نشست «جامعه دینی و شاخصه‌های سبک زندگی عاشورایی» در کرمان برگزار شد

دومین جلسه از سلسله نشست‌های چراغ هدایت با عنوان «جامعه دینی و شاخصه‌های سبک زندگی عاشورایی» به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان کرمان برگزار شد. به گزارش فت فتو از کرمان، دومین جلسه از سلسله نشست‌های چراغ هدایت با عنوان «جامعه دینی و شاخصه‌های سبک زندگی عاشورایی» به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان […]

دومین جلسه از سلسله نشست‌های چراغ هدایت با عنوان «جامعه دینی و شاخصه‌های سبک زندگی عاشورایی» به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان کرمان برگزار شد.

به گزارش فت فتو از کرمان، دومین جلسه از سلسله نشست‌های چراغ هدایت با عنوان «جامعه دینی و شاخصه‌های سبک زندگی عاشورایی» به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان کرمان امروز یکشنبه ۱۴ شهریور‌ماه در سالن دکتر کاظمی جهاددانشگاهی کرمان و همزمان در بستر فضای مجازی برگزار شد.

حجت‌الاسلام حسین سازندگی، مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان کرمان در این نشست با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بیان کرد: منظور از سبک زندگی همان طریق و روش زندگی است که مجموعه‌ای از ارزش‌ها و سلیقه‌هایی است که در اجتماع ظاهر شده و به عنوان سبک زندگی مردم معرفی می‌شود. اما از میان همه این سبک‌ها چیزی که بسیار مورد عنایت قرار گرفته، بحث سبک زندگی دینی است.

وی با بیان اینکه دین قیدی بر سبک زندگی است‌، ادامه داد: قید دین سبک زندگی را به یک طریق خاص محصور می‌کند. خداوند برای هدایت انسان، افرادی را به عنوان رسول فرستاده است. علاوه بر ارسال رسل، خداوند برای نهادینه کردن چیزی‌هایی که برای بندگان خود در نظر گرفته، کتاب‌هایی را فرستاده تا مردم با تمسک به آن‌ها دچار انحراف نشوند و زندگی خوبی داشته باشند و از آنجا که دین ما اسلام است هم در کتاب قرآن و هم در سیره پیامبر و ائمه(ع) سبک زندگی دینی بیان شده است.

حجت‌الاسلام سازندگی در ادامه به بحث در مورد جامعه اسلامی و مقایسه آن با سبک زندگی غربی پرداخت و گفت: در سبک زندگی دینی سه شاخصه مسائل عبادی، مسائل اعتقادی و مسائل اخلاقی وجود دارد که تمامی برنامه‌های انسان دیندار حول این سه محور است. اما زندگی غیر دینی به دنبال اصالت‌ فردگرایی، سودگرایی و لذت‌گرایی است.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در کرمان تصریح کرد: سبک زندگی دینی برای خود مولفه‌هایی دارد از جمله خدامحوری و مولفه‌های اجتماعی، عبادی، اخلاقی، اقتصادی، خانوادگی وغیره؛  که اگر کاملا شناخته و رعایت شوند جامعه ایده‌آلی خواهیم داشت. و در قرآن که دستورالعمل زندگی است تمامی مسائلی که یک انسان به آ‌ن‌ها احتیاج دارد مورد بحث قرار گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص سبک زندگی عاشورایی با بیان اینکه برای شناخت این سبک باید به وصیت‌نامه امام حسین(ع) رجوع شود، گفت: مهمترین چیزی که باعث شد امام از جان خود بگذرند مسئله امر به معروف و نهی از منکر بود. عاشوراییان نیز مولفه‌ها و خصیصه‌هایی داشتند که مرگ با عزت، در محضر خدا بودن، زیر بار حرف ناحق و ظلم نرفتن، ایثار، بصیرت، غیرتمندی و حجاب، ولایتمداری، تسلیم در برابر خدا، بیان حقیقت از جمله مهمترین آن‌هاست.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در کرمان تصریح کرد: مکتب عاشورا یک مکتب فرا شخصیتی، فرا زمانی و فرا مکانی است. امام حسین(ع) این پیام را به ما داد که هر جا ظلمی اتفاق بیفتند و دین در معرض خطر قرار بگیرد، شما وظیفه دارید در مقابل ظلم بایستید. این محدود به فرد خاصی نیست و تمام افراد بشر می‌توانند از مکتب عاشورا درس بگیرند.

حجت‌الاسلام سازندگی با اشاره به بازدهی سبک زندگی اسلامی و عاشورایی، ادامه داد: اسلام افرادی را تربیت کرد که در تاریخ نمونه شدند. افرادی همچون امام علی(ع)، سلمان فارسی و ابوذر نمونه‌هایی از افرادی هستند که سبک زندگی اسلامی داشتند که تا قیامت ماندگار خواهند بود.

وی ادامه داد: در تاریخ نمونه‌های بسیاری وجود دارد که سبک زندگی عاشورایی داشتند که جان بر کفی را از عاشورا آموختند. نمونه بارز آن در زمانه ما سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است که جامع‌الاطراف بود و ویژگی‌هایی شخصیتی و اخلاقی والایی داشت. همچنین تمامی شهدای ما پرورش یافتگان این مکتب هستند.

انتهای پیام
نشست «جامعه دینی و شاخصه‌های سبک زندگی عاشورایی» در کرمان برگزار شد

منبع:خــبرگزاری بین المللی قــرآن
? نشست «جامعه دینی و شاخصه‌های سبک زندگی عاشورایی» در کرمان برگزار شد