نگاه روستاییان کرمان به مهاجرت تغییر کرده است

کرمان – فت فتو – مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کرمان می‌گوید: موفق شدیم با اقدامات صورت گرفته نگاه مردم روستاها و شهرهای استان را تغییر دهیم که‌ مردم از روستاها مهاجرت نکنند. به گزارش فت فتو، منصور خانه‌گیر روز سه شنبه در نشست خبری افزود: ۴۱ درصد جمعیت استان کرمان در روستاها ساکن هستند […]

کرمانفت فتو – مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کرمان می‌گوید: موفق شدیم با اقدامات صورت گرفته نگاه مردم روستاها و شهرهای استان را تغییر دهیم که‌ مردم از روستاها مهاجرت نکنند.

به گزارش فت فتو، منصور خانه‌گیر روز سه شنبه در نشست خبری افزود: ۴۱ درصد جمعیت استان کرمان در روستاها ساکن هستند که با فرهنگ سازی و ورود رسانه ها باید این آمار افزایش یابد.

وی اظهارداشت: مردم استان بایستی در روستاها بمانند و فعالیت اقتصادی خود را ادامه دهند که مسائلی همچون حاشیه نشینی نداشته باشیم؛ ضمن آنکه تمایل و ذائقه مردم نیز به استفاده از محصولات طبیعی روستاها در حال تغییر است.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کرمان گفت: روستای بالای ۲۰ خانواری در استان کرمان نداریم که مطالعات طرح هادی در آن انجام نشده باشد.

۸۰ درصد دهیاران کرمان حکم گرفتند

وی همچنین با اشاره به آخرین وضعیت انتصاب دهیاران در این استان عنوان کرد: ۲ هزار و ۴۷۱ دهیاری در استان وجود دارد که حکم حدود ۸۰ درصد دهیاران تا این لحظه ابلاغ شده است.

خانه گیر با بیان اینکه ۲۸۲ دهیاری تمام وقت و مابقی نیمه وقت هستند اظهارداشت: پرونده های دهیاران در دفتر روستایی براساس قوانین و مقررات احصا و پس از تایید به بخشداری ارجاع می شود تا حکم دهیار را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: تاکنون ۲ هزار و ۲۰۵ نفر برای پذیرش در سمت دهیاری و گزینش معرفی شده اند که از این میزان ۲۹۰ نفر بانو هستند؛ همچنین حدود یکهزار نفر از آنان از نظر تحصیلات دارای دیپلم، سه نفر تحصیلات حوزوی و مابقی در سطح کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند.

خانه گیر یادآور شد: هشت هزار و ۸۴۹ عضو شورای روستایی در استان کرمان وجود دارد که هشت هزار و ۲۱۰ نفر آنان مرد و مابقی زن هستند؛ مدرک تحصیلی یکهزار و ۹۶۶ نفر طی این دوره شوراها دیپلم، ۴۷۴ نفر کاردانی، ۹۶۸ نفر کارشناسی، ۱۵۵ نفر کارشناسی ارشد، ۹ نفر دکترا و ۲۳ نفر تحصیلات حوزوی گزارش شده است.

هزار میلیارد تومان اعتبار دهیاری ها

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کرمان گفت: بودجه دهیاری ها از محل مالیات بر ارزش افزوده، نفت و اعتبارات ماده ۵۸ تامین می شود.

وی با بیان اینکه اعتبارات گردشگری فقط به روستاهایی که گردشگر دارند پرداخت می شود افزود: اعتبارات گردشگری روستاها از یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان در سال گذشته به یک میلیارد و ‌۳۷۶ میلیون تومان از ابتدای سال جاری تاکنون افزایش یافته است.

به گفته خانه گیر از ابتدای امسال تا آبان ماه ۹۵۹ میلیارد تومان به حساب دهیاری‌ها واریز شده که سهم روستاها متغیر است.

وی با بیان اینکه تخصیص سهم اعتباری و اقدامات توسعه ای روستاهایی که دهیاری ندارند از طریق فرمانداری ها انجام می شود بیان کرد: ۹۵ میلیارد تومان طی هشت ماه امسال از اعتبارات ارزش افزوده به حساب فرمانداری ها برای روستاهای فاقد دهیاری واریز شده است.

پسماند روستایی در اولویت

خانه‌گیر همچنین با بیان اینکه پسماند روستایی در اولویت کاری استانداری کرمان قرار گرفته است گفت: ما لندینگ(مکان دفن زباله روستایی) نداریم؛ در فاز نخست برای هر بخش(۶۰ بخش در استان) یک مکان لندیگ روستایی راه اندازی می شود که در هر بخش باید چهار مکان را پیشنهاد کنیم و پس از بررسی های کارشناسی یک مکان انتخاب شود.

وی اضافه کرد: همچنین طی تفاهم نامه با هلال احمر تاکنون ۱۲۰ خانه هلال در روستاهای استان احداث شده است.

رشد ۲ برابری تسهیلات کارگشایی روستایی

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کرمان گفت: طی سال گذشته ۲۱ میلیارد تومان اعتبار تسهیلات کارگشایی روستایی استان و امسال نزدیک به ۴۱ میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافته که تاکنون ۸۰ درصد آن پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه نگاهمان به دهیاری‌ها این که است ارزش افزوده پایدار در روستاها ایجاد شود؛ اظهارداشت: ۴۸ شرکت تعاونی روستایی در استان داریم که ۱۶ مورد غیرفعال و مابقی فعالند.

خانه‌گیر با بیان اینکه نگاه دفتر امور روستایی استانداری کرمان هماهنگی بین دستگاه ها برای ارائه خدمات مطلوب است گفت: اتفاقات خوبی در تامین زیرساخت‌ها از جمله آب، برق، گاز و پوشش تلفن همراه در روستاها رقم خورده که در این زمینه پیگیر و هماهنگ کننده فعالیت دستگاه ها هستیم.
نگاه روستاییان کرمان به مهاجرت تغییر کرده است

منبع: ایرنـا
? نگاه روستاییان کرمان به مهاجرت تغییر کرده است