هشدار شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمان

دامپزشکی کرمان بار دیگر درباره احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هشدار داد. به گزارش فت فتو، معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به فرارسیدن فصل سرما، درباره احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان هشدار داد و گفت: شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌ها برای پیشگیری از شیوع این بیماری بخصوص […]

دامپزشکی کرمان بار دیگر درباره احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هشدار داد.

به گزارش فت فتو، معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به فرارسیدن فصل سرما، درباره احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان هشدار داد و گفت: شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌ها برای پیشگیری از شیوع این بیماری بخصوص در مرغداری‌ها اعمال شود.

صدیقه کاظمی نیا افزود: با توجه به فرارسیدن فصل سرما و مهاجرت پرندگان وحشی از مناطق سردسیر به گرمسیر، نگرانی شیوع این بیماری بین مرغ، خروس، پرندگان زینتی، بوقلمون و شترمرغ بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه این بیماری مشترک بین پرنده و انسان است، تصریح کرد: آنفلوآنزا از پرندگان به انسان و از انسان به پرندگان همچنین از انسان به انسان قابل انتقال است و همین حساسیت این موضوع را دو چندان می کند.

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان کرمان به مردم و مرغداران توصیه کرد، هر گونه تلفات غیرعادی، کاهش مصرف آب و دانه طیور را در اسرع وقت به شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.

وی همچنین سیاه شدن و خونریزی در تاج و ساق پا و بی حالی و یکجا نشینی پرنده را از نشانه های این بیماری دانست و ادامه داد: باید به نوعی راه های تماس مستقیم با پرندگان وحشی و آلوده را مسدود و تجهیزات مورد استفاده در مرغداری ها را ضدعفونی کرد.

کاظمی نیا، تصریح کرد: راه اصلی انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از طریق تماس با پرندگان و یا مدفوع و ترشحات آنهاست و احتمال انتقال از طریق خوردن محصولات طیور آلوده نزدیک به صفر است لذا برای پیشگیری از این بیماری لازم است مردم، بویژه کودکان از تماس با پرندگان وحشی و بومی به شکل ذبح شده و یا زنده خودداری کنند.

وی گفت: در بهداشت فردی پس از پاک کردن گوشت و یا تماس با محصولات طیور، برای شستشو و ضدعفونی کردن وسایل و سطوح تماس، اقدام و نیز دست‌ها با آب گرم و صابون بطور کامل شسته و یا ضدعفونی شود.

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان کرمان افزود: همشهریان در صورت مشاهده پرنده وحشی یا بومی تلف شده، ضمن خودداری از تماس با آن، موضوع را هر چه سریع تر به ادارات دامپزشکی اطلاع دهند تا کارشناسان مربوط آن رابررسی کنند.

وی از برخورد اداره کل دامپزشکی کرمان با موارد زنده فروشی پرندگان در شهرستانها خبر داد و اعلام کرد:در صورت خرید پرندگان زینتی از مراکز مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور، لازم است این پرندگان حداقل به مدت ۲هفته در محل جداگانه نگهداری شوند و در صورت احراز سلامتی، انتقال یابند.

وی گفت: برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، از قرار دادن قفس پرندگان زینتی موجود در منزل در محل‌های باز و در دسترس پرندگان وحشی خودداری کنید.

این مقام مسئول از شهروندان درخواست کرد، فقط محصولات طیور مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور خریداری شود و مردم از خرید گوشت مرغ، تخم مرغ بدون هویت و یا فاقد مجوز از سازمان دامپزشکی خودداری کنند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان همچنین تصریح کرد:از نیروی انتظامی تقاضا داریم مانع تردد و حمل و نقل غیرقانونی هر گونه پرندگان بومی، زینتی و غیره بخصوص در مبادی ورودی این استان شود.

کاظمی‌نیا از اتحادیه تعاونی مرغداران خواست، برای بیمه الحاقی(تکمیلی) واحدهای پرورش طیور به زیرمجموعه خود اطلاع رسانی و نیز واحدهای پرورش طیور هر گونه تلفات غیرعادی را بلافاصله گزارش کنند.

وی افزود: بارها درباره خطر وجود بازارهای پرنده فروشی در شیوع این بیماری هشدار داده شده و برای پیشگیری باید این بازارها در استان کرمان جمع آوری و با هر گونه زنده فروشی پرندگان برخورد شود.
هشدار شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمان

منبع:صـداوسیـما مرکز کرمان
? هشدار شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمان