همایش بین‌المللی باستان‌شناسی تاریخ هلیل‌رود برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه جیرفت از انتشار فراخوان نخستین همایش بین‌المللی باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی فرهنگی هلیل‌رود خبر داد و گفت: «برگزاری همایش باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی فرهنگی هلیل‌رود در هدفمندسازی پژوهش‌های باستان‌شناسی این منطقه نقش مهم و موثری دارد». به گزارش فت فتو؛ مرتضی مختاری با اشاره به برگزاری نخستین همایش بین‌المللی باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی […]

رئیس دانشگاه جیرفت از انتشار فراخوان نخستین همایش بین‌المللی باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی فرهنگی هلیل‌رود خبر داد و گفت: «برگزاری همایش باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی فرهنگی هلیل‌رود در هدفمندسازی پژوهش‌های باستان‌شناسی این منطقه نقش مهم و موثری دارد».

به گزارش فت فتو؛ مرتضی مختاری با اشاره به برگزاری نخستین همایش بین‌المللی باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی فرهنگی هلیل‌رود در بهمن ماه امسال، بیان کرد: «ارایه‌ی دستاوردهای پژوهشی در حیطه‌ی باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی هلیل‌رود و همچنین تبادل دیدگاه‌های پژوهشگران و دست‌اندرکاران باستان‌شناسی از اهداف این همایش است».

وی ادامه داد: «گروه باستان‌شناسی دانشگاه جیرفت در انجام رسالت علمی و ماموریت خود در معرفی تمدن حوزه‌ی فرهنگی هلیل‌رود با همراهی استادان، نهادها، انجمن‌ها و موسسه‌های علمی، زمینه‌ی برگزاری همایشی در این حوزه‌ی فرهنگی را مهیا کرده است».

رئیس دانشگاه جیرفت، حوزه‌ی فرهنگی هلیل رود را یکی از حوزه‌های مهم درون‌فرهنگی ایران دانست و مساحت این حوزه را ۴۰  هزار کیلومترمربع اعلام کرد.

وی به کاوش اعضای هیات علمی دانشگاه جیرفت در این حوزه‌ی فرهنگی عظیم طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: «مطالعات باستان‌شناسی در این حوزه در آغاز راه است و از عمر این پژوهش‌ها کمتر از دو دهه می‌گذرد اما اطلاعات اندک اما قابل توجهی از این حوزه به دست آمده که نشان از غنا و اهمیت حوزه‌ی یاد شده در تاریخ تمدن و فرهنگ ایران دارد».

مختاری شناسایی صدها محوطه‌ی باستانی متعلق به دوره‌های مختلف، از دوره‌های پارینه سنگی تا زمان حاضر را نشان از اهمیت جایگاه حوزه‌ی هلیل‌رود بیان کرد و وجود رشته‌ی باستان‌شناسی تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه جیرفت را نقطه‌ی قوت این منطقه برشمرد.

وی با بیان این‌که بخش‌های مختلف حوزه‌ی هلیل‌رود نیازمند طرح برنامه‌های پژوهشی هدفمند و مستمر است، گفت: «حوزه های مردم‌شناسی، مطالعات فرهنگ عامه، پژوهش‌های جغرافیایی و محیطی در این حوزه متاسفانه مغفول مانده و عملا درک عمیق مسایل یاد شده را با دشواری مواجه کرده است».

مختاری افزود: «برگزاری همایش باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی فرهنگی هلیل‌رود در هدفمندسازی پژوهش‌های باستان‌شناسی این منطقه نیز نقش مهم و موثری دارد».

دبیر اجرایی همایش بین‌المللی باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی فرهنگی هلیل‌رود نیز ارتقای ارتباط جامعه و دانشگاه و نمایش نقش و اهمیت دانشگاه جیرفت در پژوهش‌های بنیادی مطالعات باستان‌شناسی و تاریخ حوزه‌ی هلیل‌رود را از دیگر اهداف برگزاری این همایش برشمرد.

محمد شهسواری افزود: «محورهای همایش شامل مباحث مختلفی از هویت فرهنگی حوزه‌ی هلیل رود است».

وی بیان کرد: «علاقه‌مندان برای شرکت در همایش به سایت همایشبه نشانی https://conf.halil.ujiroft.ac.ir/  مراجعه کنند».
همایش بین‌المللی باستان‌شناسی تاریخ هلیل‌رود برگزار می‌شود

منبع:بــرنا
?
همایش بین‌المللی باستان‌شناسی تاریخ هلیل‌رود برگزار می‌شود