سرمایه‌گذاری در حوزه آب از اولویت‌های غیرقابل انکار است

به گزارش گروه سیاست فت فتو، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه پنج‌شنبه در نشست جمع‌بندی پروژه‌های شهرستان‌های لامرد و مهر ضمن تقدیر از تلاشگران عرصه تولید کشور که زمینه ساز توسعه هستند، در رابطه با روند توسعه پروژه‌های شهرستان‌های لامرد و مهر، اظهار داشت: بیش از هزار همت برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام […]

به گزارش گروه سیاست فت فتو، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه پنج‌شنبه در نشست جمع‌بندی پروژه‌های شهرستان‌های لامرد و مهر ضمن تقدیر از تلاشگران عرصه تولید کشور که زمینه ساز توسعه هستند، در رابطه با روند توسعه پروژه‌های شهرستان‌های لامرد و مهر، اظهار داشت: بیش از هزار همت برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در کشور اعتبار نیاز است که این رقم براساس قیمت پایه سال ۱۳۹۵ محاسبه می‌شود لذا در پیش بینی پروژه‌ها باید دقت شود.

وی با اشاره به عدم اجرای صحیح طرح‌ها ادامه داد: برخی موضوعات رنج مردم را بیشتر می‌کند؛ در واقع پروژه‌های بزرگ، مانند سد‌ها را می‌سازیم، اما کشاورز هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌کند و وقتی سیل می‌آید هم یک جور دیگر به مشکل برمی خوریم.

وی تصریح کرد: توسعه کاری باید از پایین به بالا انجام شود به شرط اینکه سیاست مدون از بالا روشن باشد و در سطوح بالا تسهیل گری انجام شود تا استان و شهرستان نیز آن را اجرایی کند؛ بنابراین نمی‌شود بالادست سیاستگذاری و اجرا کند و پایین دست نیز اقدام به سیاست گذاری و اجرا کند.

قالیباف با بیان اینکه موضوع تمرکز زدایی و تسهیل گری سیاست درست و روشنی است که باید پیگیری شود، گفت: باید تسهیلاتی را برای مجموعه‌های مختلف فراهم کنیم و آن‌ها مکلف شوند چند کار را برای توسعه صنایع شهرستان پیش ببرند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به مجتمع آلومینیوم این شهرستان بیان کرد: وقتی فاز ۲ مجتمع آلومینیوم به بهره برداری برسد ۱.۲ میلیون تن تولید صورت خواهد گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح موضوع جاده سازی برای کوتاه کردن مسیر شهرستان لامرد به دریا، گفت: اعتقاد دارم باید مسیر کنونی دو طرفه و چهاربانده شود که برای حل این موضوع ستاد اجرایی فرمان امام، دولت و … باید اقدام کنند؛ از خط راه آهن کنونی کشور بخشی از آن بی استفاده مانده و حتی هفته‌ای یکبار هم قطار از آن رد نمی‌شود که این موضوع فقط موجب ایجاد هزینه برای نگهداری خط راه آهن می‌شود، پس مسئولان در ارائه پیشنهادشان برای ادامه خط راه آهن در دو شهرستان باید توجه جدی داشته باشند.

وی با بیان اینکه صنایع بزرگ شهرستان باید به مسئولیت اجتماعی فعالیت کند، گفت: باید تلاش کنیم امور صنایع تسهیل شود و جلوی فعالیت آن‌ها را نگیریم.

قالیباف اولین چالش کشور را تأمین آب دانست و تاکید کرد: هرچقدر در این حوزه سرمایه گذاری صورت بگیرد دارای اهمیت است؛ صنایع برای تامین آب موردنیاز خود باید اعتباراتی را در نظر بگیرد تا پروژه‌های آبرسانی نیز سریع‌تر اجرایی شود.

وی در پایان نشست جمع بندی سرمایه گذاری در حوزه گردشگری شهرستان لامرد و مهر را دارای اهمیت دانست.

پارسیان، سومین پالایشگاه بزرگ کشور است

سید موسی موسوی نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: وضعیت تولید گاز در لامرد بی نظیر است و بزرگترین حوزه گاز شیرین در خشکی در این منطقه قرار دارد؛ بر این اساس پالایشگاه پارسیان سومین پالایشگاه بزرگ کشور و تأمین کننده حدود ۲۰ درصد گاز مصرفی شهروندان است.

وی اظهار کرد: برای احداث منطقه ویژه اقتصادی ۹ هزار هکتار زمین پیش بینی شد که برای احداث پروژه‌ها بیش از هزار میلیارد تومان هزینه پیش بینی شده و بخشی از آن در حال عملیاتی شدن است که می‌تواند فرصت‌های شغلی زیادی را رقم بزند، اما فقط یک کارخانه آلومینیوم اکنون فعال است که باید صنایع دیگر نیز هرچه سریع‌تر احداث شوند.

وی با اشاره به اینکه احداث صنایع پایین دستی خصوصاً در حوزه آلومینیوم دارای اهمیت است، افزود: لامرد، عسلویه دوم کشور تلقی می‌شود و می‌تواند در حوزه پیشرفت کشور تأثیر جدی بگذارد بنابراین تأمین برق برای فعالیت صنایع دارای اهیمت دو چندان است.

موسوی با بیان اینکه محور لامرد- پارسیان استراتژیک محسوب می‌شود، گفت: در واقع این کریدور می‌تواند سبب توسعه جنوب غربی کشور به سمت مرکز و اتصال خلیج فارس به مرکز کشور باشد؛ همچنین خط آهن کنونی شیراز- بوشهر- عسلویه باید به لامرد ادامه مسیر دهد و نهایتا به خط آهن سراسری بندرعباس- بافق ادامه مسیر دهد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذار برای احداث پروژه‌ها وجود دارد، اما مسئله تأمین مواد اولیه و خوراک قابل تامل است که باید برطرف شود، گفت: احداث شهر تابناک از دیگر پروژه‌هایی است که باید عملیاتی شود، زیرا گنجایش ۵۴ هزار نفر با وسعت ۷۰۰ هکتار را دارد و می‌تواند پشتیبان منطقه عسلویه باشد.

انتهای پیام/
سرمایه‌گذاری در حوزه آب از اولویت‌های غیرقابل انکار است

منبع:آنـــا
? سرمایه‌گذاری در حوزه آب از اولویت‌های غیرقابل انکار است