دستیابی به ماهیت فرهنگ بومی با میراث معنوی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان بیان کرد: گفتار، رفتار، پوشش‌ها، مراودات و ارتباطات که مجموعه‌ای از میراث معنوی است، می‌تواند سرمایه ماندگار و باستانی هر شهری باشد و این مؤلفه‌ها محققان را به ماهیت واقعی فرهنگ بومی می‌رساند. به گزارش خبرنگار گروه استان‌های فت فتو از سیرجان، علی یعقوبی‌پور که با همراهی جمعی از مدیران […]

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان بیان کرد: گفتار، رفتار، پوشش‌ها، مراودات و ارتباطات که مجموعه‌ای از میراث معنوی است، می‌تواند سرمایه ماندگار و باستانی هر شهری باشد و این مؤلفه‌ها محققان را به ماهیت واقعی فرهنگ بومی می‌رساند.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های فت فتو از سیرجان، علی یعقوبی‌پور که با همراهی جمعی از مدیران ارشد سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در موزه فرهنگ عامه مردم سیرجان حضور پیدا کرده بود در دیدار و گفت‌وگو با مهری مؤیدمحسنی فعال حوزه فرهنگ عامه سیرجان با قدردانی از اقدامات انجام شده توسط این پژوهشگر فرهنگ عامه بیان کرد: هر منطقه به دلیل ویژگی‌های محله‌ای و منطقه دارای آداب و رسوم خاص خود است که هویت جامعه خود را نشان می‌دهد و در واقع نشان‌دهنده یک مرز معین با سایر فرهنگ‌هاست.


بیشتر بخوانید:

برگزاری همایش آیین‌های بومی و محلی در سمای عالیشهر


رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان با بیان اینکه گفتار، رفتار، پوشش‌ها، مراوده‌ها و ارتباطات که مجموعه‌ای از میراث معنوی است می‌تواند سرمایه ماندگار و باستانی هر شهری باشد، اظهار کرد: این مؤلفه‌ها اصولی‌ترین راهی است که محققان و فرهنگ‌شناسان از گذرگاه پژوهش و نگارش به ماهیت واقعی فرهنگ بومی دست می‌یابند.

دستیابی به ماهیت فرهنگ بومی با میراث معنوی

به گزارش آنا، مهری مؤیدمحسنی پژوهشگر فرهنگ عامه سیرجان متولد ۱۶تیر ۱۳۲۹ در سیرجان و فوق‌دیپلم ادبیات و مؤلف کتاب‌های فرهنگ عامیانه سیرجان، گویش مردم سیرجان، اوسونه، ترانه‌های سیرجان است.

مؤید محسنی در این دیدار با تأکید بر اهمیت فرهنگ بومی سیرجان گفت: از دوران نوجوانی کار تحقیق و پژوهش را آغاز کرده و در هر مکان و موقعیتی پای صحبت سالمندان می‌نشستم و در رابطه با آداب، رسم و رسوم گذشتگان پرس‌وجو می‌کردم.

وی افزود: نسبت به جمع‌آوری و مسائل زندگی و حتی ابزار کار و آنچه که در سال‌های گذشته مورد استفاده مردم این دیار بوده و به تدریج به اصطلاح از رده خارج و از ذهن‌ها پاک می‌شد، اقدام کردم، در نتیجه مجموعه‌ای به دست آوردم که خود، موزه‌ای مردم‌شناسی است.

دستیابی به ماهیت فرهنگ بومی با میراث معنوی

این پژوهشگر فرهنگ عامه سیرجان با تشکر از مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در اعتلای فرهنگ بومی، بیان کرد: خوشحالم از اینکه نیمی از عمرم را صرف کاری کردم که با جان و دل به آن علاقه‌مند هستم و امید دارم راهی را که رفته‌ام، محققان و علاقه‌مندان جوان همشهری ادامه دهند و به نتیجه بهتری برسند.

مؤید محسنی بیان کرد: باید بدانیم میراث گذشتگان اعم از میراث مادی و معنوی، امانتی است که موظفیم آن را حفظ کنیم.

انتهای پیام/۴۱۱۷/۴۰۶۲/
دستیابی به ماهیت فرهنگ بومی با میراث معنوی

منبع:آنـــا
? دستیابی به ماهیت فرهنگ بومی با میراث معنوی