مشکل بزرگ اقتصاد استان بی توجهی به صنایع کوچک و متوسط است

رئیس اتاق بازرگانی کرمان گفت: تمرکز بر صنایع بزرگ، بی توجهی به صنایع کوچک و متوسط و رهاشدگی آنها مشکل بزرگ اقتصاد استان است. به گزارش فت فتو؛ سیدمهدی طبیب‌زاده، در شصت و پنجمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان با موضوع بررسی وضعیت صنایع کوچک و متوسط افزود: موضوعات این […]

رئیس اتاق بازرگانی کرمان گفت: تمرکز بر صنایع بزرگ، بی توجهی به صنایع کوچک و متوسط و رهاشدگی آنها مشکل بزرگ اقتصاد استان است.

به گزارش فت فتو؛ سیدمهدی طبیب‌زاده، در شصت و پنجمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان با موضوع بررسی وضعیت صنایع کوچک و متوسط افزود: موضوعات این شورا بر اساس استراتژی مشخص مطرح می‌شوند و در حال حاضر یکی از موضوعات مهم در اقتصاد استان بی توجهی به صنایع کوچک و متوسط است که نتیجه آن از بین رفتن ۷۶ هزار فرصت شغلی در سال ۹۹ و خالص اشتغال منفی ۳۳ هزار است. وی افزود: صنایع کوچک و متوسط استخوان‌بندی اقتصاد هر کشور را تشکیل می‌دهند و توجه به این واحدها از طریق تامین مالی، حمایت‌های بیمه‌ای، بانکی و نیز معافیت های مالیاتی با ساز و کارهای مشخص، می تواند موجب ایجاد اشتغال، خودکفایی، افزایش جی دی پی و توسعه استان شود.

طبیب زاده، همچنین با اشاره به نقش توسعه فرهنگی در توسعه همه جانبه استان بیان کرد: متاسفانه اقتصاد استان بر پایه منابع است و فاصله زیادی با اقتصاد بر پایه دانش دارد و به همین دلیل اتاق کرمان به دنبال استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان بوده که در این راستا نشستی با موضوع مدیریت صادرات و لجستیک پارک در خصوص حمل و نقل مدرن و مدیریت نوین خدمات صادرات و بسته بندی و برندینگ در اتاق کرمان تشکیل و راهکارها بررسی شد. رئیس اتاق کرمان، در ادامه بر استفاده از ظرفیت عظیم شرکتهای بزرگ صنعتی و معدنی برای توسعه واحدهای پایین دستی تاکید کرد و گفت: با پیگیری‌های انجام شده اقدامات خوبی در راستای تامین قطعات و تجهیزات از سوی شرکت‌های میدکو، مس، جهان فولاد و مس شهید باهنر در حال انجام است.

 در ادامه این نشست استاندار کرمان با تقدیر از اتاق کرمان به دلیل تمرکز بر مباحث پایه ای خاطرنشان کرد: اتاق کرمان کارهای بزرگی را انجام داده و در کشور سرآمد است. علی زینی وند، افزود: در کشورهای موفق دنیا ارکان حکومت با یکدیگر همکاری و هماهنگی دارند و خوشبختانه در کشور ما نیز در دوره جدید هماهنگی بسیار خوبی بین قوای سه گانه دیده می شود. وی اظهار کرد: مشکل اصلی کشور موضوع اقتصاد است و رهبر معظم انقلاب نیز بر این موضوع تمرکز دارند و به همین دلیل همه کارشناسان باید بسیج شوند تا مردم به سطح قابل قبولی از رفاه و معیشت برسند.

 استاندار کرمان همچنین گفت: در استان کرمان اقدامات خوبی در حوزه کسب و کار خرد و خانگی در حال انجام است که نمونه آن پیگیری برای ایجاد ۱۲ هزار شغل از محل گردش مالی شرکتهای بزرگ با محوریت اتاق کرمان است. وی در ادامه اذعان داشت: باید کمبودها را شناسایی کرد که در این بین اتاق کرمان برای حل مشکلات به عنوان یک میان‌دار به خوبی نقش خود را انجام می‌دهد. زینی وند، افزود: باید قوانین مزاحم بانکی را برطرف کرد و بانک تخصصی، در راستای فعالیت مرکز خدمات سرمایه گذاری ایجاد شود تا با بهره‌گیری از دانش، مهارت و انگیزه، توسعه اقتصادی محقق شود.

 در این نشست رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از اتاق کرمان به دلیل بررسی‌های کارشناسانه و علمی وضعیت کسب و کار و تلاش برای توانمندسازی اقتصاد استان تقدیر کرد و گفت: در حال حاضر ۴۰ درصد از واحدهای استان نیمه فعال، ۲۵ درصد تعطیل و تنها ۳۵ درصد فعال هستند. محمدرضا پورابراهیمی، بیان کرد: باید از فضای واحدهای تعطیل برای راه‌اندازی بنگاه های جدید استفاده کرد و از این واحدها برای تامین نیازهای شرکت‌های بزرگ بهره گرفت.  نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی از اتاق کرمان خواست یک تشکیلات مشاوره‌ای و آموزشی برای عملیاتی شدن طرح ها فراهم کند و ادامه داد: در راستای تسریع در روند صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری کلیات طرح بهبود فضای کسب و کار در مجلس به تصویب رسیده است. وی در ادامه با بیان اینکه در استان کرمان رونق اقتصادی، مطالبه اصلی مردم است، از آمادگی نمایندگان استان برای تحقق این مهم خبر داد.

در این نشست گزارش هایی با عناوین واکاوی عوامل فرهنگی اجتماعی موثر بر تحقق اهداف توسعه پایدار در استان کرمان، جایگاه صنایع کوچک و متوسط در کشورهای توسعه یافته و جایگاه صنایع کوچک استان کرمان در کشور ارائه شد.
مشکل بزرگ اقتصاد استان بی توجهی به صنایع کوچک و متوسط است

منبع:بــرنا
?
مشکل بزرگ اقتصاد استان بی توجهی به صنایع کوچک و متوسط است