نفت و میعانات گازی صادراتی از طریق بورس انرژی عرضه شود

کرمان- فت فتو- نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهوری خواستار عرضه نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی صادراتی ایران از طریق بورس انرژی شد. به گزارش روز شنبه فت فتو به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباط مردمی این نماینده، دکتر […]

کرمان- فت فتو- نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهوری خواستار عرضه نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی صادراتی ایران از طریق بورس انرژی شد.

به گزارش روز شنبه فت فتو به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباط مردمی این نماینده، دکتر محمدرضا پورابراهیمی در نامه خود که ۱۲ شهریور سال جاری ارسال شده بر اساس بندهای ۱۳ تا ۱۵ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری به منظور مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز بر ایجاد تنوع در روش های فروش و مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش تاکید کرده است.

در ادامه این نامه آمده است: در بند ۱۹ سیاست‌های فوق، معظم له بر شفاف سازی اقتصاد و سالم سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا در حوزه های پولی، تجاری، ارزی تاکید فرموده‌اند؛ همچنین ظرفیت‌های قانونی مناسبی از جمله بند(ح) ماده (۴) قانون برنامه ششم توسعه تبصره (۲) ماده ۱۳ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و بند (۱) بخش الف ماده (۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت بر توسعه ساز و کارهای مبتنی بر بازار سرمایه جهت توسعه صنعت نفت و گاز کشور تاکید دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آورده است: نگاهی به عملکرد وزارتخانه نفت و شرکت های تابعه آن در سال‌های گذشته نشان می دهد باوجود پیگیری‌های صورت گرفته از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس، این وزارتخانه از ظرفیت بازار سرمایه به منظور شفافیت در معاملات نفت و فرآورده های نفتی و جلوگیری از تضییع حقوق عمومی و کاهش زمینه‌های فسادزا و همچنین تنوع بخشی در شیوه های فروش و توسعه مشارکت بخش خصوصی در چارچوب مکانیزم شفاف بورس استفاده نکرده است.

وی با اشاره به اینکه ضعف های عملکردی بسیاری در این زمینه قابل مشاهده است تاکید کرد: به عنوان نمونه باوجود پیگیری‌های مستمر مجلس و ظرفیت های قانونی اشاره شده، بررسی ها نشان می دهد وزارت نفت و شرکت های تابعه از عرضه منظم و مستمر نفت خام، نفت کوره و میعانات گازی در بورس انرژی استنکاف ورزیده و بر مدل های فروش سنتی و غیرشفاف تاکید دارند.

در نامه پورابراهیمی با اشاره به اینکه فقط در سال ۱۳۹۹ چهار میلیون تن انواع نفت خام نفت، نفت کوره و میعانات توسط شرکت ملی نفت خارج از سیستم بورس عرضه شده آمده است: در صورت باور به شفافیت و اتخاذ سیاست ها و تدابیر مناسب جهت استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه این امکان وجود دارد بخش زیادی از نفت خام و فرآورده های نفتی از طریق مکانیزم بورس عرضه و ضمن کشف قیمت شفاف منابع درآمدی بیشتری را نصیب کشور کند و ظرفیت‌های بالقوه بخش خصوصی نیز به فعلیت برسد.

پورابراهیمی خطاب به رئیس جمهوری چند پیشنهاد مطرح کرده و آورده است: برنامه معین زمانبندی شده عرضه نفت خام و میعانات گازی با قید اهداف کمی در خصوص اجرای بند (ح) ماده ۴ قانون برنامه ششم توسعه کشور و پایش مستمر آن به منظور اطمینان خریداران از استمرار عرضه بلند مدت تدوین شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین پیشنهاد دیگری را با عنوان پیگیری و تسریع در راه اندازی بازار آتی برای نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده های هیدروکربوری و همکاری موثر وزارت نفت در توسعه این بازار، طرح و بیان کرده که برنامه ریزی برای جذب پس اندازهای عمومی و نقدینگی سرگردان از طریق تشکیل و پذیرش صندوق‌های بزرگ پروژه مبتنی بر پروژه های ملی حوزه نفت، گاز و پتروشیمی است.

پورابراهیمی از عرضه خوراک تحویلی به هر یک از پالایشگاه ها، پترو پالایشگاه ها، پالایشگاه های تازه تاسیس، طرح های توسعه ای ظرفیت جدید پالایشگاه های موجود، پالایشگاه های کوچک و پتروشیمی ها به صورت منظم و مستمر با تناوب عرضه حداقل ماهانه از طریق بورس انرژی ایران و اجرای تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به عنوان پیشنهاد دیگر یاد کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پیشنهاد دیگری ضمن اینکه خواستار تجدید ساختار صنعت گاز کشور و شکل گیری بازار متشکل و شفاف در بورس انرژی، شده، پیشنهاد داده از طریق تهاتر نفت خام و فرآورده های نفتی با مطالبات طلبکاران طبق مکانیزم بورس اقدام شود.

وی همچنین خواستار تسریع در راه اندازی بازار بهینه سازی مصرف انرژی و همکاری وزارت نفت در رونق بخشی به گواهی صرفه‌جویی انرژی به منظور مدیریت مصرف انرژی کشور از طریق بازار سرمایه کشور شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آورده است: استفاده از ظرفیت انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام و فرآورده های نفتی به منظور تامین مالی دولت نیز پیشنهاد می شود.

پورابراهیمی در پایان این نامه خود نگاشته است: امیدوارم تلاش برای رونق و توسعه روز افزون بازار انرژی کشور که منطبق با سیاست‌های کلان اقتصادی حاکم بر کشور و قوانین برنامه مصوب است، بتواند در بلندمدت علاوه بر تقویت توانمندی های بخش خصوصی به ارتقای شفافیت و رقابت در بازار انرژی ایران، کاهش زمینه های فساد و تضییع حقوق بیت المال، اصلاح نظام مالی دولت و همچنین نقش آفرینی بیشتر و موثرتر ایران در تجارت منطقه ای و بین المللی انرژی بیانجامد و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این زمینه آماده هرگونه همکاری است.
نفت و میعانات گازی صادراتی از طریق بورس انرژی عرضه شود

منبع:ایرنـا
? نفت و میعانات گازی صادراتی از طریق بورس انرژی عرضه شود