در گرفتن آب از دریای خزر و خلیج فارس کوتاهی کرده ایم

فت فتو/کرمان نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: با اشاره به بحران آب در کشور عنوان کرد: مدیریت منابع آب بحث مهمی است و در مقایسه با کشورهای دیگر در گرفتن آب از خلیج فارس کوتاهی شده، همینطور دریای شمال و باید در این زمینه کار کنیم. دکتر”محمدمهدی زاهدی” امروز ۱۸ شهریورماه در […]

فت فتو/کرمان نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: با اشاره به بحران آب در کشور عنوان کرد: مدیریت منابع آب بحث مهمی است و در مقایسه با کشورهای دیگر در گرفتن آب از خلیج فارس کوتاهی شده، همینطور دریای شمال و باید در این زمینه کار کنیم.

دکتر”محمدمهدی زاهدی” امروز ۱۸ شهریورماه در گردهمایی روسای کمیسیون های کشاورزی اتاق بازرگانی سراسر کشور در کرمان اظهار کرد: مسائل مربوط به مرغ  و مشکلات پیش آمده را از دو سال قبل به وزیر جهاد کشاورزی اعلام کردیم اما دولت اراده لازم را برای حل این مسئله نداشت.

وی افزود: کشور ما از عدم فعالیت سامانه رصد، پیمایش و عملیاتی در کشاورزی رنج می برد و این ضربه مهلکی را وارد کرده که اگر این سامانه را داشتیم کشت پیاز، گوجه و … رها نمی شد.

زاهدی تصریح کرد: اعتبار این سامانه را در زمان تصدی بنده در ریاست کمیسیون آموزش گذاشته شده اما کار تکمیل نشده که یک مطالبه است؛ این سامانه در شناسایی به موقع آفات و مبارزه با آنها، بازاریابی و بازارسازی جهانی و … موثر خواهد بود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس بیان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کشور آفت است و نباید تبعات حذف این قیمت به قشر مستضعف فشار بیاورد و باید یارانه ای به دهک های پایین بدهیم، به جای اینکه رانت خوران از این استفاده کنند.

وی با بیان اینکه بحث دام جدی است و دام های ما از کشور خارج می شود و در عین حال خودمان نیاز داریم، تصریح کرد: توجه به صنایع پایین دستی، جلوگیری از قاچاق و … مسائل متعددی است که در حوزه کشاورزی باید دنبال شود و ما در مجلس حتما پیگیری خواهیم کرد.

زاهدی با اشاره به بحران آب در کشور عنوان کرد: مدیریت منابع آب بحث مهمی است و در مقایسه با کشورهای دیگر در گرفتن آب از خلیج فارس کوتاهی شده، همینطور دریای شمال و باید در این زمینه کار کنیم.

به گزارش فت فتو، “ذبیح الله اعظمی” نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس نیز در این گردهمایی گفت: اصلاح الگوی کشت یکی از موارد اصلی و دغدغه کمیسیون کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی است اما در دولت قبل این طرح از دولت به کمیسیون نیامد؛ هر چند این کار در سازمان های جهاد کشاورزی استان ها دنبال می شود و باید در این حوزه برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: افزایش عملکرد در واحد سطح باید عملی شود و از آب و زمین موجود بیشترین برداشت را داشته باشیم و این امر شدنی است.

اعظمی با اشاره به اینکه باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی از معضلات است و باید برای حل این مسئله در بحث صادرات کاری کنیم، گفت: پاشنه آشیل بعد از کیفیت و افزایش عملکرد، باقی مانده سموم است که با مدیریت خوب و ترویج آموزش های کشاورزی می توانیم این مسئله را حل کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: آفلاتوکسین باعث شد محصول پسته ما از اروپا برگردد و کشاورزان این بخش خود را به روز و اصول را رعایت کردند و باید در محصولات دیگر این مسئله را دنبال کنیم.

وی درباره تولید بذور هیبرید گفت: همه دولت ها و وزرای کشاورزی در این زمینه شعار دادند اما عمل نکردند و لازم است اتاق بازگانی به این موضوع ورود و سرمایه گذاری کند؛ تولید بذور هیبرید ۵۰۰۰ درصد سود دارد و در جنوب استان یک شرکت دانش بنین کار را آغاز کرده اما هنوز قابل رقابت نیست.

انتهای پیام
در گرفتن آب از دریای خزر و خلیج فارس کوتاهی کرده ایم

منبع:ایـسنا
? در گرفتن آب از دریای خزر و خلیج فارس کوتاهی کرده ایم