عملکرد تعاونی‌ها در حوزه مسکن کرمان به کمتر از ۱.۵ درصد کاهش یافت

کرمان – فت فتو – مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه عملکرد تعاونی ها در حوزه های مختلف کاهش داشته است گفت: عملکرد بخش تعاون در حوزه مسکن از ۲.۵ درصد به کمتر از ۱.۵ درصد رسیده است. به گزارش فت فتو، رضا اسماعیلی روز دوشنبه در نشست خبری […]

کرمان – فت فتو – مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه عملکرد تعاونی ها در حوزه های مختلف کاهش داشته است گفت: عملکرد بخش تعاون در حوزه مسکن از ۲.۵ درصد به کمتر از ۱.۵ درصد رسیده است.

به گزارش فت فتو، رضا اسماعیلی روز دوشنبه در نشست خبری ضمن گرامیداشت هفته تعاون با اشاره به اینکه حوزه تعاون گسترده و پیچیده است افزود: در حوزه تعاون بیشتر کارکردهای اقتصادی دیده شده و کارکردهای اجتماعی و سیاسی این حوزه مغفول مانده است.

محقق نشدن سهم ۲۵ درصدی تعاونی ها در اقتصاد 

وی گفت: قرار بود در برنامه پنجم توسعه ۲۵ درصد اقتصاد کشور تا پایان برنامه ششم به تعاونی ها برسد و همچنین الویت قرار گرفتن تعاونی ها در حوزه واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی یکی دیگر از برنامه های توسعه ای بود که متاسفانه هیچ یک به طور کامل محقق نشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه رویکرد دولت رییسی حمایت از اقشار ضعیف جامعه است تصریح کرد:  همچنین تحقق ۲۵ درصدی سهم تعاونی ها در اقتصاد کشور از مهم ترین برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت سیزدهم است.

نقش تعاونی ها در اقتصاد و اشتغال استان کرمان

اسماعیلی از وجود پنج هزار و ۲۲۲ تعاونی فعال و به بهره برداری رسیده و در دست اجرا در استان کرمان خبر داد و تصریح کرد: بیش از ۵۰ هزار اشتغالزایی و فرصت شغلی در حوزه تعاونی های این استان انجام شده که حدود پنج درصد از اشتغال کرمان را به خود اختصاص می دهد.

وی بیان داشت: گردش مالی تعاونی ها در اقتصاد استان کرمان بین سه تا پنج درصد است و تا سهم ۲۵ درصدی تعاونی در اقتصاد  فاصله زیادی داریم.

بیشترین تعاونی های کرمان در حوزه کشاورزی 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه از آنجایی که ۳۴ درصد از اشتغال این استان در بخش کشاورزی است بیشترین تعاونی‌های ثبت شده در کرمان در این حوزه است تصریح کرد: بیشترین تعاونی‌ها در شهرستان‌های کرمان، رفسنجان و سیرجان فعالیت دارند و سه هزار و ۹ میلیارد ریال سرمایه اولیه تعاونی در استان کرمان ثبت شده است.

وی افتتاح  مرکز نوآوری و توسعه تعاونی ها در استان کرمان را  مهم ترین رویداد تعاونی ها در سال گذشته عنوان کرد و گفت: در آیین افتتاحیه این مرکز توسط معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ترجیحی به تعاونی ها اختصاص یافت.

اسماعیلی با اشاره اینکه در روستاها حوزه تعاون در گذشته بسیار قوی بود و  هم یاری و فرهنگ تعاون در روستاها وجود داشت اما به مرور با تغییر فرهنگ مردم از روستایی به  شهرنشینی متاسفانه نتوانستم در حوزه شهرنشینی فرهنگ تعاون را به خوبی ترویج دهیم افزود: در شرایط کنونی می توانیم از ظرفیت بسیج در توسعه تعاونی ها استفاده کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه تعاون در حوزه های مختلف افت داشته است گفت: سهم بخش تعاون در حوزه مسکن از ۲.۵ درصد به کمتر از ۱.۵ درصد رسیده است.

مدیر امور شعب بانک توسعه و تعاون استان کرمان نیز در این نشست با گرامیداشت روز تعاون افزود: رسالت اجتماعی بانک توسعه و تعاونی رسالت در بخش تعاون است و ۷۰ درصد منایع و مصارف در بخش تعاون است.

غلامرضا کافی‌زاده با بیان اینکه تا پایان سال گذشته بالغ بر ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال آن به تعاونی ها و اعضا آن اختصاص داشته است.
عملکرد تعاونی‌ها در حوزه مسکن کرمان به کمتر از ۱.۵ درصد کاهش یافت

منبع:ایرنـا
? عملکرد تعاونی‌ها در حوزه مسکن کرمان به کمتر از ۱.۵ درصد کاهش یافت