واکسیناسیون تب برفکی دام‌های سنگین در فهرج

رئیس شبکه دامپزشکی فهرج گفت: واکسیناسیون دام‌های سنگین با هدف پیشگیری و مبارزه با بیماری تب برفکی از ابتدای مهرماه در شهرستان فهرج آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار . فت فتو از کرمان، مهدی بماندشتی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فهرج گفت: واکسیناسیون سراسری تب برفکی در جمعیت دام سنگین شهرستان از ابتدای مهرماه امسال تحت نظارت شبکه دامپزشکی شهرستان و اداره کل دامپزشکی استان آغاز شده است.

او گفت: بیماری تب برفکی یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که تقریبا تمام دام‌های زوج سم از جمله گونه‌های نشخوارکنندگان اهلی نظیر گاو، گاومیش، گوسفند و بز را مورد هدف قرار میگیرد و به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده‌های خام دامی است.

بماندشتی گفت: علائم این بیماری در گاو شامل تب بالا، کاهش شدید تولید شیر، بی اشتهایی، افسردگی شدید، زخم‌های دهانی، ریزش بزاق، لنگش و تلفات در حیوانات جوان و … است.

او افزود: اگرچه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با این بیماری دارد، اما باید توجه داشت که صرفا نمی‌توان به صورت صد در صد متکی به آن بود و رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای و کنترل تردد دام توسط دامداران در کنار امر واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری بسیار موثر است.

بماندشتی از دامداران خواست برای پوشش کامل واکسیناسیون در جمعیت دامی روستا‌ها با اکیپ‌های عملیاتی از سوی شبکه دامپزشکی همکاری کنند.

انتهای پیام/س
واکسیناسیون تب برفکی دام‌های سنگین در فهرج

منبع:باشــگاه خبرنگاران
💬 واکسیناسیون تب برفکی دام‌های سنگین در فهرج