ضعف در مهارت اجتماعی و کاهش عزت نفس؛ ره‌آورد استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی

علی بهرام نژاد گفت: ما نیاز به دانایی، اطلاعات و فعالیت های لذت بخش داریم اما یادمان باشد که فعالیت های لذت بخش، باید فعالیت های سالمی باشند و همچنین مقدار و اندازه آن به اندازه و مشخص باشد که اگر این موارد را رعایت نکنیم، قطعا آسیب های جدی به ما وارد خواهد شد. […]

علی بهرام نژاد گفت: ما نیاز به دانایی، اطلاعات و فعالیت های لذت بخش داریم اما یادمان باشد که فعالیت های لذت بخش، باید فعالیت های سالمی باشند و همچنین مقدار و اندازه آن به اندازه و مشخص باشد که اگر این موارد را رعایت نکنیم، قطعا آسیب های جدی به ما وارد خواهد شد.

به گزارش فت فتو؛ علی بهرام نژاد در گفتگو با راه آرمان؛ با بیان اینکه همه انسان ها نیاز به دانایی دارند و دانایی یکی از نیازهای اساسی آنها است، گفت: زمانی که انسان می خواهد بداند و از مسائل اطلاع پیدا کند، این نیاز مانند سایر نیازها است؛ مانند نیاز به غذا خوردن، زمانی که ما می خواهیم غذا بخوریم دو معیار غذای سالم و به اندازه را مد نظر قرار می دهیم؛ بنابراین زمانی که می خواهیم اطلاعات کسب کنیم نیز باید دو ویژگی اینکه اطلاعات سالم و قابل اعتماد و به اندازه باشند را مورد توجه قرار دهیم.


مدیر گروه سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه شبکه های مجازی اصولی دارند و معمولا هر پیامی که بخواهد ارسال شود دارای شکل و شمائلی است، ابراز کرد: اصلی در تفکر نقاد داریم و آن این است که جنس ها تقلبی در بسته های شیک هستند و جنس های خوب نیز در بسته های شیک هستند و برای آنکه بتوانیم تشخیص دهیم که کدام جنس تقلبی و کدام جنس غیر تقلبی است، باید آن بسته را باز کنیم.


وی بیان کرد: بنابراین شبکه های مجازی علی رغم آنکه ویژگی های مثبت بسیاری را دارند و نیازهای دانایی بشر را تأمین می کنند؛ اما آسیب هایی را نیز به انسان وارد می کنند؛ بنابراین اولین چیزی که باید برای مصون ماندن در حوزه سلامت روان اجتماعی در مقابل با رسانه ها مد نظر قرار دهیم، این است که منبع آن رسانه و کانالی که مورد استفاده قرار می دهیم باید موثق و قابل اعتماد باشد.


این مقام مسئول ادامه داد: اگر بخواهیم که از یک رسانه خوب استفاده کنیم یکی از مهارت استفاده از تفکر نقاد است؛ به این معنی که مهارت تحلیل و بررسی را داشته باشیم و از منبعی که اطلاعات دریافت می کنیم، دقت داشته باشیم چرا که اگر این رویکرد را مد نظر قرار دهیم سواد رسانه ای ما افزایش پیدا خواهد کرد.


بهرام نژاد اظهار کرد: آسیبی که رسانه ها می توانند ایجاد کند این است که می توانند اطلاعات ناسالم را به افراد دهند و افراد را گمراه کنند و ممکن است به دلیل جذابیت بیش از حد به آنها وابسته شویم؛ همان گونه که با مصرف بیش از اندازه غذا دچار چاقی و بیماری های مختلف می شویم؛ اگر چهارچوبی برای استفاده از فضای مجازی و رسانه ها نداشته باشیم و یا اطلاعات ناسالم به ما داده شود؛ این امر موجب می شود که آسیب هایی را متحمل شویم.


مدیر گروه سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به مطلب فوق ابراز کرد: از جمله آسیب ها می توان به کم شدن ارتباط با دنیای واقعی اشاره داشت و زمانی که ارتباط با دنیای واقعی کم می شود، مهارت های اجتماعی ما ضعیف و تعاملات ما نیز کاسته خواهد شد و به دنبال آن آسیب های بعدی ایجاد می شود، کاهش تاب آوری، مشکلات روانشناختی، کم شدن فعالیت های بدنی، چاقی افراد از دیگر آسیب هاست.


وی افزود: یکی از آسیب هایی که شبکه های مجازی می توانند ایجاد کنند این است که اگر برای آنها چهارچوب تعیین نکنیم و به اندازه از این محیط استفاده نشود، موجب اعتیاد ما خواهد شد و رفتار عادتی در ما شکل می گیرد که این اعتیاد، مسائل بسیار سنگینی را ایجاد می کند.


این مقام مسئول با تأکید بر اینکه خانواده ها باید در زمینه رسانه و شبکه های مجازی نظارت داشته باشند، عنوان کرد: خانواده باید تکنولوژی را بلد باشند و اصول استفاده از آن را بدانند و اگر فرزندان از تلفن همراه و سیستم رایانه استفاده می کنند و وسیله آنها دارای رمز است، والدین باید رمز آن را بدانند.


بهرام نژاد بیان کرد: استفاده از تلفن همراه و رایانه باید در ساعت های مقرر انجام شود و از یک زمان تعیین شده دیگر فرزندان از وسایل استفاده نکنند، چرا که خواب و ذهن آنها را بر هم می زند و چنانچه می خواهند استفاده داشته باشند بعد از فعالیت درسی و در زمان اوقات فراغت از رسانه و شبکه های مجازی استفاده کنند و در اوقات فراغت نیز استفاده از رسانه ها را به تناسب سایر فعالیت ها انجام دهند.

 

مدیر گروه سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطر نشان کرد: ما نیاز به دانایی، اطلاعات و فعالیت های لذت بخش داریم اما یادمان باشد که فعالیت های لذت بخش، باید فعالیت های سالمی باشند و همچنین مقدار و اندازه آن به اندازه و مشخص باشد که اگر این موارد را رعایت نکنیم، قطعا آسیب های جدی به ما وارد خواهد شد که مهمترین آن آسیب ها ضعف در مهارت اجتماعی، کاهش عزت نفس و دیگر مسائل است.


انتهای پیام/
ضعف در مهارت اجتماعی و کاهش عزت نفس؛ ره‌آورد استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی

منبع:دانــا
? ضعف در مهارت اجتماعی و کاهش عزت نفس؛ ره‌آورد استفاده بیش از اندازه از شبکه‌های اجتماعی