گفت: شهرستان‌های فاریاب و شهربابک بدترین شهرستان‌ها در این حوزه هستند.

پایداری اشتغال استان کرمان باید بررسی شود

سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه برخی دستگاه‌ها در تعهد اشتغال خود هم پوشانی دارند که باید حذف شود اظهار داشت: پایداری شغل بسیار اهمیت دارد و باید امسال شغل‌های ایجاد شده سال قبل بررسی شوند که آیا این مشاغل ماندگار بوده‌اند؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه شغل محقق شده و اشتغال ایجاد شده باید با تأمین اجتماعی نیز هماهنگ شود گفت: باید بررسی شود که آیا فردی که اشتغال برای آن ایجاد شده، بیمه شده است یا خیر؟

فقر مهارتی در بین جویندگان کار ؛ استان کرمان نیازمند نیروی کار ماهر است
توانمندسازی مددجویان مهمترین اولویت کمیته امداد استان کرمان است
گردش مالی تعاونی‌ها در استان کرمان زیر ۵ درصد است

شهسواری سرپرست اموراقتصادی و دارایی استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه سهم استان کرمان از مجموع اعتبارات تبصره ۱۸، سه درصد است که حدود هزار میلیارد تومان می‌شود افزود: با توجه به اینکه این سهمیه دیر ابلاغ شده اما جلسات آن برگزار شده تا سریع‌تر جذب شود.

۲۳۸۰۰ کرمانی در سه ماهه اول امسال بیمه بیکاری کرونا دریافت کردند

رضا اسماعیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: در سال جاری ۴۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات خوداشتغالی به بانک‌های استان ابلاغ شده که امیدواریم جذب شود.

وی با عنوان اینکه سقف تسهیلات نیز به ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر افزایش یافته است گفت: شهرستان‌های کرمان و جیرفت بیشترین جذب سهمیه اعتبارات اشتغال روستایی را داشته‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه ۲۳ هزار و ۸۱۸ نفر در استان در سه ماهه اول امسال بیمه بیکاری ناشی از بیماری کرونا دریافت کردند افزود: بانک ملی بیشترین پرداختی تسهیلات کرونایی استان را داشته است.

انتهای پیام/۵۱۱/ی

 




چرا استان کرمان از برنامه تعهد اشتغال امسال خود عقب است؟

منبع:تسنــیم
? چرا استان کرمان از برنامه تعهد اشتغال امسال خود عقب است؟