مهر همان و مدرسه همان

کرمان – فت فتو – مهر همان مهر است و مدرسه هم همان، اما حس و حال شروع کلاس درس متفاوت. این بار در مقابل مسئولانی که هرسال از ابتدای صبحِ نخستین روز بازگشایی مدارس، مهمان دانش آموزان هستند، دانش آموزان پرشمار و به صف ایستاده در حیاط مدرسه حضور نداشتند تا کلاس درس را مثل سال های قبل […]

کرمان – فت فتو – مهر همان مهر است و مدرسه هم همان، اما حس و حال شروع کلاس درس متفاوت.

این بار در مقابل مسئولانی که هرسال از ابتدای صبحِ نخستین روز بازگشایی مدارس، مهمان دانش آموزان هستند، دانش آموزان پرشمار و به صف ایستاده در حیاط مدرسه حضور نداشتند تا کلاس درس را مثل سال های قبل از کرونا شروع کنند و هیاهویشان تا چندتا خیابان آن طرف تر از مدرسه، نشاط بخش کوچه و خیابان و خانه و شهر باشد.

امروز- سوم مهر- همزمان با سراسر کشور از جمله در کرمان – دیار کریمان- زنگ بازگشایی مدارس متفاوت تر از سال های قبل از کرونا در حالی به صدا درآمد که دانش آموزان، بیشتر از داخل خانه و در کنار والدین، نگاهشان را به کلاس هایی دوخته بودند که باز شدند تا فصل علم و دانش آموزی بعد از حدود دو سال شرایط متفاوت کرونایی، دوباره پیش روی علم آموزان و آینده سازان این سرزمین گشایش یابد.

مراسم نمادین بازگشایی مدارس و نواخته شدن زنگ آن در سومین روز از ماه مهر در کرمان، در مدرسه شاهد دخترانه متوسطه دور اول واقع در بلوار پیروزی این شهر درحالی برگزار شد که تنها تعداد اندکی دانش آموز در حد کمتر از ۲۰ نفر به صورت نمادین دعوت شده بودند تا در این مراسم بازگشایی حضور داشته باشند.

استاندار و معاون سیاسی استانداری کرمان، نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، مدیران کل آموزش و پرورش و نوسازی مدارس و برخی از مدیران و تعداد محدودی از دانش آموزان این مدرسه در مراسم مذکور حضور یافتند و بازگشایی کلاس های درس در استان کرمان همزمان با سراسر کشور اینچنین انجام شد.

مدارس کرمان همانند سایر مدارس کشور طی دو سال گذشته و در پی شیوع ویروس کرونا بیشتر به صورت غیرحضوری فعال بوده است اما با پیشرفت گسترده واکسیناسیون برای اقشار مختلف جامعه از جمله فرهنگیان و شروع تزریق واکسن دانش آموزان امید می رود مدارس پس از چندمدت دیگر به صورت حضوری نیز ادامه فعالیت دهند.
براساس آمار مسئولان، ۹۰ درصد فرهنگیان کرمان دز اول واکسن و بیش از ۳۰ درصد نیز دز دوم را دریافت کرده اند؛ واکسیناسیون دانش آموزان کرمان نیز از هفته گذشته آغاز شد تا ببینیم فرآیند آموزش حضوری که الزامی است و جایگزین پذیر نیست، چطور و به چه شکلی به طور کامل اجرایی می شود.

پس از نواخته شدن زنگ بازگشایی مهر در کرمان، استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش این استان نیز از طریق بستر فضای مجازی شبکه شاد با دانش آموزان و والدین آنان صحبت و ضمن تبریک بازگشایی مدارس، اقدامات انجام شده برای بازگشایی مدارس امسال و نیز تاکید و الزامات متولیان آموزش برای حفظ سلامت فرزندان این مرزوبوم را یادآور شدند.

بازگشایی مدارس به شکل حضوری و نیمه حضوری درحالی امسال آغاز شده که اگرچه باوجود اطلاع رسانی گسترده، برخی خانواده ها همچنان نگران حضوریافتن فرزندشان در کلاس درس هستند اما از صبح امروز، برخی دیگر نیز فرزندانشان را به مدارس فرستادند و با ممانعت مدیران مدارس مواجه و بازگردانده شدند و کسب اطلاع کردند که بازگشایی حضوری در همه مدارس اتفاق نیفتاده است.

به گزارش فت فتو قرار نیست در همه مناطق و کلاس ها دانش آموزان به صورت حضوری در کلاس ها حاضر شوند بلکه غیر از مناطق روستایی کم جمعیت و مدارس عشایری که تعداد دانش آموزان شان کمتر از ۱۵ نفر است، سایر مدارس شلوغ تر به صورت غیرحضوری یا شیفت بندی در طول هفته ، البته بسته به وضعیت کرونا در هر منطقه برگزار می شود.

به طور مثال کلاسی که حدود ۳۰ نفر دانش آموز دارد، در طول هفته در هر روز( بسته به شرایط کرونایی آن منطقه)، میزبان حضور تعداد مشخصی از دانش آموزان است و سایر دانش آموزان از طریق فضای مجازی محتوای درسی ارائه شده را پیگیری می کنند.

مسئولان امیدوارند با تکمیل واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان، زمینه حضوری کلاس ها برای همه دانش آموزان طی ماه های آتی فراهم شود و روند ارائه محتوای آموزشی در مدارس نیز به روال معمول قبل از شیوع کرونا بازگردد.

بازگشایی مدارس در استان کرمان درحالی است که بیش از ۶۶۰ هزار دانش آموز امسال در قالب هفت هزار و ۸۶۷ مدرسه و با حضور ۴۴ هزار معلم سال تحصیلی را شروع می کنند.
مهر همان و مدرسه همان

منبع:ایرنـا
? مهر همان و مدرسه همان