رفع چالش‌های قوه قضاییه نیازمند همکاری سایر قواست/رونمایی از کتاب تاریخ عدلیه کرمان

مدیرکل امور استان‌ها و سازمان‌های تابعه معاونت قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه با چالش‌های بزرگی در مسیر تحول روبه‌روست و به همکاری سایر قوا نیاز دارد و با هماهنگی و همکاری بین سه قوه اگر مشکلات در این مقطع رفع شود قوه شتاب بیشتری را برای رفع مشکلات خواهد داشت. به گزارش خبرگزای فارس از […]


مدیرکل امور استان‌ها و سازمان‌های تابعه معاونت قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه با چالش‌های بزرگی در مسیر تحول روبه‌روست و به همکاری سایر قوا نیاز دارد و با هماهنگی و همکاری بین سه قوه اگر مشکلات در این مقطع رفع شود قوه شتاب بیشتری را برای رفع مشکلات خواهد داشت.

به گزارش خبرگزای فارس از کرمان، یدالله موحد پیش از ظهر امروز در همایش بزرگ و محوری هفته قوه قضاییه استان کرمان اظهار داشت: شهید بهشتی پایه‌گذار و معمار نظام قضایی جمهوری اسلامی و جزو نوادر بود.

وی ادامه داد: شهید بهشتی در تثبیت نظام قانون اساسی و تدوین قوانین جزایی و حقوقی نقش به‌سزایی داشت و یک یدئولوژیست برای نظام است. همچنین مبانی نظام و جمهوری اسلامی و اهداف و آرمان‌های امام را با زبان رسا و شیوا تدوین می‌کرد و به همه شبهات پاسخ قابل‌قبول می‌داد.

این عضو معاون دیوان عالی کشور عنوان کرد:  دستگاه قضاییه گام‌های بلندی برای رسیدن به قوه قضاییه در تراز جمهوری اسلامی با طرح تحول و تعالی برمی‌دارد و رئیس قوه قضاییه سکان این تحول را بر عهده گرفته و به اتکا قضات و کارکنان شریف دستگاه قضا با شتاب لازم این مسیر را پشت سر می‌گذارد.

وی تصریح کرد: قوه قضاییه با چالش‌های بزرگی در مسیر تحول روبه‌روست و به همکاری سایر قوا نیاز دارد و با هماهنگی و هماهنگی بین سه قوه اگر مشکلات در این مقطع رفع شود قوه شتاب بیشتری را برای رفع مشکلات خواهد داشت.

 رئیس کل سابق دادگستری استان کرمان بیان داشت: دیار دیرپا، کهن و بسیار پهناور کرمان در شکل‌گیری فرهنگ و تمدن ایران اسلامی کارنامه درخشانی دارد و مگر می‌شود تاریخ یک خطه از این کشور را به رشته تحریر درآوریم اما نگاهی به تحولات نظام دادگستری آن خطه به‌عنوان یک رکن مهم از ارکان حاکمیت را نبینیم، بنابراین تاریخ نظام عدلیه و قضایی استان را مستندسازی کردیم و در قالب کتاب تاریخ عدلیه کرمان به رشته تحریر درآوردیم.

معاون قضایی و فن‌آوری اطلاعات و برنامه‌ریزی دادگستری کل استان کرمان در سخنانی اظهار داشت: ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی استان کرمان طی سال گذشته ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل آن افزایش داشته است.

مهدی بخشی ابراز کرد: میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها از ۸۹ روز به ۸۱ روز کاهش پیدا کرده است و برنامه ابلاغ الکترونیک قضایی باید به ۵۰ درصد تا پایان سال ۱۴۰۰ رسیده که این رقم در استان کرمان به ۹۲ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین میزان پرونده‌های منتهی به صلح و سازش بر اساس هدف مشخص شده باید به ۲۲ درصد می‌رسید که این رقم در استان کرمان به ۴۵ درصد رسیده و پرونده‌های مختومه با افزایش ۱۰ درصدی روبه‌رو بوده است.

آرامش و امنیت جامعه در دست دستگاه قضا است

همچنین امام جمعه کرمان اظهار داشت: قضاوت جایگاه ویژه‌ای در ادیان الهی و عقل بشر دارد و قضاوت از ذات و وجود انسان می‌جوشد و قضاوت و داوری برای احقاق حق و ابطال باطل از اهمیت زیادی برخوردار است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی ابراز کرد: دستگاه قضا همچنین آرامش، آسایش و امنیت را به جامعه بر می‌گرداند و از آن حفاظت و حراست می‌کند.

وی از دانش، علم، عدل، عقل و عقلانیت به عنوان مهمترین اصول برای کُرسی قضاوت نام برد و خاطرنشان کرد: در استان کرمان چهره‌های فراوانی داریم که در بخش قضایی دارای دانش بالا و صاحب‌نظر هستند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در این همایش اظهار کرد: امروز به برکت خون شهدا و رهبری‌های امامین انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیار بزرگی نظام جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف دارد.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی با اشاره به دستاوردهای قضایی ابراز داشت: با وجود همه مشکلات و نارسایی ‌ها اما قوه قضاییه به یک الگوی بزرگ و موفق برای کشورهای دیگر تبدیل شده است.

وی ادامه داد: با بهره‌گیری از آیات، روایت و فرهنگ اصیل اسلامی امروز یک قوه قضاییه مقتدر داریم و کارمندان و قضاتی که انسان‌های فرهیخته، عالم و دانشند هستند و تلاش بر این است که در کنار نیروهای ارزشمند با بهره‌گیری از فن‌اوری‌های روز قوه قضاییه هوشمند را به نظام معرفی کنیم.

حمیدی با اشاره به اینکه هنوز فاصله با قوه قضاییه در تراز نظام جمهوری اسلامی داریم، خاطرنشان کرد: تلاش‌های فراوانی در دستگاه قضایی انجام می‌شود هرچند گلایه‌مندی‌های مردم از قوه قضاییه را شاهدیم که بیشتر آنها هم به حق و درست است و باید تلاش کنیم این گلایه‌ها به حداقل برسد.

وی یادآور شد: کتاب تاریخ عدلیه در استان کرمان در دوران موحد رئیس سابق دادگستری کل استان تدوین شده که مستندات خوبی در این کتاب منتشر شده است.

انتهای پیام/۸۰۰۱۹/ب/م

رفع چالش‌های قوه قضاییه نیازمند همکاری سایر قواست/رونمایی از کتاب تاریخ عدلیه کرمان

منبع: فــارس
? رفع چالش‌های قوه قضاییه نیازمند همکاری سایر قواست/رونمایی از کتاب تاریخ عدلیه کرمان