عضویت ۵۰۰۰ نفر در بانک خون بند ناف کرمان/ تاثیر سلول های بنیادی در درمان بیماری های حاد

فت فتو/کرمان رییس جهاددانشگاهی استان کرمان، تعداد اعضای بانک خون بند ناف در استان را بیش از ۵۰۰۰ مورد ذکر کرد. دکتر«مهدی بازمانده» با بیان اینکه ۲۴ آبان ماه روز جهانی بانک خون بندناف است، گفت: بانک خون بندناف جهاددانشگاهی استان کرمان در تیر ماه ۱۳۸۷ با همکاری بانک خون بندناف رویان فعالیت خود را […]

فت فتو/کرمان رییس جهاددانشگاهی استان کرمان، تعداد اعضای بانک خون بند ناف در استان را بیش از ۵۰۰۰ مورد ذکر کرد.

دکتر«مهدی بازمانده» با بیان اینکه ۲۴ آبان ماه روز جهانی بانک خون بندناف است، گفت: بانک خون بندناف جهاددانشگاهی استان کرمان در تیر ماه ۱۳۸۷ با همکاری بانک خون بندناف رویان فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون دارای سه شعبه در شهرهای رفسنجان، سیرجان و جیرفت و کارشناس نمونه گیر آموزش دیده در شهرهای زرند، بم، بافت، راور و شهربابک است.

وی به درمان بیماری های لاعلاج با استفاده از سلول‌های بنیادی اشاره و تصریح کرد: نظر به اینکه ذخیره سازی این نوع خون می تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد لذا باید اقدامات بیشتری برای ترغیت و تشویق مردم جهت ذخیره سازی خون بندناف انجام داد.

به گزارش فت فتو و به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی کرمان، بازمانده گفت: از جمله پیوندهای انجام شده با استفاده از نمونه های بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان می توان به درمان تالاسمی، آنمی آپلاستیک، آنمی فانکونی، فلج مغزی، بیماری های نقص ایمنی اولیه (SCID)، لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL یکی از شایع ترین سرطان ها در کودکان و گاهی در بزرگسالان هم دیده می شود) و لوسمی حاد میلوئیدی (AML  از انواع سرطان خون) اشاره کرد.

رییس جهاددانشگاهی استان کرمان به یکی از موارد درمان با استفاه از خون بند ناف در کرمان اشاره و تصریح کرد: در کرمان می توان درمان کودک ۱۰ ساله مبتلا به تالاسمی ماژور (انجام درمان با استفاده از خون بند ناف خواهر) را ذکر کرد.

وی ادامه داد: حفظ و نگهداری سلول‌های بنیادی خون بندناف برای استفاده احتمالی در آینده، انتخابی است که امروزه تعداد زیادی از پدران و مادران در سراسر جهان برای فرزندان خود مورد توجه قرار می دهند.

بازمانده گفت: خون بندناف خونی است که پس از تولد در بند ناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می شود در حالی‌که این خون غنی از سلول های بنیادی است.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان در پایان یادآور شد: سلول های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری های مزمن و حاد هستند که امید است با اقدامات گسترده و آشنایی مردم با فواید ذخیره سازی این خون شاهد استقبال بیشتر هم استانی های عزیز در این زمینه باشیم.

انتهای پیام
عضویت ۵۰۰۰ نفر در بانک خون بند ناف کرمان/ تاثیر سلول های بنیادی در درمان بیماری های حاد

منبع:ایـسنا
? عضویت ۵۰۰۰ نفر در بانک خون بند ناف کرمان/ تاثیر سلول های بنیادی در درمان بیماری های حاد