«درنا» برای اولین بار مهمان دیار کریمان شد

کرمان – رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان کرمان از مشاهده گونه نادر «درنای معمولی» در استان کرمان خبر داد. به گزارش فت فتو به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان، منصور پورسینا گفت: حضور این پرنده برای اولین بار توسط هادی جلالی سرپرست اداره […]

کرمان – رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان کرمان از مشاهده گونه نادر «درنای معمولی» در استان کرمان خبر داد.

به گزارش فت فتو به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان، منصور پورسینا گفت: حضور این پرنده برای اولین بار توسط هادی جلالی سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کهنوج مشاهده و تصویربرداری شده است.

وی عنوان کرد: این گونه زیبا و ارزشمند در گروه پرندگان در معرض خطر انقراض طبقه بندی می‌شود و یکی از سه گونه نادر، درنای مشاهده شده در ایران است که در مسیر مهاجرت خود به شهرستان کهنوج سفر کرده است.

پورسینا بیان کرد: مشخصه بارز این پرنده علاوه بر نوار سفید رنگ پشت چشم، شاهپرهای آن است که هنگام بسته بودن بال‌ها به شکل یک دسته جارو روی دم آویخته است. زیستگاه این پرنده زمین‌های باز اطراف تالاب‌ها و آبگیرها، علفزارهای باتلاقی و زمین‌های کشاورزی است و بیشتر از مواد گیاهی تغذیه می‌کند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش افزود: این پرنده بسیار اجتماعی بوده و به صورت گروهی مهاجرت می‌کند، اما تک همسر است و جفت‌ها تا آخر عمر با هم زندگی می‌کنند. این پرنده در ضمیمه دو کنوانسیون منع تجارت بین المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض (سایتیس) قرار دارد.

پورسینا اظهار داشت: با تجهیز محیط بانان و آموزش آنها از سال گذشته تمام تلاش خود را برای ثبت رکورد گونه‌های جدید در استان آغاز کرده‌ایم تا بتوان فهرست گونه‌های حیات وحش استان را غنی‌تر کنیم که تا کنون موفق به ثبت بیش از شش گونه پستاندار و پرنده شده‌ایم.

کد خبر 5350622
«درنا» برای اولین بار مهمان دیار کریمان شد

منبع:مــهر
? «درنا» برای اولین بار مهمان دیار کریمان شد