جدیدترین اخبار کرونا در ایران| عبور از پیک پنجم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ واکسیناسیون سراسری سبب کاهش چشمگیر فوتی‌ها می‌شود

گروه استان‌ها ــ طبق اعلام مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا، کشورمان از پیک پنجم این بیماری عبور کرده است و در پی واکسیناسیون سراسری تا آبان‌ماه میزان فوتی‌های کرونایی به کمتر از ۵۰نفر خواهد رسید. – اخبار استانها – به گزارش گروه استان‌های فت فتو؛ اگرچه کرونا در پیک پنجم همچنان می‌تازد و قربانی […]

گروه استان‌ها ــ طبق اعلام مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا، کشورمان از پیک پنجم این بیماری عبور کرده است و در پی واکسیناسیون سراسری تا آبان‌ماه میزان فوتی‌های کرونایی به کمتر از ۵۰نفر خواهد رسید.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های فت فتو؛ اگرچه کرونا در پیک پنجم همچنان می‌تازد و قربانی می‌گیرد اما به‌نظر می‌رسد با رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و همچنین تسریع واکسیناسیون گروه‌های هدف، آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونایی روزبه‌روز کمتر شود؛ در همین راستا علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا با اعلام خبر ورود محموله 5میلیونی واکسن سینوفارم و همچنین 500هزار دُز واکسن آسترازنکا می‌گوید: آمار مبتلایان و درگذشتگان در همه استان‌های ایران روند نزولی گرفته یا روند افزایشی آنها متوقف شده است.

سخنگوی ستاد کرونا همچنین وعده داده که تا پایان شهریورماه 15میلیون دز واکسن دیگر هم وارد ایران شود؛ هفته آینده هم بیش از 13میلیون دز واکسن وارد می‌شود و خیلی زود وارد چرخه توزیع و تزریق می‌شود. بر این اساس از آبان‌ماه سال جاری فوتی‌های کرونا به زیر 50نفر می‌رسد.

اگرچه اظهارات سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌تواند نویدبخش روزهای بهتر برای مردم عزیز کشورمان باشد اما نباید فراموش کرد هرگونه بهبود روند تقابل با این ویروس منحوس، نیازمند هشیاری مسئولان و مردم است؛ چه‌آن‌که اگر باردیگر شاهد ضعف مسئولان در اجرای سیاست‌های مهار بیماری و سیر نزولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم باشیم ممکن‌است باردیگر در دام پیک ششم قرار بگیریم.

وضعیت شیوع این بیماری در استان‌ها نیز قابل تأمل است؛ به‌نحوی که برخی از مناطق کشور علی‌رغم تغییر رنگ همچنان با تعداد زیادی مبتلا و بیمار بستری در مراکز درمانی روبه‌رو هستند که همین امر نیز سبب تحلیلِ توان کادر درمان شده و مخاطراتی را متوجه بیماران کرونایی می‌کند.

استان آذربایجان غربی/1955 نفر مبتلا به کرونا شدند

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به ابتلای یک هزار و 955 نفر دیگر به کرونا اظهار داشت: کل آمار مبتلایان به بیماری کرونا در استان آذربایجان‌غربی در شبانه روز گذشته به 249 هزار و 874 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی از فوت 25 نفر دیگر خبر داد و تصریح کرد: متاسفانه تاکنون تعداد پنج هزار و 796 نفر از هم استانی ها بر اثر ابتلا به این ویروس منحوس جان باختند.

وی در ادامه گفت: هم اکنون دو هزار و 197 نفر بیمار بستری سندروم حاد تنفسی و یک هزار و 104 نفر بستری مشکوک در بیمارستانهای آذربایجان‌غربی ثبت شده است.

آقازاده بیان کرد: همچنین هم اکنون 324 نفر در بخش آی سی یو بستری بوده و تعداد 74 نفر بیمار وصل به ونتیلاتور هستند.

وی در ادامه از واکسیناسیون 13 هزار و 308 نفر خبر داد و اظهار داشت: کل واکسیناسیون در آذربایجان‌غربی به 955 هزار و 436 نفر رسیده است.

استان بوشهر/ شمار بستری بخش کرونایی بیمارستان‌ها به 480 نفر رسید

سعید کشمیری، دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم در بوشهر از روند نزولی ابتلا به بیماری کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: تعداد مبتلایان به کرونا در 10 هفته پیک پنجم کرونا نسبت به پیک چهارم افزایش چند برابری یافت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به مهار پیک پنجم کرونا و گذر از این بحران تصریح کرد: اکنون تعداد مبتلایان از 500 نفر در روز به 250 نفر رسیده و این درحالی است که بستری‌های بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر 50 درصد کاهش یافته است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر تعداد مبتلایان به کرونا در 1.5 سال گذشته در استان را 83 هزار نفر دانست و خاطر نشان کرد: اکنون نتیجه آزمایش تست یک‌هزار نفر در شبانه‌روز یک چهارم آنان مثبت کرونا است این میزان در قبلاً بیش از 600 نفر بود.

وی با اشاره به کاهش بستری بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر افزود: روز گذشته 91 بیمار جدید در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر بستری شدند و اکنون در مجموع 480 نفر در این بخش تحت مداوا قرار دارند.

کشمیری روند بهبودی بیماران بستری در بخش کرونایی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 53 بیمار در بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 41 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از ثبت فوت شش بیمار دیگر در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و افزود: متأسفانه روز گذشته 6 مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا شامل 3 آقا و 3 خانم بین سن 35 تا 90 سال ثبت شد و تعداد جان‌باختگان کرونایی استان بوشهر به یک‌هزار و 881 نفر رسید.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر تعداد بستری‌های کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان را 57 نفر دانست و خاطر نشان کرد: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 17 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

استان قزوین/ آمار بیماران بدحال کرونایی 20 درصد افزایش یافت

در شبانه‌روز اخیر آمار مجموع مبتلایان کرونایی استان از ابتدای شروع پاندمی به 103 هزار و 395 نفر رسید که از این جمعیت 37 هزار و 778 نفر در بیمارستان‌ها بستری و از این میزان بستری هم 29 هزار و 423 نفر بهبود یافته و 2 هزار و 262 نفر فوت کردند. ضمن اینکه مجموع موارد ابتلای محتمل و مشکوک کرونایی به 18 هزار و 577 نفر و آمار بستری‌های موقت هم با 51 نفر افزایش به 3 هزار و 27 نفر رسید. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از کاهشی شدن آمار کرونایی استان خبر داد و اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته آمار موارد قطعی ابتلا 27 درصد کاهش یافت؛ به طوری که 427 مبتلای کرونایی جدید در استان قزوین شناسایی شدند که این آمار در قیاس با روز پیش 165 نفر کمتر شده است. 

پیمان نامدار با اشاره به کاهش 11 درصدی موارد بستری روزانه گفت: در طول این مدت 170 بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که نسبت به روز قبل 21 نفر کمتر بود. ضمن اینکه 12 بیمار بدحال را هم به خاطر شدت علایم از دست دادیم که این آمار در مقایسه با روز گذشته یک نفر (7.7 درصد) کمتر شده است. 

وی با اشاره به افزایش مجدد بیماران بدحال کرونایی بعد از 3 روز کاهش متوالی اضافه کرد: در 24 ساعت اخیر 59 بیمار کرونایی بدحال در بخش مراقبت‌های بیمارستان‌های استان قزوین زیر دستگاه کمک‌تنفسی (ونتیلاتور) بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز گذشته 20.5 درصد افزایش یافته و تعداد این بیماران 10 نفر بیشتر شده است.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان قزوین همچنین به کاهش 8.8 درصدی آمار بهبودیافتگان کرونایی اشاره کرد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 144 بیمار کرونایی با علایم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان مرخص شدند که این آمار در قیاس با روز قبل 14 نفر کمتر شده است.

نامدار ادامه داد: در نهایت هم آمار کل بستری‌های فعلی ما 6 درصد کاهش یافته و به 716 نفر رسیده که در مقایسه با روز قبل 45 نفر کاهش یافته که کمترین آمار یک ماه اخیر ما در این حوزه محسوب می‌شود و نسبت به اوج آمار بستری‌های ما در پیک پنجم 37.3 درصد کمتر شده است.

استان اصفهان/ 1533 مورد بیمار مبتلا به کرونا شناسایی شد

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 3987 نفر بودند که 1533 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده  480 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 580 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر3241  بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 453 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 53 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد41 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان سمنان/ تعداد بستری‌های مشکوک و مبتلای قطعی به کرونا در بیمارستان‌ها به 562 نفر رسید

بر اساس اعلام سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، تعداد بستری‌های مشکوک و مبتلای قطعی به کرونا در بیمارستان‌های این استان، در 2 روز اخیر اندکی افزایش را تجربه کرده و از 546 به 562 نفر رسیده است.

حبیب‌الله خجسته پور اضافه کرد: در روز گذشته تعداد 305 بیمار با علائم درگیری‌های حاد تنفسی یا گوارشی به عنوان افراد محتمل ابتلا به کرونا به بیمارستان‌های استان سمنان مراجعه کردند.

وی با اشاره به تعداد مبتلایان قطعی به بیماری کرونا در استان سمنان بر اساس معیارها و نتایج آزمایشگاهی عنوان کرد: بر اساس نتایج آزمایش‌های PCR انجام شده، در مجموع، روز گذشته تعداد 232 بیمار مبتلای قطعی به کرونا در استان سمنان شناسایی شد.

به گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان سمنان، از این تعداد 50 بیمار مبتلای قطعی به کرونا در بیمارستان‌های استان سمنان بستری شده‌اند و باقیمانده این بیماران نیز روند درمانی خود را به صورت سرپایی دنبال می‌کنند.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، روز گذشته 28 بیمار با تست مثبت کرونا در بیمارستان‌های شهرهای زیرپوشش این دانشگاه بستری شده‌اند و بنابراین تعداد بیمارهای بستری شده در دو شهرستان شرقی استان سمنان در روز گذشته 22 نفر بوده است.

خجسته پور همچنین با اشاره به ترخیص 51 بیمار مبتلای قطعی به کرونا از بیمارستان‌های استان سمنان با حال عمومی مساعد و پس از بهبودی کامل، از فوت 2 شهروند دیگر این استان بر اثر ابتلای قطعی به کرونا خبر داد.

استان همدان/ 16 بیمار مبتلا به کرونا فوت شدند

محمد طاهری، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم‌ در همدان اظهار داشت: با شناسایی 875 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در این استان، مجموع بیماران بستری مثبت به 25 هزار و 787 و بیماران سرپایی مثبت به 77 هزار و 159 نفر رسید.

وی تصریح کرد: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در 24 ساعت گذشته یک هزار و 546 مورد بود که 241 نفر از مراجعان به بیمارستان‌ها در بخش عادی بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان عنوان کرد: 24 بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی.سی یو مراکز درمانی استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی 66 بیمار بستری در بیمارستان‌های استان وخیم گزارش شده است.

طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در بیمارستان‌های اسدآباد یک هزار و 301، بهار یک هزار و 316، تویسرکان یک هزار و 377 ، رزن یک هزار و 24، درگزین 342، فامنین 373 و کبودراهنگ یک هزار و 328 نفر است.

وی افزود:  تاکنون چهار هزار و 914 نفر در ملایر، سه هزار و 214 نفر در نهاوند و 10 هزار و 36 نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده‌اند.

استان گلستان/ استقبال از واکسن ایرانی برکت

سرعت واکسیناسیون کرونا با واردات محموله‌های جدید واکسن کرونا به کشور افزایش یافته و هر روز رکورد جدیدی در تزریق واکسن در کشور و از جمله استان گلستان به ثبت می‌رسد.

در کنار واکسن‌های وارداتی که عمدتا سینوفارم و آسترازنکا است، واکسن ایرانی برکت هم در چرخه واکسیناسیون عمومی قرار دارد و مردم شهرهای مختلف استان گلستان از تزریق این واکسن استقبال کرده‌اند.

صف‌های تزریق واکسن ایرانی برکت در برخی مراکز واکسیناسیون از صف‌های واکسن‌های خارجی طولانی‌تر است و برخی از مردم ترجیح می‌دهند زمان بیشتری را در نوبت سپری کنند اما حتما واکسن ایرانی بزنند.

از ابتدای شروع واکسیناسیون کرونا در استان تا کنون 726 هزار و 109 دز واکسن در استان گلستان تزریق شده و با وجود اینکه واکسن برکت مدتی است که وارد چرخه واکسیناسیون عمومی شده اما 108 هزار و 350 دز از این واکسن به مردم استان تزریق شده است.

از یک میلیون و 250 هزار نفر از جمعیت استان که مشمول واکسیناسیون عمومی کرونا هستند تا کنون 511 هزار و 783 نفر نوبت اول واکسن و 214 هزار و 326 نفر هم نوبت دوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

تلاش مسئولان براین است تا در روزهای انتهایی موج پنجم شیوع کرونا و تا قبل از رسیدن پاییز، بخش زیادی از جمعیت هدف را واکسینه کنند. در عین حال روند شیوع کرونا در استان طی هفته‌های اخیر کاهشی بوده و در آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان پس از کاهش 49 نفری بیماران، تعداد بستری شدگان به 797 بیمار رسیده است.

از مجموع بیماران بستری در مراکز درمانی استان 147 نفر در بخش‌های آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند و متأسفانه حال 49 بیماری که به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند کاملا وخیم است.

هرچند سرعت واکسیناسیون بیشتر شده و روند بیماری هم کاهشی است اما کمترین غفلت نسبت به خطر کرونا می‌تواند بار دیگر سبب اوج گیری بیماری و شروع پیک‌های دیگر شود. تأکید مسئولان همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خودداری از حضور در تجمعات و دورهمی‌ها است.

استان مرکزی/ شمار مبتلایان قطعی ویروس کرونا به 421 نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به کرونا اظهار داشت: بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی، شمار مبتلایان قطعی ویروس کرونا در این استان به 421 نفر رسید.

سیدمحمد جمالیان  افزود:  75 نفر از بیماران جدید کرونایی به دلیل وخامت حال عمومی در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می‌کنند.

وی بیان کرد: 346 نفر از بیماران جدید شناسایی شده نیز به صورت سرپایی درمان گرفته‌اند و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: شمار مبتلایان به کرونا در استان مرکزی از زمان شیوع این بیماری تاکنون از مرز  88 هزار و 13 نفر گذشته است.

جمالیان اضافه کرد: متاسفانه 13 نفر از مبتلایان به ویروس کرونا شبانه نیز در این استان جان باخته‌اند و شمار فوتی‌ها به 2 هزار و 562 نفر رسیده است.

استان هرمزگان/ 12 بیمار کرونایی جان باختند

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در شبانه روز گذشته کرونا جان 12 بیمار دیگر را گرفت.

در روزهای اخیر شاهد کاهش نسبی آمارهای مختلف بیماری کرونا در هرمزگان بودیم و خوشبختانه آنطور که از این آمار بر می‌آید هرمزگان روزهای سیاه را پشت سر گذاشته است. 

هرچند هنوز میزان مرگ و میر کرونایی بالاست و به طور قطع نمی‌توان گفت بیماری تمام شده اما نشانه‌های خوبی از آغاز شیب نزولی بیماری در استان مشاهده شده که یقینا با تسریع واکسیناسیون شیب نزولی سرعت بیش‌تری خواهد گرفت. 

تاکنون در استان هرمزگان بالغ بر 745 هزار دوز واکسن تزریق شده که 490 هزار دوز نوبت اول و 255 هزار دوز نیز نوبت دوم بوده‌اند. 

در دو روز گذشته خوشبختانه بالغ بر 60 هزار نفر در استان واکسینه شدند که به نوعی یک رکورد از این حیث محسوب می‌شود و امید می‌رود این چرخه واکسیناسیون سرعت بیش‌تری به خود بگیرد. 

در همین زمینه و در رابطه با آخرین آمار بیماری کرونا در استان هرمزگان، دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا 524669 بوده و سعی می‌شود این روند تداوم یابد. 

وی تصریح کرد: در شبانه روز گذشته 130 بیمار جدید در بخش‌های مختلف بیمارستانی استان بستری‌ شدند، در حال حاضر 651 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از این میزان 112 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 28 بیمار نیز وخیم است. 

وی با تاکید بر اینکه حدود 9 هزار نفر از بیماران در منازل خود قرنطینه هستند اظهار داشت: در شبانه روز گذشته کرونا جان 12 بیمار دیگر شامل 8 آقا و 4 خانم در محدوده سنی 29 الی 89 سال از شهرستانهای بندرعباس (9 نفر) قشم، بندرخمیر و میناب هر کدام یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به 2258 نفر رسید.

استان کرمان/ بستری 163 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌ها

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 852 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 508 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 34 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 128 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 60 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 122 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 163 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 37 هزار و 399 مورد رسیده است.

وی به فوت 22 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 434 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 792 هزار و 662 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 426 هزار و 421 مورد است.

استان خراسان جنوبی/ شمار قربانیان کرونا به هزار و 97 نفر رسید

به گزارش فت فتو از  بیرجند ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت:  در شبانه روز گذشته 257 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

کامبیز  مهدی زاده افزود: روز  گذشته 317 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که 98 بیمار جدید شامل 34 مورد بستری و 64 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

وی گفت: از این تعداد 31 مورد از بیرجند ، بشرویه 4 مورد ، خوسف و سربیشه هر کدام 6 مورد ، درمیان 8 مورد ، زیرکوه 9 مورد، سرایان 1 مورد، طبس 14 مورد، نهبندان 7 مورد، قاین 10 مورد و فردوس 2 مورد جدید شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: همچنین از 746 تست سریع کرونا 159 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

مهدی زاده با بیان اینکه در حال حاضر 366 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 206 نفر کرونا مثبتند، بیان کرد: از این تعداد 37 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 5 نفر نامساعد است.

وی تصریح کرد: همچنین با ثبت 6 مورد فوت جدید ناشی از کرونا در خراسان جنوبی شمار فوتی‌های ناشی از این بیماری در استان به 1097 تن رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان تا امروز 220 هزار و 425 نفر واکسن نوبت اول و 131 هزار و 587 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان فارس/ کرونا همچنان می‌تازد

براساس آخرین وضعیت ثبت شده در نرم‌افزار ماسک همچنان بیش از نیمی از شهرستان‌های استان فارس در وضعیت پرخطر هستند.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و 274 هزار و 696 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده 385 هزار و 630 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.
همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون 167 هزار و 727 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 36 هزار و 409 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 422 هزار و 39 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس هم اکنون مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم که در بیمارستان‌های استان بستری هستند به سه هزار و 313 نفر رسیده که از این تعداد 336 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

همچنین با اعلام جان باختن 23 هم استانی دیگر  اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری به 6 هزار و 351 نفر رسیده است.

بر همین اساس تاکنون یک میلیون و 181 هزار و 755 دوز نوبت اول و 660 هزار و 164 دوز نوبت دوم واکسن علیه کرونا در مراکز واکسیناسیون به مردم استان فارس تزریق شده است.‌

استان البرز/ روند افزایشی مرگ و میر کرونایی

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز از جان باختن 29 بیمار کرونایی در این استان در 24 ساعت گذشته خبر داد.

مهرداد بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز ، اظهار داشت : در 24  ساعت گذشته 159 بیمار با علائم کرونا  در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وی افزود: مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز 66 هزار و 714  نفر  است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه  در حال حاضر  تعداد 1214 نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد:  از این تعداد ابتلای 693 نفر به بیماری کرونا  تا این تاریخ قطعی شده است. 

بابایی با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته 29 بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند ، ادامه داد: مجموع جان باختگان این بیماری در استان به  5 هزارو 681 نفر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه 3 هزار و 800 مراجعه سرپایی در استان البرز در 24 ساعت گذشته ثبت شده است، بیان کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 59 هزار و 801 نفر از مراکز درمانی ترخیص شدند.

استان اردبیل/ 114 بیمار بدحال کرونایی در آی‌سی‌یو بستری شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: شمار کل بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اردبیل به 662 نفر رسید که از این تعداد 114 بیمار بدحال در بخش ICU تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: طی شبانه‌روز گذشته 84 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند و متأسفانه 6 نفر بر اثر این بیماری جان باختند.

وی افزود: طی همین مدت خوشبختانه 104 بیمار مبتلا به کرونا نیز با بهبودی نسبی از بیمارستان‌های استان اردبیل مرخص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: شمار کل بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اردبیل به 662 نفر رسید که از این تعداد 114 بیمار بدحال در بخش ICU تحت مراقبت ویژه قرار دارند و علاوه بر این‌ها، 654 بیمار نیز تحت نظر هستند.

حبیب‌زاده بیان کرد: هم‌اکنون شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر، خلخال، پارس‌آباد، بیله‌سوار و سرعین در وضعیت قرمز، شهرستان گرمی در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های نمین، کوثر، نیر و اصلاندوز در وضعیت زرد قرار دارند.

وی با تاکید بر ادامه استفاده مردم از ماسک گفت: عبور از موج پنجم بیماری کرونا نیازمند رعایت دقیق نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی‌ها است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا تصریح کرد: تاکنون در استان اردبیل 487 هزار و 63 دُز واکسن تزریق شده که از این مقدار 328 هزار و 542 دُز مربوط به نوبت اول و 158 هزار و 521 دُز مربوط به نوبت دوم واکسیناسون است.

کاشان/ تعداد بستری‌های کرونایی افزایش یافت

افت و خیر ویروس کرونا در منطقه کاشان و آران و بیدگل نشان می‌دهد که همچنان این ویروس منحوس در منطقه جولان می‌دهد و افراد بیشتری را درگیر خود می کند و امیدواریم با تسریع در روند واکسیناسیون شیب صعودی این بیماری کاهش پیدا کند.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 73 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 52 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و 11 بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء و 10 بیمار نیز در بیمارستان ثامن شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 10 و حداکثر 79 سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 24 و حداکثر 84 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 754 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 608 بیمار در شهرستان کاشان و 146 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 303 بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری 84 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه یک بیمار خانم 85 سال بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 368 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 545 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون پنج هزار و 94 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

استان گیلان/ 4شهرستان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد

واکسیناسیون در استان گیلان همانند سراسر کشور با روند خوبی در حال انجام است اما در برخی از شهرستان‌های گیلان کمبود مراکز موجب تشکیل صف‌های طولانی شده است.

ورود محموله جدید واکسن کرونا به گیلان به روند واکسیناسیون سرعت بخشیده است اما این امر می‌طلبد که مراکز بیشتری برای تزریق واکسن در نظر گرفته شود تا شاهد ازدحام و قطعاً چرخش کرونا در آن نباشیم.

طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر 12 شهرستان استان گیلان در وضعیت نارنجی، 4 شهرستان در وضعیت قرمز و تنها یک شهرستان املش در رنگ‌بندی زرد کرونایی قرار دارد.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 983 بیمار کرونایی هم‌اکنون در بیمارستان‌های سراسر استان گیلان بستری هستند و 159 نفر از این تعداد 24 ساعت گذشته به آمار مذکور افزوده شد.

 همچنین 185 بیمار کرونایی به دلیل وخامت حالشان در بخش ICU بیمارستان‌ها بستری و 172 نفر بدحال هستند؛ این آمار نشانگر فعالیت ویروس کرونا در گیلان است و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دو چندان می‌کند.

استان ایلام/ شمار بستری بخش کرونایی بیمارستان‌ها به140 نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام از ابتلای 140 نفر به کرونا در 24 ساعت اخیر در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی این استان خبر داد.

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 56 هزار و 172 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 140 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اس تان  ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 333 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 56 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 54 هزار و 69 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته پنج مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان دو مورد در شهرستان ایلام، دو مورد در شهرستان مهران و یک مورد مربوط به شهرستان ایوان گزارش شده و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون 998 نفر بوده است.

استان لرستان/ مجموع فوتی‌های کرونایی به 2334 نفر رسید

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: متاسفانه 14 نفر جان خود را از دست دادند که با افزوده شدن این تعداد مجموع فوتی‌های استان به دو هزار و 334 نفر افزایش یافت.

مریم کوشکی امروز در رابطه با آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان لرستان اظهارداشت: با مثبت شدن تست 793  بیمار دیگر مجموع مبتلایان به کرونا در لرستان به 173 هزار و 680 نفر رسیده است.

وی افزود: طی 24 ساعت گذشته نیز متاسفانه 14 نفر جان خود را از دست دادند که با افزوده شدن این تعداد مجموع فوتی‌های استان به دو هزار و 334 نفر افزایش یافت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: هم اکنون هزار و 173 بیمار مشکوک و مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستانهای استان بستری هستند روز گذشته نیز آمارها بستری‍های لرستان هزار و 210 نفر بود.

استان یزد/ تب تند کرونا فروکش کرد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: آمار بستری‌های مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان به کمتر از 500 نفر رسید و تب تند کرونا در یزد فروکش کرد.

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  یزد  در ارتباط با وضعیت کرونایی استان یزد اظهار داشت: در حال حاضر، 489 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند.

وی با تاکید بر اینکه همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را با دقت و حساسیت بالا رعایت کنیم ادامه داد: از این تعداد، 120 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی(ره) یزد افزود: در شبانه روز گذشته، 98 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد پذیرش شدند.

سلمانی با اشاره به کاهش آمار بستری‌های مشکوک به کرونا تصریح کرد: شهروندان فریب آمار کاهشی کرونا را نخورند چرا که هرگونه ساده‌انگاری سبب طغیان مجدد این ویروس و بازگشت آمار صعودی می‌شود.

استان کردستان/ شناسایی 496 مورد جدید مبتلا به کرونا؛ 2 بیمار دیگر جان باختند

آخرین وضعیت کرونا در کردستان حاکی از شناسایی 496 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس و مرگ 2 بیمار دیگر در 24 ساعت گذشته تاکنون در استان دارد.

در حال حاضر 905 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کردستان بستری هستند که 87بیمار نفر از آنان در بخش مراقبت‌های ویژه حالشان وخیم گزارش شده است.

شمار بستری‌شدگان به تفکیک شهرستان‌های استان کردستان در سنندج 527 نفر، سقز 71 نفر، مریوان 107 نفر، قروه 51 نفر، بیجار 36 نفر، کامیاران 49 نفر، دیواندره 18 نفر، بانه 27 نفر، دهگلان 14 نفر و سروآباد 5 نفر است.

آمار فوت‌شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا تاکنون به 1535 نفر رسیده که از این تعداد 649 نفر در سنندج، 263 نفر در سقز، 127 نفر در قروه، 83 نفر در کامیاران، 111 نفر در بانه، 84 نفر در دیواندره، 66 نفر در بیجار، 128 نفر در مریوان، 21 نفر در دهگلان و 3 نفر در سروآباد جان ‌باخته‌اند.

انتهای پیام/س
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| عبور از پیک پنجم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ واکسیناسیون سراسری سبب کاهش چشمگیر فوتی‌ها می‌شود

منبع:تسنــیم
? جدیدترین اخبار کرونا در ایران| عبور از پیک پنجم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ واکسیناسیون سراسری سبب کاهش چشمگیر فوتی‌ها می‌شود