ورود سامانه بارشی قوی به استان کرمان؛ اجتناب از سفرهای غیرضرور جاده‌ای در استان

گروه استان‌ها- با توجه به ورود سامانه بارشی نسبتاً قوی به استان کرمان از این هفته توصیه شده از سفرهای غیرضرور و تردد در جاده‌های استان اجتناب شود. – اخبار استانها – به گزارش فت فتو از کرمان ، مجید سعیدی با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی اظهار داشت: سامانه بارشی نسبتاً قوی از بعد از ظهر […]

گروه استان‌ها- با توجه به ورود سامانه بارشی نسبتاً قوی به استان کرمان از این هفته توصیه شده از سفرهای غیرضرور و تردد در جاده‌های استان اجتناب شود.

– اخبار استانها –

به گزارش فت فتو از کرمان ، مجید سعیدی با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی اظهار داشت: سامانه بارشی نسبتاً قوی از بعد از ظهر چهارشنبه هفته جاری فعالیت خود را در استان آغاز می‌کند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی شده که این سامانه به مدت پنج روز به‌ ویژه در روزهای جمعه تا دوشنبه در استان فعال باشد گفت: اجتناب از سفرهای غیرضروری، حضور در ارتفاعات و بستر رودخانه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان تاکید کرد: همه مردم و مسئولان برای جلوگیری از بروز خسارت سیلاب و آبگرفتگی باید در آماده‌باش بوده و به توصیه‌های ایمنی توجه داشته باشند.

سرهنگ علی رضایی فرمانده پلیس راه شمال استان کرمان با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی و اعلام آغاز فعالیت سامانه بارشی به‌نسبت قوی از بعد از ظهر چهارشنبه هفته جاری به مدت پنج روز در استان کرمان اظهار داشت: با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود این بارش‌ها در ارتفاعات و گردنه‌ها به صورت بارش برف باشد توصیه می‌شود که هم استانی‌ها از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

وی ادامه داد: در صورتی که ضرورتی برای سفر وجود دارد توصیه می‌شود که سفر حتماً در طول روز انجام شده و از انجام سفر در ساعات پایانی شب و اوایل صبح به دلیل برودت هوا و ایجاد لغزندگی و یخ زدگی در سطح راه‌ها جداً خودداری شود.

فرمانده پلیس راه شمال استان کرمان با بیان اینکه رانندگان در این شرایط باید آمادگی رانندگی مخاطره‌آمیز را داشته باشند افزود: هنگام بارش برف، قدرت دید و مانور راننده کاهش پیدا کرده و در این شرایط رانندگان باید با سرعت مطمئنه و رعایت فاصله طولی مناسب حرکت کنند.

وی با اشاره به لزوم به همراه داشتن البسه گرم و کنترل میزان بنزین در صورت نیاز به سفر بیان کرد: به همراه داشتن تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ و نحوه استفاده از آن، چک کردن خودرو قبل از ورود به جاده به لحاظ فنی از جمله برف پاک‌کن، بخاری، زاپاس، فلاشر، پر بودن آب شیشه شور که لازمه سفر در شرایط برفی و زمستان است را باید مدنظر قرار دهند.

رضایی با بیان اینکه در شرایط بارندگی بیشترین سهم حوادث رانندگی را خروج از جاده به دلیل عدم رعایت سرعت مطمئنه دارد افزود: همکاران ما از امروز به صورت ۱۰۰ درصدی در سطح جاده‌ها حضور دارند.

هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۱۰/۰۸؛ آغاز بارش برف و باران در ۱۶ استان/ سامانه بارشی جدید در راه است
هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۱۰/۰۷؛ سامانه بارشی فردا وارد کشور می‌شود/ هشدار بارش‌های سیل‌آسا و خسارت به محصولات کشاورزی
هواشناسی ایران ۱۴۰۰/۱۰/۰۶؛ سامانه بارشی چهارشنبه وارد کشور می‌شود/ هشدار بارش‌های سیل‌آسیا در استان‌های جنوبی

به گزارش تسنیم بنا به اعلام مدیریت بحران استانداری کرمان از بعد از ظهر چهارشنبه ۸ دی تا دوشنبه ۱۳ دی‌ماه سامانه بارشی در استان کرمان فعال بوده و پیش‌بینی می‌شود طبق نقشه‌های هواشناسی بیشترین شدت بارش‌ها از جمعه شب و در روز‌های شنبه و یکشنبه در بیشتر مناطق استان به ویژه در نیمه جنوبی استان است و میزان بارش تجمعی در برخی نقاط نیمه جنوبی، بیش از ۱۰۰ میلیمتر برآورد می‌شود.

بارش باران، بارش برف سنگین در مناطق کوهستانی و ارتفاعات غربی، وزش باد‌های نسبتاً شدید، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب از بالادست، طغیان رودخانه‌های فصلی، سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال وقوع سیل در نیمه جنوبی استان، اختلال در تردد راه‌های مواصلاتی، لغزندگی سطح جاده‌های کوهستانی در بیشتر مناطق استان رخ خواهد داد.

در همین راستا از تردد‌های غیرضروری در محور‌های مواصلاتی استان پرهیز شود همچنین لایروبی رودخانه‌ها و مسیل‌ها جهت محدود کردن سیلاب، تهیه گونی و ماسه برای ایجاد دیواره جهت پیشگیری از خروج سیلاب از بستر رودخانه ،آمادگی تجهیزات راهداری جهت افزایش ارتفاع دیواره رودخانه و مسیل‌های مجاور جاده‌ها، اجتناب مردم از اسکان یا تردد در حاشیه رودخانه‌ها یا مسیل‌ها ،اجتناب از چرای دام در دره‌ها و مناطق مستعد سیل ،پاک سازی راه‌های خروج آب از پشت بام ساختمان‌ها مد نظر قرار بگیرد.

همچنین پاکسازی راه آب مزارع و باغ ها، پاک سازی کانال، آبراهه، مسیل و رودخانه‌ها در سطح شهر‌ها و روستا‌ها یا منتهی به شهر و روستا به ویژه در گلوگاه‌هایی مانند دهانه پل و اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو شامل برف پاک‌کن، لاستیک چرخ‌ها، ضدیخ و داشتن زنجیر چرخ، اجتناب از تردد در جاده‌های درگیر تا پایان بارش برف و باران، اطلاع‌رسانی از سوی صدا و سیمای مرکز استان و آمادگی فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، پلیس‌راه، ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط جهت انجام تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی باید مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام/۵۱۱/ح
ورود سامانه بارشی قوی به استان کرمان؛ اجتناب از سفرهای غیرضرور جاده‌ای در استان

منبع: تسنــیم
? ورود سامانه بارشی قوی به استان کرمان؛ اجتناب از سفرهای غیرضرور جاده‌ای در استان