معاون وزیر کشاورزی: ۱۰ هزار میلیارد تومان ویژه جبران خسارت سرمازدگی اختصاص یافت

کرمان – فت فتو – جیرفت – فت فتو – معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی از اختصاص ۱۰ هزار میلیارد تومان شامل هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای سرمازدگی باغات و یکهزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای سرمازدگی محصولات بخش زراعی کشور خبر داد. به گزارش خبرنگار فت فتو، محمدمهدی برومندی روز […]

کرمان – فت فتو – جیرفت – فت فتو – معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی از اختصاص ۱۰ هزار میلیارد تومان شامل هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای سرمازدگی باغات و یکهزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای سرمازدگی محصولات بخش زراعی کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار فت فتو، محمدمهدی برومندی روز پنجشنبه در آیین تودیع و معارفه رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه سهم زیادی از اعتبار جبران خسارت سرمازدگی به استان کرمان اختصاص دارد افزود: این طرح شامل ۷۰ درصد تسهیلات چهار درصدی و ۳۰ درصد امهال تسهیلات برنامه ریزی شده است.  

تشکیل قرارگاه امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی مسئول امنیت مواد غذایی کشور است لذا مسیر تولید محصولات کشاورزی را از مزرعه تا سفره باید مدیریت کند، اظهار داشت: دشمن در جنگ اقتصادی سفره مردم و تولید کشور را نشان گرفته ولی با وجود محدودیت ها نیاز کشور را تامین کرده ایم و این وزارتخانه در زمینه تامین ارز مورد نیاز کشور نقش آفرینی کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی از تشکیل قرارگاه امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و اظهار داشت: معاونت و قائم مقام قرارگاه امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی انتخاب شده و این قرارگاه در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: امروز جنگ روسیه و اکراین بر کمبود غذا در جهان تاثیر گذاشته و کشورها متناسب با شرایط در حال برنامه ریزی هستند و کشورهای دنیا بر اساس پیش بینی شرایط، صادرات یک محصول را ممنوع می کنند تا دچار مشکل نشوند.

برومندی گفت: یکی از راه های برون رفت از مشکلات بخش کشاورزی، موضوع کشاورزی قراردادی است و در همین رابطه وزیر جهاد و کشاورزی برنامه ای را ارائه کرده که کشاورزی قراردادی یکی از محورهای اصلی این برنامه است.

تحقق الگوی کشاورزی در گرو مشارکت همه بخش ها و کشاورزان

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی تاکید کرد: برنامه ریزی الگوی کشاورزی را در برنامه داریم، ولی همه باید در این زمینه مشارکت کنند تا موفق شویم.

وی دیگر موضوع مهم بخش کشاورزی را بیمه محصولات کشاورزی دانست و گفت: بیمه این بخش با سایر بیمه ها متفاوت بوده ولی این موضوع به دقت در وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری است و کشورهای توسعه یافته فقط در ۲۵ درصد پرداخت بیمه موفق شده اند.

تجاری سازی تولید مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی است

برومندی همچنین بر تجاری سازی تولید به عنوان یکی دیگر از مسائل مهم مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد.

وی اظهار داشت: قرارگاه دیپلماسی اقتصادی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده و این قرارگاه هر ماه جلسه برگزار می کند و کشورهای هدف صادراتی را بین معاونین تقسیم و میز صادرات را پیگیری می کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از صدور مجوز صادرات مرکبات به چین خبر داد و گفت: برای نخستین مرتبه با تلاش مجوز صادرات مرکبات به این کشور صادر شد.

سفر ریییس جمهور فرصت خوبی برای رفع مشکلات کشاورزی استان کرمان

وی به سفر رییس جمهور به استان کرمان اشاره کرد و گفت: این سفر فرصت ویژه برای استان کرمان بویژه جنوب کرمان بوده تا بسیاری از مشکلات این منطقه برطرف شود.

برومندی افزود: در سفرهای رییس جمهور ریل گذاری خوبی برای استان ها انجام می شود لذا در بودجه سفر ریاست جمهور، استانداری کرمان مصوبات را به گونه ای برنامه ریزی کنید تا چندین مشکل کشاورزی منطقه را برطرف کنیم.

آب دغدغه جهاد کشاورزی در استان کرمان

معاون وزیر جهاد کشاورزی دغدغه های مهم این وزارتخانه را در استان کرمان کمبود آب عنوان کرد و گفت: بودجه خشکسالی در سطح کشور در حال پیگیری برای تصویب است.  

وی به آیین تودیع معارفه رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: وزیر دوست داشت در این نشست برای قدردانی و معرفی مدیر جدید حضور داشته باشند ولی به دلیل سفر دولت به خراسان در خدمت مردم این استان بود.

وی ضمن تبریک انتخاب اعظمی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای به سمت سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، گفت: این نماینده پرتلاش از نیروهای متخصص بخش کشاورزی است.

گلایه معاون استاندار از ارزش پایین آب در بخش کشاورزی جنوب کرمان

معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری کرمان نیز گفت: ارزش هر متر مکعب آب برای تولید محصولات کشاورزی در جنوب کرمان به سه هزار تومان نمی رسد که این عدد در دنیا بین ۲ تا سه دلار(حدود ۵۰ هزار تومان) است.

حسین مهرابی اظهار داشت: ارزش هر مترمکعب آب در دامداری های صنعتی داخل کشور نیز ۵۰ هزار تومان است، لذا باید با تغییر الگوی کشت و حداکثر بهره وری را در دستور کار قرار دهیم.

وی با تاکید بر رعایت الگوی کشت توسط کشاورزان هفت شهرستان جنوبی استان کرمان بیان کرد: بیش از ۵۰ درصد اقتصاد منطقه جنوب کرمان در بخش کشاورزی بوده لذا رعایت  الگوی کشت در این منطقه نیاز به اصلاح دارد و خط مقدم این جبهه کشاورزان هستند.

معاون امور هماهنگی  اقتصادی استانداری کرمان ادامه داد: جهادکشاورزی باید برنامه ریزی کوتاه و بلندمدت علمی زمینه برطرف شدن مشکلات کشاورزان جنوب کرمان را فراهم کند.

وی تصریح کرد: رعایت الگوی بهینه کشت، سازگاری با کم آبی و بهره‌وری در برنامه ریزی های کشاورزی باید حتما مد نظر باشد.

مشارکت همگانی برای تحقق امنیت غذایی

نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان نیز گفت: اقتدار هر کشوری به امنیت غذایی و اقتصادی آن کشور بوده لذا همه باید در تحقق این مهم مشارکت کنند.

حجت الاسلام سید بهروز حسینی با بیان اینکه متولی امنیت غذایی جهاد کشاورزی است، افزود: این موضوع بسیار مهمی است لذا نیازمند مشارکت همه است و جنوب کرمان قطب کشاورزی است.

وی ادامه داد: فقر در جنوب کرمان زیاد است لذا مسئولان نسبت به این موضوع پاسخگو باشند چرا که مشکل تولید وجود ندارد.

وی راه حل مشکلات کشاورزی منطقه جنوب کرمان را ایجاد منطقه آزاد کشاورزی، کشاورزی قراردادی، بیمه غرامت محصولات کشاورزی و موضوع صادرات محصولات کشاورزی دانست و پیگیری این موارد توسط مسئولان تاکید کرد.

نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان تاکید کرد: تفکر انقلابی، روحیه جهادی و استفاده از نخبگان بدون در نظر گرفتن گرایشات سیاسی توسط مسئولان در نظر گرفته شود و با اتحاد و همدلی و مبارزه با منفع طلبان، منطقه گرایان و نفاق گرایان برای رسیدن به موفقیت تلاش کرد.

کشاورزی جنوب کرمان ریسک بالایی دارد

رییس سابق جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه کشاورزی این منطقه پرریسک است، گفت: کشاورزی این منطقه درگیر نواسانات بخش کشاورزی است.

سعید برخوری منطقه آزاد کشاورزی، بیمه درآمد و کشاورزی قراردادی را تنها راه برون رفت مشکلات کشاورزی جنوب کرمان عنوان کرد و خواستار پیگیری این موارد توسط مسئولان کشوری شد.

وی افزود: کشاورزی قراردادی در وزارت جهاد کشاورزی در حال انجام است لذا امیدواریم ۲ طرح دیگر پیگیری و عملیاتی شود.

به گزارش فت فتو، در این نشست که  نمایندگان مجلس، فرمانداران و امامان جمعه هفت شهرستان جنوبی استان کرمان برگزار شد از خدمات سعید برخوری تقدیر و احمد احمدپور به ریاست سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان معرفی شد.
معاون وزیر کشاورزی: ۱۰ هزار میلیارد تومان ویژه جبران خسارت سرمازدگی اختصاص یافت

منبع: ایرنـا
? معاون وزیر کشاورزی: ۱۰ هزار میلیارد تومان ویژه جبران خسارت سرمازدگی اختصاص یافت