طراحی مد و لباس به میزان رسوم جوامع مختلف، تنوع دارد

فت فتو/کرمان یک طراح مدل و لباس گفت: طراحی مد متاثر از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم جوامع مختلف بوده و به اندازه همین تفاوت‌ها دارای تنوع بالایی است. “فاطمه قربانی” در حاشیه بازدید از نمایشگاه محصولات فرهنگی هنری جهاد دانشگاهی استان کرمان اظهار کرد: طراحی لباس و مد هنر به کارگیری طراحی، زیبایی شناسی […]

فت فتو/کرمان یک طراح مدل و لباس گفت: طراحی مد متاثر از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم جوامع مختلف بوده و به اندازه همین تفاوت‌ها دارای تنوع بالایی است.

“فاطمه قربانی” در حاشیه بازدید از نمایشگاه محصولات فرهنگی هنری جهاد دانشگاهی استان کرمان اظهار کرد: طراحی لباس و مد هنر به کارگیری طراحی، زیبایی شناسی و زیبایی طبیعی برای لباس و لوازم جانبی آن است که این هنر تحت تأثیر نگرش های فرهنگی و اجتماعی قرار دارد و در طول زمان و مکان متنوع است.

وی افزود: طراحان لباس، در طراحی لباس و لوازم جانبی مانند دستبند و گردنبند به روش های مختلفی کار می کنند. بنابراین طراحی مد، هنر استفاده از طراحی و زیبایی شناسی در تولید پوشاک، کیف، کفش و زیورآلات است.

قربانی با اشاره به اینکه طراحی مد متاثر از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم جوامع مختلف بوده و به اندازه همین تفاوت‌ها دارای تنوع بالایی است، تصریح کرد: با توجه به لزوم ارتقاء سطح کیفی و کمی طراحی و تولید لباس در کشور، تربیت نیروی انسانی کارشناس و کارآمد موردنیاز کارخانجات و واحد های تولیدی پوشاک امری بسیار ضروری است.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: بنابراین هدف این رشته تربیت افرادی است که با در نظر گرفتن نیازهای طراحی و بهره گیری از ماشین آلات موجود بتوانند نیازهای طراحی لباس، طراحی الگو، برش و دوخت را در تولید برطرف سازند.

وی اظهار کرد: دانشجویان موفق این رشته ی مهم و کاربردی طبق آموختن این موضوع که لباس به عنوان یکی از جلوه های هویت ملی و عناصر مهم فرهنگی در هر جامعه است و بیانگر امنیت و حس تعلق بوده و براساس آگاهی و درک افراد و مواردی همچون تابعیت، قومیت، دین، طبقه فرهنگی و اجتماعی، هر گروه از جامعه را با فرهنگ متمایز نمایان می سازد و پوشاک سنتی ایران، بخش عظیمی از فرهنگ اصیل، بومی و معنوی ایران و گنجینه پربها و با ارزشی است که هر قوم و ملتی مخصوصا عزیزان مرتبط با این رشته  وظیفه دارند در نگهداری و سپردن آن به نسل های بعدی اهتمام ورزند لذا با برپایی نمایشگاه ها دنبال این هستند که این نیاز مهم جامعه در زمینه پوشاک را برطرف کنند  .

 قربانی تصریح کرد: امروزه در سطح جهان صنعت مد و لباس از اهمیت فوق العادهای برخوردار است. برپایی رویدادها و نمایشگاه های مربوط به مد و لباس برای افزایش اثرگذاری و اثرپذیری و همچنین رشد اقتصادی در سطح جامعه بسیار حائز اهمیت است.

این طراح مد و لباس بیان کرد: مردم نسبت به پوشش و حجاب، دغدغه‌هایی دارند و براساس این نیازهای جامعه و مطالبات اقشار مختلف که طرز تفکری متفاوت دارند بخشی از مطالبات خود را که برپایی نمایشگاه های لباس اسلامی ایرانی است توسط افراد شاخص در حیطه طراحی لباس خواستارند و همین خواسته از دلایل برگزاری نمایشگاه مد و پوشش ایرانی و اسلامی است که باعث رونق تولیدات است.

وی بیان کرد: بخشی از علت لزوم برگزاری نمایشگاه ها نیز به تولیدی‌ها و برندهایی برمی گردد که در این زمینه فعالیت می‌کنند و ویژه عفاف شناخته می‌شوند. نمایشگاه ها باعث می شوند این تولیدی‌ها تقویت و نمایشگاه محل مناسبی برای حمایت از تولید داخل و فارغ التحصیلان فعال در این رشته است.

این مدرس دانشگاه گفت: کارکرد دیگر نمایشگاه حضور مسئولان است، وقتی مسئولان حضور می‌یابند از نزدیک با ظرفیت‌های حوزه بانوان و به ویژه تولیدی‌هایی که در این عرصه فعالیت می‌کنند آشنا می‌شوند و حمایت های آنان از فعالان حوزه لباس باعث دلگرمی است و ایجاد انگیزه می کند.

وی افزود: براساس اینکه دانشگاه های کرمان جزو اولین دارندگان رشته ی طراحی دوخت و لباس در کشور هستند و هر ساله فارغ التحصیلان زیادی از این رشته وارد بازار کار می شوند، می طلبد مسولین با حمایت های خود باعث شوند تلاش های این عزیزان  در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته و موانعِ مسیر برگزاری نمایشگاه به راحتی برداشته شود و شاهد فعالیت مستمر در برپایی نمایشگاه های ایرانی و اسلامی با طراحی لباس هایی زیبا با ایده و تاثیراتی از معماری، فرهنگ و هنر این شهر تاریخی باشیم.

انتهای پیام
طراحی مد و لباس به میزان رسوم جوامع مختلف، تنوع دارد

منبع:ایـسنا
? طراحی مد و لباس به میزان رسوم جوامع مختلف، تنوع دارد