فیت بودن ماسک مهمتراز نوع ماسک

مشاور ارشد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت فیت بودن و چسبیدن ماسک به طور کامل به صورت و نداشتن درز مهمتر از نوع ماسک است

به گزارش فت فتو نوذر نخعی افزود: به جای ماسک پزشکی سه لایه روی هم، از یک ماسک پزشکی و یک ماسک پارچه‌ای استفاده شود بسیار بهتر است

وی توضیح داد: جاما (مجله انجمن پزشکی آمریکا) که جزو معتبرترین مجلات پزشکی دنیاست و در سال ۲۰۲۱ چاپ شده، تاکید می‌کند آنقدر که فیت بودن ماسک مهم است نوع آن مهم نیست و این مهم در درجه دوم قرار می‌گیرد.

نخعی تاکید کرد: ماسک باید به گونه‌ای باشد که هوا از اطراف آن و قسمت‌هایی که با پوست صورت در تماس است، عبور نکند.

مشاور ارشد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: همین مقاله توصیه می‌کند استفاده از ۲ ماسک اثر بیشتری در پیشگیری از کرونا دارد به شرط آنکه هر ۲ ماسک پزشکی نباشند، زیرا این اقدام چندان دردی را دوا نمی‌کند.

وی تاکید کرد: زمانی از ۲ ماسک ۲ لایه پزشکی استفاده می‌کنیم ۶ لایه تکراری داریم که مشکلی را حل نمی‌کند.

نخعی گفت: نقطه ضعف و پاشنه آشیل ماسک پزشکی می‌تواند بیرون آمدن و داخل شدن هوا از ۲ طرف صورت و پل بینی باشد.
دکترای تخصصی پزشکی اجتماعی افزود: استفاده از ماسک n ۹۵ بر روی ماسک پزشکی نیز مانند ماسک پزشکی و ماسک پارچه‌ای جوابگو نخواهد بود، زیرا مهم این است که ماسک فیت باشد.

نخعی تصریح کرد: تست و آزمایش کردن ماسک در ابتدای استفاده و قبل از حضور در جامعه مهم است.

وی گفت: برای امتحان کردن ماسک ۲ دست خود را ۲ طرف صورت قرار دهید و هوا را از دهان با فشار خارج کنید اگر هوا بیرون بیاید ماسک فیت و جذب نیست.

این کارشناس افزود: بعد آن ۲ دست خود را روی پل بینی قرار دهید و فوت کنید، اگر هوا بیرون آمد این ماسک جذب صورت شما نیست و می‌تواند شما را در محیط آلوده مبتلا کند.

وی افزود: ماسک شامل سه لایه است، فیبر‌های داخل لایه وسط بسیار نازک و به هم چسبیده هستند و اجازه نمی‌دهند ذرات ریز از ماسک عبور کنند، آب هم از این لایه رد نمی‌شود.

مشاور ارشد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: لایه بیرونی ماسک اجازه رد شدن ذرات درشت را نمی‌دهد و لایه داخلی نیز رطوبت دهان را می‌گیرد.

وی اظهار داشت: بنابراین ماسک سه لایه ماسک خوبی برای پیشگیری از ابتلا به کروناست، اما نکته مهم ماسک فیت بودن آن است.
فیت بودن ماسک مهمتراز نوع ماسک

منبع:صـداوسیـما مرکز کرمان
💬 فیت بودن ماسک مهمتراز نوع ماسک