روایت تسنیم از دانش آموزانی که به دلیل فقر از آموزش مجازی جاماندند؛ خطر ترک تحصیل و افت آموزشی در کمین دانش آموزان نیازمند کرمانی

گروه استان‌ها – جمعیت قابل توجهی از دانش آموزان نیازمند کرمانی به دلیل نداشتن تبلت و گوشی هوشمند از آموزش مجازی جاماندند و خطر ترک تحصیل و افت آموزشی در کمین آنها است. – اخبار استانها – به گزارش فت فتو از کرمان ، این روزها که زمزمه بازگشایی مدارس دوباره به گوش می‌رسد، دغدغه […]

گروه استان‌ها – جمعیت قابل توجهی از دانش آموزان نیازمند کرمانی به دلیل نداشتن تبلت و گوشی هوشمند از آموزش مجازی جاماندند و خطر ترک تحصیل و افت آموزشی در کمین آنها است.

– اخبار استانها –

به گزارش فت فتو از کرمان ، این روزها که زمزمه بازگشایی مدارس دوباره به گوش می‌رسد، دغدغه بسیاری از دانش آموزان و اولیای آنها شدت گرفته است؛ پیش از اینها بوی ماه مهر که به مشام می‌رسید دغدغه خانواده‌ها تهیه کیف و کفش، لباس و لوازم التحریر بود اما دو سالی است که به واسطه شیوع کرونا، جنس این نگرانی‌ها تغییر کرده و مایحتاج تحصیلی دانش آموزان به تأمین ملزومات آموزش غیرحضوری و تهیه گوشی هوشمند و تبلت تبدیل شده است.

اسفندماه سال ۹۸ بود که با بسته شدن درهای مدارس، تعداد زیادی از دانش آموزان راهی فضای مجازی شدند که البته در شرایط بحرانی آن زمان بهترین راه حل آموزش بود با این وجود جمعیت قابل توجهی از دانش آموزان به دلیل نداشتن تبلت و گوشی هوشمند از این فرآیند آموزشی جاماندند.

به گزارش تسنیم با توجه به شرایط موجود کشور، به نظر می‌رسد که آموزش مجازی بخشی از سیستم آموزشی ما شده و عدم دسترسی تعداد زیادی از دانش آموزان به آموزش غیرحضوری می‌تواند زمینه‌ساز ترک تحصیل گسترده و یا افت تحصیلی آنها باشد.

محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشور ما بیش از یک سال و نیم با پاندمی کرونا دست به گریبان است اظهار داشت: شیوع کرونا تأثیرات زیادی در حوزه‌های مختلف به ویژه آموزش داشته است.

وی با بیان اینکه در کشور ما به ویژه در حوزه آموزش و پرورش آمادگی لازم برای مواجهه با این بیماری همه‌گیر جهانی وجود نداشت افزود: آموزش و پرورش مجبور شد به سرعت شبکه آموزشی شاد را راه‌اندازی کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی از قبل طراحی شده‌ای برای آموزش‌های مجازی در کشور نداشتیم بیان کرد: از طرف دیگر برای جلوگیری از توقف آموزش در کشور مجبور بودیم به این روش روی بیاوریم.

وی به مشکلاتی چون عدم وجود اینترنت پر سرعت در تمامی نقاط کشور و عدم توانایی خانواده‌ها برای تهیه لوازم آموزشی هوشمند اشاره کرد و گفت: بیش از سه میلیون دانش‌آموزی به دلیل برخی از تنگناها نتوانستند از آموزش کافی در شرایط کرونایی بهره‌مند شوند.

به گزارش تسنیم، نگرانی از ترک تحصیل و افت تحصیلی آنها در استان پهناور کرمان به دلیل فقر مالی خانوده‌ها بسیار زیاد است تا جایی که سال گذشته عباس ضیاء معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان از ترک تحصیل ۶ هزار و ۶۰۵ دانش‌آموز استان کرمان به دلیل فقر مالی و نیازمندی ویژه آنها در مناطق روستایی و عشایری خبر داده و اظهار داشت: گستردگی و پراکندگی استان کرمان، فقر مالی و ازدواج زودهنگام دختران در مناطق روستایی از دیگر عواملی است که باعث بازماندگی کودکان از تحصیل شده است.

دانش‌آموزان زیادی در نقاط محروم استان کرمان نیازمند کمک خیران هستند
زیرساخت‌های آموزشی استان کرمان چه اندازه آماده آموزش حضوری در همه‌‌گیری کرونا است؟

یحیی صادقی مدیرکل کمیته امداد استان کرمان نیز با اشاره به اینکه کرونا بیش از یک سال و نیم گریبانگیر مردم شده است اظهار داشت: کرونا خسارت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف به جا گذاشته که برخی از این خسارت‌ها غیرقابل جبران است.

وی به خسارت‌های آموزش غیر حضوری دانش آموزان و مشکلات زیادی که در این حوزه وجود دارد اشاره کرد و افزود: تعداد زیادی از دانش آموزان نیازمند کرمانی به دلیل عدم دسترسی به تجهیزات آموزش غیر حضوری چون تبلت و گوشی هوشمند با مشکلات زیادی مواجه شدند.

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان با بیان اینکه مردم و خیران در سنوات گذشته قبل از شروع سال تحصیلی و قبل از پایان سال در دو رزمایش بزرگ جشن عاطفه‌ها و جشن نیکوکاری به کمک نیازمندان می‌آمدند گفت: یک و سال و نیم است که شرایط کرونا برگزاری این جشن‌ها را با محدودیت‌هایی مواجه کرده است.

وی با اشاره به اینکه با وجود همه محدودیت‌ها، مردم ما باز هم از کمک کردن به نیازمندان غافل نشدند و به صورت غیر حضوری کمک‌های خود را اهدا کردند ادامه داد: آغاز کرونا با جشن نیکوکاری سال ۹۸ همزمان شد و با اطلاع‌رسانی‌های انجام شده کمک‌های مردمی به صورت غیر حضوری خیلی بیشتر شد.

صادقی با بیان اینکه شروع سال تحصیلی را در پیش داریم افزود: سال گذشته خیران زیادی برای تهیه گوشی هوشمند و تبلت کمک کرده و پای کار آمدند، با این وجود باز هم خیلی از دانش آموزان در تأمین ملزومات آموزش غیرحضوری با مشکل مواجه شدند.

وی با اشاره به اینکه امسال هم به نظر می‌رسد به دلیل شرایط جامعه، تحصیل دانش آموزان به صورت کامل یا بخشی از آن به صورت مجازی باشد تصریح کرد: برای اینکه آموزش هیچ دانش آموزی در سال تحصیلی جدید با مشکل مواجه نشود، نیازمند کمک و مساعدت بیشتر مردم و خیران هستیم.

انتهای پیام/۵۱۱/ ت
روایت تسنیم از دانش آموزانی که به دلیل فقر از آموزش مجازی جاماندند؛ خطر ترک تحصیل و افت آموزشی در کمین دانش آموزان نیازمند کرمانی

منبع:تسنــیم
? روایت تسنیم از دانش آموزانی که به دلیل فقر از آموزش مجازی جاماندند؛ خطر ترک تحصیل و افت آموزشی در کمین دانش آموزان نیازمند کرمانی