قصور پزشکی عامل مرگ بیمار در رفسنجان

در پی جانباختن یک بیمار بعلت قصور پزشکی در رفسنجان، ۵مسئول بیمارستان استعفا کردند و ۱۷کارمند به هیئت رسیدگی به تخلفات معرفی شدند. به گزارش فت فتو، در اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان آمده است: در پی بررسی بیشتر در باره فوت ناگهانی مرحوم سعید خانی، ریاست دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با حضور در تمامی […]

در پی جانباختن یک بیمار بعلت قصور پزشکی در رفسنجان، ۵مسئول بیمارستان استعفا کردند و ۱۷کارمند به هیئت رسیدگی به تخلفات معرفی شدند.

به گزارش فت فتو، در اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان آمده است: در پی بررسی بیشتر در باره فوت ناگهانی مرحوم سعید خانی، ریاست دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با حضور در تمامی جلسات فوق العاده ویژه کمیته مرگ و میر و هیات تخلفات اداری و بازرسی با بررسی همه عوامل احتمالی دخیل در امر مذکور به این نتیجه رسید که متاسفانه حادثه بعلت اختلال در روند تحویل دارو به بخش رخ داده است.

این اطلاعیه می افزاید: نهایتاً پرستار مسئول باید طبق دستور پزشک معالج ویتامین ث تزریق می کرد اما به علت تشابه بسیار زیاد شکل دارو با داروی دیگر، تزریق انجام و متاسفانه منجر به مرگ شده است و در نهایت بعد از جلسات مشترک با افراد دخیل در این ماجرا، منجر به استعفای ۵نفر از مسئولان بیمارستان در رده های مختلف و معرفی ۱۷نفر کارمند به هیئت رسیدگی به تخلفات شد و نتیجه کالبد شکافی بیمار در آینده از طریق پزشکی قانونی استان اعلام خواهد شد

در این اطلاعیه بیان شده است: ضمن عذرخواهی مجدد ریاست و معاونت درمان دانشگاه مغفرت الهی را برای مرحوم سعید خانی آرزو داریم و امید داریم با تمهیداتی که اندیشیده شده در آینده کمترین خطای پزشکی را داشته باشیم.

جزییات جانباختن بیمار بر اثر قصور پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هم با تشریح جزئیات علت جانباختن  این بیمار در رفسنجان گفت: بیمار سه شنبه یازدهم آبان  تحت عمل جراحی آپاندیس قرار  گرفته و پس از انجام عمل جراحی بیمار درد داشته و برای تزریق آمپول ضد درد یکی از آمپول هایی که باید به وی تزریق می‌کردند و دستور دارویی داشته، آمپول ویتامینc بوده است.

وی افزود: این آمپول مشابه آمپولی است که در اتاق عمل و ای.سی.یو مورد استفاده قرار می‌گیرد و دو شیشه آمپول بسیار شبیه هم رنگ هر دو سبز و نوشته سبز رنگی دارد و باید بدست متخصص بیهوشی تزریق شود، اما امور دارویی اشتباهی این آمپول را به بخش تحویل داده بوده و پرستار هم باید چک می کرد اما به اعتبار اینکه ویتامین ث است، آن را به بیمار تزریق می‌کند.

دکتراسماعیلی اذعان کرد: ساعت ۵:۴۵ عصر این دارو تزریق شد و نتیجه این دارو که به نوعی شل کننده عضلات است بلافاصله پس از تزریق بدن به آن واکنش نشان می‌دهد و پس از ۲تا۳ دقیقه متوجه حال بد بیمار و تزریق اشتباه می شوند.

وی در ادامه گفت: هر چند که بلافاصله لوله گذاشته می‌شود و احیا صورت می‌گیرد اما ۱۲ساعت بعد یعنی ۵صبح روز چهارشنبه علی‌رغم احیا، متاسفانه بیمار جانباخت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: ما از همان ابتدا بررسی کردیم، یکی از فرضیاتی که وجود داشت تزریق داروی اشتباه بود یا اینکه بیمار دچار اختلال حادی مثل وارد شدن لخته خون به قلب که بعضی اوقات بعد از عمل صورت می‌گیرد مواجه بودیم. با توجه به شواهدی که به دست آوردیم ترریق داروی اشتباه مسجل بود.

دکتر اسماعیلی بیان کرد: افرادی که در این بروز این اشتباه مسئول بودند، مانند رئیس بیمارستان، مترون بیمارستان، معاون درمان، مسئول امور دارویی و سرپرستار بخش جراحی مردان، برای آن که مرهمی برای بازماندگان بیمار باشند استعفا کردند؛ پرستار و دو نفر دارویار که در نوبت عصر مشغول فعالیت بودند به صورت موقت انفصال از خدمت شدن تا هیئت رسیدگی به تخلفات، وضعیت آنها را مشخص کند.

وی با عذرخواهی و تسلیت به خانواده بیمار فوت شده گفت: هم اکنون منتظر هستیم تا نتیجه کالبد شکافی و سم شناسی به ما برسد اما این فرایند یک ماه طول می‌کشد.
قصور پزشکی عامل مرگ بیمار در رفسنجان

منبع:صـداوسیـما مرکز کرمان
? قصور پزشکی عامل مرگ بیمار در رفسنجان