خانه بانک توکلی کرمان

خانه بانک توکلی کرمان مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، سه راه مطهری، کوچه امیر کبیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۶۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در حال حاضر این خانه را بنام خانه بانک توکلی می شناسند که چند […]

خانه بانک توکلی کرمان مربوط به دوره قاجار است و در کرمان، سه راه مطهری، کوچه امیر کبیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۶۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در حال حاضر این خانه را بنام خانه بانک توکلی می شناسند که چند نسل از این خانواده در بنای فوق زندگی می کنند و همچنان در مالکیت این خانواده می باشد و در حال حاضر در اجاره مستاجرین است.

معماری بنا

پلان بنا بصورت حیاط مرکزی و از نوع اندرونی می باشد و دو درب ورودی بنا در ضلع شرقی آن واقع شده است. دارای تزئینات معقلی، آجرهای قالبی و حوض خانه زیبایی است ورودی اصلی بنا در ضلع شرقی، مشرف به هشتی می باشد که سقف آن دارای کلاه فرنگی بوده اما کلاه فرنگی بکلی تخریب شده است. نوع کلاه فرنگی تخریب شده روی هشتی با نوع کلاه فرنگی سقف حوضخانه از نظر معماری و تزیینات یکی بوده است. درب ورودی اصلی بنا در جای فعلی نبوده و دقیقاً اول هشتی باز می شده که در حال حاضر جای آن تغییر یافته است.

 

           
خانه بانک توکلی کرمان- گردشگری کرمان

منبع: تارنمای فرهنگی کرمان | کرمان شناسی
کرمان شناسی , خبر کرمان, کرمان, جدیدترین خبرهای کرمان , گردشگری کرمان , بزرگان کرمان , نیازمندیهای کرمان, رپورتاژ
? خانه بانک توکلی کرمان