رفسنجان، پیرمرد ریش سفید پسته/ بخش کشاورزی مظلوم واقع شده است

فت فتو/کرمان نماینده انجمن پسته ایران در انجمن خشکبار جهانی معتقد است رفسنجان را باید “پیرمرد ریش سفید پسته” نامید و بر این عقیده است که با توجه به ارزآوری و غیرقابل تحریم بودن بخش کشاورزی باید به آن توجه بیشتری شود چراکه این بخش مظلوم واقع شده است. “بهروز آگاه” در گفت و گو […]

فت فتو/کرمان نماینده انجمن پسته ایران در انجمن خشکبار جهانی معتقد است رفسنجان را باید “پیرمرد ریش سفید پسته” نامید و بر این عقیده است که با توجه به ارزآوری و غیرقابل تحریم بودن بخش کشاورزی باید به آن توجه بیشتری شود چراکه این بخش مظلوم واقع شده است.

“بهروز آگاه” در گفت و گو با فت فتو درخصوص محصول پسته امسال اظهار کرد: امسال در رفسنجان محصول پسته خیلی کم است و خشکسالی، گرمازدگی و سرمازدگی موجب بروز خسارت ها و کاهش تولید پسته در شهرستان شده البته نه تنها امسال که در سال آینده هم محصولی نداریم. برای اینکه جوانه های سال آینده هم توسط گرما و سرما از بین رفته است.

وی بیان کرد: سال قبل پسته زیاد بود و کمی تحمل درختان کم شد و سرماها و گرماهای زیاد را در فرورودین داشتیم و به دلیل اینکه درختان ضعیف شده بودند باعث شد محصول سال بعد هم خسارت بخورد.

آگاه با اشاره به اینکه ۴۰۰۰ هکتار باغ را برای ۲۰۰ نفر افراد مختلف مدیریت می کند، افزود: امسال ۷۰ درصد محصول پسته باغات ما نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

این تولیدکننده و تاجر پسته با بیان اینکه وقتی محصول کم است کشاورز به شدت ضربه می خورد، ادامه داد: از طرفی سیاست های نادرست دولت قبل پشت سر هم به ضربه خوردن این محصول کمک کرد. یکی از این موارد سیاست های ارزی بود که می گفتند برای صادرات پسته، پولتان را وارد سیستم نیمایی کشور کنید و خود دولت داشت دو تا ۳۰۰۰ تومان زیر قیمت به واردکننده ها می فروخت. با این وضع کدام یک از واردکننده ها حاضر بودند از ما جنسی بخرند وقتی که می توانستند از دولت ۲ الی ۳ هزار تومان ارزان تر خرید کنند. یعنی دولت در حقیقت پشت صادرات کنندگان را خالی می کرد.

وی اظهار کرد: امیدواریم در دولت آقای رئیسی این اشتباهات به وجود نیاید و دولت سیزدهم برنامه اقتصادی خوبی برای کشاورزی داشته باشد چرا که به دلیل تحریم ها، چیزی که رشد می کند کشاورزی است و دشمن کشاورزی ما را نتوانسته تحریم کند.

این تولیدکننده پسته تصریح کرد: بخش کشارزی مظلوم واقع شده و نیاز به حمایت دارد. خیلی از دولتمردان فکر می کردند بخش صنعت می تواند برای ما ارزآوری داشته باشد اما با توجه سرمایه گذاری هایی که در بخش کشاورزی شده و ارزآوری هایی که دارد قابل مقایسه با بخش های دیگر نیست. لذا کشاورزی بخشی است که می تواند برای ما ارزآوری کند و بدون اینکه مورد تحریم واقع شود. همین محصولات کشاورزی را که داریم اگر به چین در آسیا و کشورهای شرق، کشورهای شمال و همسایه های غربی  به درستی صادر کنیم اصلا تحریم ها کاری از پیش نمی برند. ما باید در بخش کشاورزی روی پای خود بایستیم.

وی تولید در باغات خود را مبتنی بر اصول علمی اعلام کرد و گفت: تمام سیستم باغات ما قطره ای است و سیستم غیرقطره ای نداریم، ما ۲.۵ تن در هکتار پسته برداشت می کنیم در صورتی که متوسط برداشت کشور در هر هکتار ۳۵۰ کیلوگرم است. ما محکوم به تولیدیم اگر تولید نکنیم شکست مان قطعی است.

آگاه لزوم تعویض پیوند در مناطق رفسنجان را موردتاکید قرار داد و افزود: باید رقم پسته احمدآقایی را در جاهای گرمتر و اکبری را در جاهای خنک تر تعویض پیوند داشته باشیم و برای منطقه نوق احمدآقایی و در بقیه نقاط رفسنجان اکبری ایده آل است.

این تاجر پسته به وضعیت منابع آبی رفسنجان اشاره و بیان کرد: چیزی که آب رفسنجان را تهدید می کند وزارت نیرو است؛ این وزارتخانه با سیاست های اشتباهی که در سال های قبل در پیش گرفت و بی رویه پروانه صادر کرد، اکنون می خواهد بی رویه پروانه ها را لغو کند. به چاه های غیر مجاز کاری ندارند و به جان چاه های مجاز افتاده اند.

وی ادامه داد: طبق اعلام جهاد کشاورزی، در رفسنجان و انار ۱۲۰ هزار هکتار باغ پسته است؛ ما برای ۱۲۰ هزار هکتار قطعا آب نداریم اما برای ۳۰ هزار هکتار آب داریم و لذا می توانیم از ۳۰ هزار هکتار دو برابر محصولی که امروز داریم برداشت کنیم.

آگاه با اشاره به این موضوع که پسته در استان کرمان حدود ۷۵۰ میلیون دلار ارزآوری داشته، افزود: این پول ها به سمت دلال بازی و خرید زمین می رود و سرمایه گذاری نمی شود، چون افرادی هستند که مانع از سرمایه گذاری این درآمدها در بخش ها می شود. در حالی که به فرموده رهبر معظم انقلاب بخش کشاورزی است که می تواند رونق اقتصاد مقاومتی را شکوفا سازد.

این تولیدکننده عمده محصول پسته درخصوص قیمت این محصول گفت: قیمت پسته جهانی و براساس عرضه و تقاضا است نه می توانی راضی و نه می توانی ناراضی باشید. عرضه و تقاضای بین المللی است که قیمت پسته را دیکته می کند و کاری نمی توانیم انجام دهیم؛ عرضه پسته در دنیا بیشتر شده و آمریکا و ترکیه خیلی سطح زیرسطح پسته کاری را افزایش داده اند، اسپانیا هم همینطور. اما مصرف این محصول در دنیا افزایش نیافته و همین قدر که می توانیم پسته را به فروش برسانیم باید خوشحال باشیم چون آمریکا هنوز نتوانسته ۱۰۰ هزار تن پسته اش را بفروشد.

آگاه در خصوص اینکه رفسنجان قطب تولید پسته در کشور است، توضیح داد: در حال حاضر از ۳۱ استان کشور، ۲۷ استان زیر سطح کشت پسته هستند لذا عنوانی که می توان به رفسنجان داد «پیرمرد ریش سفید پسته» است. از استان خراسان جنوبی، سمنان، ساوه، ورامین، یزد، اصفهان، فارس تا شمال هرمزگان و دیگر استان ها پسته کاری دارند و تنها جایی که پسته نمی کارند بوشهر، خوزستان، گیلان و مازندران است.

وی ابراز کرد: به نظر من کسانی که نمی توانند پسته خوب برداشت کنند آب باغات خود را به کسانی که خوب می توانند تولید خوبی داشته باشند، بفروشند و با پولشان کاسبی دیگری راه بیندازند چرا که با آینده ای که از منابع آبی و وضعیت آب در شهرستان رفسنجان متصور است ادامه روند برداشت کنونی مناسب نیست.

نماینده انجمن پسته ایران در انجمن خشکبار جهانی همچنین در خصوص جلسات این انجمن اظهار کرد: این انجمن جلسه سالانه ای دارد که در آن تجار از تمام دنیا می آیند که وضعیت موجود خشکبار را بررسی کنند. موضوع دیگر این است که در دنیا برنامه خریدشان را تنظیم می کنند که مثلا پسته در سوپرمارکت هایشان در تمام سال موجود باشد و اگر نباشد پسته را از سبد آن سوپرمارکت حذف می کنند.

وی تاکید کرد: پسته ایران در دنیا بهترین است، مزه و طعم و نسبت مغز به پوست از جمله مزایای آن است و مزیت دیگر هم قیمت پسته ایران است.

انتهای پیام
رفسنجان، پیرمرد ریش سفید پسته/ بخش کشاورزی مظلوم واقع شده است

منبع:ایـسنا
? رفسنجان، پیرمرد ریش سفید پسته/ بخش کشاورزی مظلوم واقع شده است