مردم بم و بروات تا پایان امسال از آب سد نساء بهره مند می شوند

فت فتو/کرمان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: قرارداد خط اصلی پروژه انتقال آب از سد ‌نساء به شهرهای بم و بروات ۵۳ کیلومتر بود که تنها ۲۰۰ متر آن باقی مانده که طی مدت دو روز آینده لوله گذاری این خط نیز تکمیل خواهد شد و با تکمیل پروژه، مردم تا پایان سال […]

فت فتو/کرمان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: قرارداد خط اصلی پروژه انتقال آب از سد ‌نساء به شهرهای بم و بروات ۵۳ کیلومتر بود که تنها ۲۰۰ متر آن باقی مانده که طی مدت دو روز آینده لوله گذاری این خط نیز تکمیل خواهد شد و با تکمیل پروژه، مردم تا پایان سال جاری از این آب بهره‌مند خواهند شد.

“علی رشیدی” ۲۹ شهریورماه در حاشیه بازدید از پروژه‌های اجرایی آب منطقه ای در سطح شهرستان بم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر چهار پروژه فعال در سطح شهرستان بم داریم که مهم ترین آن‌ها پروژه آب‌رسانی از سد نساء به شهرهای بم و بروات است.

وی با اشاره به اینکه حدود دو سال قبل زمانی که این پروژه را تحویل گرفتم تنها ۴۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، افزود: اصل پروژه خرید لوله و اجرای آن بوده که تکمیل شده و مردم تا پایان سال جاری از این آب بهره‌مند خواهند شد.

رشیدی تصریح کرد: قرارداد خط اصلی  پروژه انتقال آب از سد ‌نساء به شهرهای بم و بروات ۵۳ کیلومتر بود که تنها ۲۰۰ متر آن باقی مانده و طی مدت دو روز آینده لوله گذاری این خط نیز تکمیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان بیان کرد: به این پروژه ۲۰۰۰ متر در قالب ۲۵ درصد اضافه شده تا آبرسانی به مخازن بم نیز وصل شود زیرا امکان وصل آن توسط شرکت‌های آب و فاضلاب وجود نداشت. ضمن اینکه برقرسانی به ایستگاه پمپاژ با ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی و ۴۵ میلیارد تومان اعتبار ظرف مدت۲۰ روز آینده تکمیل خواهد شد.

وی افزود: در سال گذشته ۲۶۰ میلیارد تومان یعنی معادل ۱۰سال گذشته اعتبار برای این پروژه هزینه شد و با توجه به افزایش قیمت‌ها نزدیک به ۱۲۰ میلیارد تومان پیمانکار پروژه طلبکار است.

رشیدی با اشاره به اینکه در فازهای بعدی و برای تکمیل این پروژه نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است، تصریح کرد: امسال تنها ۶۵ میلیارد تومان برای این پروژه در نظر گرفته شده که تاکنون حتی یک ریال هم پرداخت نشده و این پروژه نیاز به کمک ویژه در جهت اعتباررسانی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان درباره پروژه پایاب سرریز سد نساء گفت: بعد از سیل سال ۹۵ پایین دست سد نساء که از پایدارترین سدهای کشور محسوب می‌شود، خسارت دید و هر لحظه خطر بدنه این سد را تهدید می‌کرد و با بحران جدی روبه رو شده بودیم که تصمیم به اجرای این پروژه گرفته شد.

وی ادامه داد: این پروژه با قرارداد ۵۸ میلیارد تومانی منعقد شد و در آن زمان از محل حوادث نیز مبلغ ۳۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص داده شد و اکنون پیشرفت فیزیکی ۶۶ درصدی دارد و حصارکشی و اینترنت سد نیز به این پروژه اضافه شده است.

رشیدی بیان ‌کرد: از طرف ستاد بحران کشور نیز مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار توسط وزیر کشور دولت دوازدهم به این پروژه تخصیص پیدا کرد که هم اکنون به سازمان برنامه و بودجه رسیده و نیاز به پیگیری نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی دارد.

وی درباره پروژه تغذیه مصنوعی آدوری بم نیز گفت: این پروژه با دو هدف اصلی جلوگیری از سیلاب‌های مخرب و تغذیه قنات‌های شهر بم راه‌اندازی شد که هم اکنون بالای ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمان اظهار کرد:  قرارداد این پروژه ۱۴‌میلیارد تومان بوده که پیمانکار آن تاکنون ۱۳میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان صورت وضعیت داده اما فقط ۵۰۰ میلیون تومان دریافت کرده و اگر مبلغ ۱۲میلیارد تومان به پیمانکار پرداخت نشود در صورت تعطیلی پروژه، در زمان فصل بارندگی خطرات سیل شهر را تهدید خواهد کرد.

رشیدی درباره پروژه پایین دست پل اسفیکان نیز بیان کرد: بعد از سیل سال ۹۵ پایین دست این پل تخریب شد و خطر واژگونی پل احساس می شد که ساماندهی رودخانه را مد نظر قرار داده و با این کار پل و بالا دست را از خطر سیل نجات دادیم.

وی تصریح کرد: این پروژه ۵۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اعتبار اولیه آن چهار میلیارد تومان بود اما با توجه به افزایش هزینه‌ها تا ۸ میلیارد تومان هم افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام
مردم بم و بروات تا پایان امسال از آب سد نساء بهره مند می شوند

منبع:ایـسنا
? مردم بم و بروات تا پایان امسال از آب سد نساء بهره مند می شوند