معرفی یک روش خوب و عاقلانه برای ترک سیگار یا جایگزینی سیگار

قرار است در این مقاله به یک سری مطالب مفید و پرکاربرد درباره مقایسه سیگار تنباکویی با سیگار الکترونیکی بپردازیم. به گزارش فت فتو؛ سیگار الکترونیکی یک ابتکار خلاقانه برای جایگزین کردن سیگار است، امروزه با توسعه سیگارهای ویپ که در بازار عرضه شده‌اند، یک منبع ارزشمند برای کاهش یا ترک سیگار قرار گرفته که […]

قرار است در این مقاله به یک سری مطالب مفید و پرکاربرد درباره مقایسه سیگار تنباکویی با سیگار الکترونیکی بپردازیم.

به گزارش فت فتو؛ سیگار الکترونیکی یک ابتکار خلاقانه برای جایگزین کردن سیگار است، امروزه با توسعه سیگارهای ویپ که در بازار عرضه شده‌اند، یک منبع ارزشمند برای کاهش یا ترک سیگار قرار گرفته که به طور چشم گیری مورد استقبال عموم افراد سیگاری قرار گرفته است.

مدت‌هاست که ثابت شده سیگار کشیدن دلیل مهم و اصلی مرگ زودرس است و مطمئنا ترک سیگار می‌تواند خطرات ناشی از سیگار کشیدن را کاهش داده و عمر فرد را طولانی­تر کند. سیگار ویپ وسیله‌ای مجهز به باتری است که مایعی را که معمولاً از نیکوتین، پروپیلن گلیکول، گلیسیرین و طعم دهنده‌ها تشکیل شده است، بخار می‌کند. شارژ مجدد مایع از نظر حجم، غلظت نیکوتین، طعم و کیفیت تفاوت دارد. بدیهی است که سیگارهای الکترونیکی برای بسیاری از کاربران جذاب است زیرا امکان تغییر آن‌ها متناسب با خواسته کاربران وجود دارد. سیگار الکترونیکی با ایجاد بخار بازدم شده، دود خارج شده در مصرف سیگار تنباکویی را شبیه سازی می‌کند. از این رو، گاهی اوقات توسط کاربران این نوع سیگار کشیدن “ویپنگ” نامیده می‌شود.

دستگاه­های ویپ به عنوان یک فناوری جدید معرفی شده­اند که در حال حاضر مصرف سیگارهای سنتی را کاهش داده و تلاش برای ترک سیگار را بسیار مبتکرانه افزایش داده است. این کار می‌تواند ۶ میلیون مرگ و میر سالانه در جهان را که ناشی از سیگار کشیدن معمولی است به خوبی کاهش دهد. به عبارت دیگر، سیگارهای الکترونیکی به عنوان دروازه­ای برای بهبود کیفیت زندگی و امید به زندگی قرار گرفته­اند.

با این حال ممکن است مصرف سیگار الکترونیکی عوارضی غیر از ترک سیگار داشته باشد. در مطالعه گروهی که فقط از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کردند، مشاهده شد که استفاده از سیگار الکترونیکی توسط شرکت کنندگان تحت تأثیر بازخورد رفتاری زیستی است. به این صورت که سیگارهای الکترونیکی مشابه سیگارهای سنتی تلقی می‌شوند.

بسیاری از کاربران سیگار الکترونیکی به طور انحصاری از این محصول استفاده نمی‌کنند اما همچنان در کنار سیگارهای الکترونیکی سیگارهای سنتی را نیز استفاده می‌کنند، الگویی که از آن به عنوان “استفاده دوگانه” یاد می‌شود.

شواهد تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کنندگان دوگانه تمایل به شروع و حفظ استفاده از سیگارهای الکترونیکی به دلیل درک مزایای سلامتی دارند. به علاوه، کاربران دوگانه اظهار داشتند که پس از استفاده از سیگارهای الکترونیکی، نسبت به زمانی که از سیگارهای سنتی استفاده می‌کنند کمتر سرفه می‌کنند و همچنین از فعالیت و قدرت بدنی بیشتری برخوردار هستند.

اگرچه سیگارهای الکترونیکی کمتر از سیگارهای تنباکویی مضر شناخته شده‌اند، اما تنوع در مقدار نیکوتین موجود در مواد جویس می‌تواند منجر به رفتارهای اعتیاد آور شود.

با این حال، دستورالعمل محصولات دخانیات اتحادیه اروپا در حال اجرا در سال ۲۰۱۶ حداکثر مقدار مجاز نیکوتین در سیگارهای الکترونیکی را مشخص کرده است. مطالعات همچنین نشان داده است که خرید ویپ می‌توانند میل به سیگار کشیدن را کاهش دهند، همچنین علائم ترک نیکوتین را نیز کاهش می‌دهند.

برخی از شرکت­کنندگان گزارش دادند که سیگار الکترونیکی از بوی سیگار در لباس شما، خانه و سایر بخش‌های زندگی جلوگیری می‌کند. با این کار، محدوده­ای که می‌توانند از سیگارهای الکترونیکی استفاده کنند بسیار فراتر از محدوده­ای بود که می توانستند سیگار بکشند.

اگرچه افراد سیگاری می‌توانند مارک­هایی با قدرت و سلیقه‌های مختلف را نیز انتخاب کنند، اما امکان تغییر میزان نیکوتین تحویل شده توسط سیگارهای الکترونیکی به عنوان روشی سفارشی در نظر گرفته شده که به راحتی از طریق سیگار تهیه نمی‌شد. یکی از شرکت کنندگان در مورد کاهش مصرف سیگار سنتی خود از ۴۰ عدد در روز به ۳-۵ عدد در روز رسیده بود صحبت کرد. او دلیل این کار را داشتن توانایی زیاد انتخاب میزان نیکوتین برای سیگارهای الکترونیکی خود دانست

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، ترک سیگار یک تصمیم شجاعانه و یک روند دشوار است. با این حال، منابعی برای کمک به شما در مراحل اولیه دوره توقف وجود دارد. سیگار الکترونیکی با بخار دادن می‌تواند راهی آسان برای از بین بردن مواد شیمیایی سمی موجود در سیگارهای سنتی باشد.

در هنگام ترک و تغییر حالت سیگار کشیدن به حالت بخار دادن یک سری اثرات و نکاتی مثل افزایش سرفه است، که گاهی اوقات برای چند دقیقه این سرفه طول می‌کشد. تحمل آن به عنوان یک سیگاری سابق بسیار طاقت فرساست، اما این موضوع را باید بدانید که این یک فرایند به دلیل پاکسازی و زود گذر است‌.

سرفه راهی است که باعث آزاد شدن سموم ساخته شده پس از سال‌ها کشیدن سیگارهای سنتی می‌شود. کشیدن سیگار باعث تجمع آلودگی و مخاط در سطح بافت ریه‌ها و مجاری هوایی می‌شود. هرچه سنگین‌تر و طولانی‌تر سیگار بکشید، آلودگی و مخاط بیشتری تجمع می‌یابد، اما در مقابل بخار حاصل از حرارت دادن جویس و سیگارهای ویپ حاوی این آلودگی‌ها نیست و باعث انسداد نمی‌شود.

باید ذکر کرد طی چند هفته ابتدایی، سرفه صبحگاهی کمی خشن‌تر از سرفه‌ای است که هنگام مصرف سیگار تنباکویی داشته‌اید. آن آلودگی و مخاط از بدن شما دفع می‌شود و شما می‌توانید نفس راحتی بکشید، سرانجام از شر سرفه سیگاری مخوف خلاص شوید.

ترسناک‌ترین جنبه ترک نیکوتین سردرد و لرزش است که می‌تواند ناراحت کننده و دردناک باشد. در این مرحله مایع الکترونیکی می‌تواند مفید واقع شود و اثرات منفی را به خوبی کاهش دهد. هنوز هم ممکن است اثرات ترک وجود داشته باشد، زیرا سیگار بسیار قوی­تر از بخار است و جذب نیکوتین از طریق ذرات ریز دود بسیار کارآمدتر از ذرات بخار است. اگر سطح نیکوتین صحیح و غیر مضر را به دست آورید، انتقال آسان­تر می‌شود.

کشیدن سیگار گردش خون را از بقیه بدن به مغز کاهش می‌دهد. این بدان معنی است که اکسیژن کمتری به مناطق خاصی می‌رسد زیرا بدن شما مناطق مختلف را در اولویت قرار می‌دهد. هنگام تغییر حالت ویپینگ، انقباض عروق خونی دیگر اتفاق نمی‌افتد و گردش خون شروع به افزایش می‌کند. به همین دلیل است که گفته می‌شود تنها با ترک سیگار جلوی تمام مرگ و میر، سکته، ناراحتی‌های قلبی و غیره که از طریق سیگار تنباکو بوده است را می‌گیرید. همان‌طور که مشاهده کردید تا جایی که ممکن بود از مزیت‌های این سیگار الکترونیکی به شما ارائه دادیم تا بتوانید بهترین تصمیم در کل عمرتان را بگیرید و بدن خود را همانند شئ ارزشمند سلامت نگه دارید.

 
معرفی یک روش خوب و عاقلانه برای ترک سیگار یا جایگزینی سیگار

منبع:بــرنا
?
معرفی یک روش خوب و عاقلانه برای ترک سیگار یا جایگزینی سیگار