هنر حصیربافی در نرماشیر رونق یافته است

مدیر میراث‌فرهنگی نرماشیر گفت:کاربردی کردن صنایع‎دستی نرماشیر راهکاری برای رونق اقتصادی است و هنر حصیربافی در منطقه توسعه و رونق یافته است. به گزارش فت فتو از کرمان،  محمدرضا منصوری،مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نرماشیر با اشاره به اینکه شهرستان نرماشیر دارای نخلستان‌های وسیع و گسترده‌ای است گفت: هنرمندان صنایع‌دستی این شهرستان از شاخه و برگ درختان […]

مدیر میراث‌فرهنگی نرماشیر گفت:کاربردی کردن صنایع‎دستی نرماشیر راهکاری برای رونق اقتصادی است و هنر حصیربافی در منطقه توسعه و رونق یافته است.

به گزارش فت فتو از کرمان،  محمدرضا منصوری،مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نرماشیر با اشاره به اینکه شهرستان نرماشیر دارای نخلستان‌های وسیع و گسترده‌ای است گفت: هنرمندان صنایع‌دستی این شهرستان از شاخه و برگ درختان خرما انواع مختلف صنایع‌دستی همچون پادری، سبد، حصیر، چیلوک زیرانداز، سفره، سفتو، بادبزن و… تولید می‌کنند که علاوه بر اشتغال پایدار به رونق اقتصادی این منطقه کمک زیادی کرده است.

مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نرماشیر با اشاره به اینکه در حال حاضر تولیدات حصیربافی و سیس‌بافی این شهرستان رونق خوبی پیدا کرده است افزود: در سال‌های گذشته برخی از صنایع‌دستی این شهرستان در حال منسوخ شدن بود که خوشبختانه با فرهنگ‌سازی و طرح‌هایی که در راستای ایجاد کارگاه‌های صنایع‌دستی ارائه شده است صنایع‌دستی این شهرستان جانی دوباره گرفته است.

منصوری بیان کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل منسوخ شدن برخی از رشته‌های صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی، کاربردی نبودن آن‌ها در زندگی روزمره مردم است که باید در این زمینه یک اقدام علمی و کارشناسی انجام شود.

او به پادری‌بافی به عنوان یکی از صنایع‌دستی نرماشیر که در حال منسوخ شدن بود اشاره کرد و گفت: این پادری‌ها از الیاف یا همان لیف خرما که در زبان محلی به آن «سیس» می‌گویند، بافته و به اشکال و رنگ‌های مختلف و متنوع روانه بازار می‌شود که مدتی تولید آن به شدت کاسته شده بود.

منصوری ادامه داد: هم اکنون در کارگاه تولید پادری روستای عزیزآباد پایین شهرستان نرماشیر روزانه ۱۵ هنرمند بیش از ۳۰ نوع پادری تولید می‌کنند که هرکدام از آن‌ها به مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

او اظهار کرد: کاربردی بودن و ترویج این نوع صنایع‌دستی می‌تواند اشتغال خوبی را برای مردم و اهالی این شهرستان به وجود آورد.

انتهای پیام/ی
هنر حصیربافی در نرماشیر رونق یافته است

منبع: باشــگاه خبرنگاران
? هنر حصیربافی در نرماشیر رونق یافته است