عملیات آبخیزداری در زمان خشکسالی و ترسالی چگونه عمل می‌کند؟

شجاعی گفت: آبخیزداری، کنترل روان‌آب‌ها و نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی است و در زمینه خاک نیز کنترل فرسایش را بر عهده دارد. به گزارش خبرنگار گروه استان های فت فتو از کرمان، حسین شجاعی، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با بیان اینکه آبخیزداری، علم و هنر مدیریت آب و خاک در شرایط کم آبی […]

شجاعی گفت: آبخیزداری، کنترل روان‌آب‌ها و نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی است و در زمینه خاک نیز کنترل فرسایش را بر عهده دارد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های فت فتو از کرمان، حسین شجاعی، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با بیان اینکه آبخیزداری، علم و هنر مدیریت آب و خاک در شرایط کم آبی و پرآبی است، گفت: آبخیزداری، کنترل روان‌آب‌ها و نفوذ آب به سفره‌های زیرزمینی است و در زمینه خاک نیز کنترل فرسایش و رسوب را بر عهده دارد.

او با بیان اینکه انواع عملیات آبخیزداری شامل بیولوژیک و بیومکانیک به‌صورت مستقیم با تقویت پوشش گیاهی در ارتباط هستند، افزود: دیگر عملیات آبخیزداری، عملیات سازه‌ای بوده و شامل بند‌های خاکی، تورکینست، سنگی، ملاتی خشکه چین و توری، سنگی که نقش ذخیره آب، کنترل رسوب و فرسایش را انجام می‌دهد.

شجاعی تصریح کرد: در سال‌هایی که کم‌آبی حاکم است، اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری می‌تواند آب را به سمت سفره‌های زیرزمینی هدایت کند و این عملیات در شرایط پرآبی نیز، کنترل روان‌آب و کنترل فرسایش و رسوب خاک را بر عهده دارد.

او در خصوص تاثیر انواع عملیات آبخیزداری در کنترل سیلاب، بیان کرد: از آن‌جایی که اکثر حوزه‌های آبخیزاستان کوهستانی بوده و شیب بالایی دارد، سیلاب‌های شدیدی رخ می‌دهد، بنابراین اجرای عملیات آبخیزداری به‌نحوی در استان کمک‌کننده است، این عملیات‌ها می‌تواند از وقوع سیلاب‌های مخرب پیشگیری کرده و تخریب ناشی از سیل را به حداقل ممکن برساند، آمار‌ها نشان می‌دهد که خسارات سیل به کمک عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری تا ۷۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

شجاعی با بیان اینکه عملیات آبخیزداری، روان‌آب را کنترل می‌کند، اظهارکرد: مکان‌هایی که عملیات آبخیزداری انجام می‌شود، سفره‌های آب زیرزمینی تغذیه می‌شود و به‌همین دلیل در پایین‌دست عملیات، دبی قنات‌ها و چشمه‌ها به‌طور متوسط بین یک و نیم تا سه برابر افزایش پیدا کرده و حجم سیلاب‌ها نیز تا ۷۰ درصد به‌واسطه کنترل سیلاب‌ها با کمک سازه‌های آبخیزداری کاهش پیدا می‌کند.

شجاعی با اشاره به اینکه نسبت سود به هزینه عملیات آبخیزداری، به‌طور متوسط پنج است، تصریح کرد: یعنی به ازای هر ریال هزینه برای اجرای عملیات آبخوان‌داری، پنج برابر سوددهی در پی خواهد داشت.

او با بیان اینکه طی سنوات گذشته به میزان هزارو ۲۴۰ هزار هکتار از حوزه‌های آبخیز تحت پوشش عملیات مهندسی آبخیزداری قرار گرفته است.

شجاعی افزود: مطالعات ارزیابی در پنج شهرستان باسطح۱۷۶ هزارو ۴۲۷ هکتارصورت گرفته و نتایج ارزیابی این پنج حوزه نشان داده که عملیات آبخیزداری، اثر مثبتی در کنترل روان‌آب، کاهش قدرت تخریب سیلاب، افزایش فرصت نفوذ روان‌آب به سفره‌های آب زیزمینی و کنترل فرسایش و رسوب داشته است.

انتهای پیام/س
عملیات آبخیزداری در زمان خشکسالی و ترسالی چگونه عمل می‌کند؟

منبع:باشــگاه خبرنگاران
? عملیات آبخیزداری در زمان خشکسالی و ترسالی چگونه عمل می‌کند؟