فهرج، شهرملی چیلوک‌ریسی کشور می شود؟

فت فتو/کرمان مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فهرج گفت: با توجه به آغاز چیلوک‌ریسی در این شهرستان، پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰ میلیون رشته چیلوک توسط هنرمندان صنایع‌دستی تولید شود. حمید وحیدزاده با اشاره به آغاز چیلوک‌ریسی در شهرستان فهرج اظهار کرد: تولید چیلوک در این شهرستان به‌ صورت خانوادگی و از اول دی […]

فت فتو/کرمان مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فهرج گفت: با توجه به آغاز چیلوک‌ریسی در این شهرستان، پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰ میلیون رشته چیلوک توسط هنرمندان صنایع‌دستی تولید شود.

حمید وحیدزاده با اشاره به آغاز چیلوک‌ریسی در شهرستان فهرج اظهار کرد: تولید چیلوک در این شهرستان به‌ صورت خانوادگی و از اول دی ماه، آغاز و تا اتمام خوشه‌بندی نخلستان‌ها انجام می‌شود.

مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فهرج با بیان اینکه ۷۰درصد مردم این شهرستان به تولید این نوع صنایع‌دستی می‌پردازند افزود: هر خانواده فهرجی بیش از ۵۰ هزار چیلوک یک متری تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه تولید چیلوک دارای ارزش ریالی ۲۰ میلیارد تومان در طول یک سال است، گفت: تولید این نوع صنایع‌دستی در فهرج به‌صورت گسترده انجام می‌شود و درآمد مردم این شهرستان بعد از خرما و مشاغل خرد از محل تولید چیلوک است.

وحیدزاده افزود: فهرج تنها شهرستانی است که در آن تولید انبوه چیلوک انجام می‌شود و انتظار می‌رود فهرج به‌عنوان شهرملی چیلوک‌ریسی کشور ثبت و معرفی شود.

مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فهرج اظهار کرد: شهرستان‌های نرماشیر، ریگان و بم هم به تولید این صنعت می‌پردازند اما در شهرستان فهرج چیلوک‌ریسی به شغلی پایدار تبدیل شده است.

وی بیان کرد: چیلوک‌های تولید شده توسط مردم شهرستان‌های شرقی و استان‌های همجوار شهرستان فهرج خریداری می‌شود.

به گزارش فت فتو و به نقل از  روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان، وحیدزاده خاطرنشان کرد: چیلوک‌بافی (سیس‌بافی) به رشته طناب‌هایی گفته می‌شود که از الیاف درخت خرما تولید شده و استحکام بالایی دارد و از آن برای بستن خوشه‌های خرما (خوشه‌بندی) و همچنین انواع تولیدات صنایع‌دستی استفاده می‌شود.

انتهای پیام 
فهرج، شهرملی چیلوک‌ریسی کشور می شود؟

منبع: ایـسنا
? فهرج، شهرملی چیلوک‌ریسی کشور می شود؟