وجود ۷۷۶ کارگاه ضایعاتی در سطح شهر کرمان/کارگاه های ضایعاتی شهر کرمان ساماندهی می شوند

سیدمهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان از وجود ۷۷۶ کارگاه ضایعاتی در سطح شهر کرمان خبرداد و تاکید کرد: این آمار هشداردهنده و نگران کننده است و موجب تشویق سارقین خواهد شد. به گزارش “فت فتو” سیدمهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان  در جلسه پیشگیری از […]

سیدمهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان از وجود ۷۷۶ کارگاه ضایعاتی در سطح شهر کرمان خبرداد و تاکید کرد: این آمار هشداردهنده و نگران کننده است و موجب تشویق سارقین خواهد شد.

به گزارش “فت فتو” سیدمهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان  در جلسه پیشگیری از سرقت که در محل فرمانداری کرمان برگزار شد، اظهار داشت: بخشی از  آمار موجودی زندان های استان کرمان مربوط به جرم سرقت است که این امار نگران کننده می باشد و بایستی تدابیر لازم جهت کاهش جرم سرقت صورت پذیرد.
قویدل افزود: ضروت دارد درخصوص کاهش سرقت ها و همچنین ساماندهی کارگاه های ضایعاتی  طرحی جامع تدوین شود که دارای نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت باشد.
این مقام قضایی گفت: بایستی در قالب این طرح کمیته حقوقی تشکیل شود و قانون نظام صنفی، ماده ۵۵ قانون شهرداری و قانون مدیریت پسماند، ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی و موارد تهدید علیه بهداشت عمومی و مسائل زیست محیطی، بکارگیری اتباع بیگانه و قانون کار و سایر قوانین و دستورالعمل های مربوطه نیز در آن بررسی و به عبارت دیگر ضروری است تمام جوانب کار از نظر حقوقی سنجیده و راهکارهای قانونی لازم احصاء شود.
قویدل با اشاره به اینکه در زمینه فعالیت کارگاه های ضایعاتی در برخی موارد تعارض منافع وجود دارد یادآور شد: فعالیت بعضی کارگاه های ضایعاتی به تعدادی کارمند و مسوول ارتباط دارد و به همین دلیل تاکنون برخوردهای لازم و محکمی صورت نگرفته است بنابراین فرمانداری و سازمان بازرسی هم باید به این طرح ورود کنند.
وی یادآوری کرد: در راستای تدوین طرح مذکور می‌توان طرح ناامن سازی بازارهای خرید و فروش اموال مسروقه را با آن تلفیق و از ظرفیت سامانه‌ سجام نیز جهت دریافت گزارش های مردمی استفاده کرد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان تصریح کرد: برخی از کارگاه های ضایعاتی دارای مکان قابل قبولی هستند ولی باید بر اساس قانون شهرداری رفتار کرده و مزاحمت و مشکلات زیست محیطی ایجاد نکنند.
قویدل گفت: شهرداری و سایر دستگاه های مربوطه نیز موظف اند مجوزها را صادر و بر فعالیت این کارگاه ها نظارت کند، ضمن اینکه اولویت صدور مجوزها با کارگاه های فاقد مجوز باشد چراکه علاوه بر ایجاد مزاحمت و مشکلات، بعضا به خرید و فروش اموال مسروقه پرداخته و اتباع بیگانه غیرمجاز نیز در آنها فعالیت می‌کنند.
این مقام قضایی با اشاره به اینکه همه کارگاه های ضایعاتی باید مکلف به ثبت نام در سامانه ثبت معاملات شوند، اظهار داشت: با کمک بخش خصوصی باید برای ساماندهی دوره گردهایی که پسماندها را جمع آوری می کنند اقدام شود و قطعا با این فعالیت ها شاهد کاهش سرقت‌ها نیز خواهیم بود.
قویدل گفت: از طریق کمیته اطلاع‌رسانی نیز می توان همه اقدامات را رسانه ای کرد تا هم عموم مردم در جریان روند کار قرار گیرند و هم بتوانند تخلفات را گزارش کنند، البته همزمان در نیروی انتظامی نیز بایستی تیمی متخصص تشکیل شود چراکه در اغلب کارگاه های ضایعاتی معتادین متجاهر فعالیت می کنند.
 وی در پایان با اشاره به اینکه در طرح مذکور لازم است نمایندگان حقوقی ادارات مرتبط ورود کرده و در تشکیل کمیته ها معرفی شوند، خاطرنشان کرد: همچنین ضروری است همه اطلاعات دستگاه ها به ویژه لیست کارگاه های ضایعاتی توسط شهرداری به روز رسانی شود و ظرف مدت تعیین شده و برابر مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم و نیز کمیسیون مبارزه با سرقت استانداری، کلیه مسوولین مربوطه با توجه به وظایف و اختیارات قانونی، نسبت به اجرای دقیق طرح همکاری و گزارش کنند.
انتهای پیام/تاج الدینی
وجود ۷۷۶ کارگاه ضایعاتی در سطح شهر کرمان/کارگاه های ضایعاتی شهر کرمان ساماندهی می شوند

منبع:آرمـان
? وجود ۷۷۶ کارگاه ضایعاتی در سطح شهر کرمان/کارگاه های ضایعاتی شهر کرمان ساماندهی می شوند