جدیدترین اخبار کرونا در ایران| امان از عادی‌انگاری مردم /تغییر رنگ مناطق کم‌خطر به پرخطر/ آیا‌ در آبان ماه باز هم "غافلگیر" می‌شویم+نقشه و نمودار

گروه استان‌ها ـ ‌رنگ‌بندی‌‌ جدید کرونایی ‌استان‌ها حکایت از افزایش بیماران بستری ‌دارد، ولی از آنجایی که شهرهای بزرگی همچون تهران هنوز روند کاهشی دارند، در مجموع در کشور هنوز هم روند بیماری افزایشی نشده است. – اخبار استانها – به گزارش گروه استان‌های‌ فت فتو، روز 18 شهریور پس‌ از دو ماه سخت سرانجام […]

گروه استان‌ها ـ ‌رنگ‌بندی‌‌ جدید کرونایی ‌استان‌ها حکایت از افزایش بیماران بستری ‌دارد، ولی از آنجایی که شهرهای بزرگی همچون تهران هنوز روند کاهشی دارند، در مجموع در کشور هنوز هم روند بیماری افزایشی نشده است.

– اخبار استانها –

به گزارش گروه استان‌های‌ فت فتو، روز 18 شهریور پس‌ از دو ماه سخت سرانجام با رسیدن به قله موج پنجم کرونا، کشور از موج پنجم عبور کرد، اما کاهش آمار کرونایی در این مدت کم و نوسانی بود. موضوعی که از همان ابتدا با نگرانی و هشدار کارشناسان همراه شد. در واقع کاهش میزان جان باختگان کرونایی به اندازه‌ای کم بود که از تاریخ اعلام عبور از پیک پنجم تا 15 آبان ماه از پله روزی 130 نفر پایین نیامد و تنها کشور در دو روز‌ شاهد کاهش نسبی آمار قربانیان کرونا به ‌بودیم و پس ازآن یک بار دیگر آمار به بالای 120 نفر رسید.

با این حال به نظر می‌رسد که نقشه کرونایی کشور در سایه بی‌توجهی به پروتکل‌ها و امید بستن به واکسیناسیون به تنهایی بدون توجه به اعمال قوانین سخت‌گیرانه کرونایی ازسوی دولت، مجددا در حال حرکت به سمت قرمز شدن  است؛ اگر چه آمارها از اوایل شهریور ماه نزولی شده اما تقریباً از هفته گذشته آمار بیماران بستری در بیمارستان ها ثابت مانده، و حتی در برخی روزها در حال افزایش بوده است. تجربه موج‌های گذشته کرونا نشان می‌دهد که هر بار مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجهی کرده و سهل‌انگار بودند، کرونا خروشان ظاهر شد و غافلگیر کرد و بر عکس هر بار مردم پروتکل‌ها را جدی گرفتند، این بیماری عقب‌نشینی کرد.

اما این روزها بار دیگر بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی، بازارچه‌ها و بازارها‌ کاملا مشهود است، با کاهش آمارهای مبتلایان به کرونا پروتکل‌های بهداشتی نیز نزولی شده و عده‌ای از مردم نسبت به توصیه های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا سهل‌انگاری می‌کنند و این در حالی است که‌ رئیس‌ جمهور چندی پیش در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به لزوم تقویت زیرساخت‌ها برای مقابله موفق با موج احتمالی ششم بیماری کرونا گفت: امیدواریم با موج جدیدی از بیماری مواجه نشویم، اما در هر صورت باید آمادگی داشته باشیم تا در برابر موج احتمالی بیماری مواجهه انفعالی نداشته باشیم. نباید اجازه دهیم موج احتمالی جدید بیماری مانند موج پنجم کشور را غافلگیر کند، ‌باید با تمهید اقدامات و آمادگی‌های لازم از تکرار مشکلات کشور در مواجهه با موج پنجم کرونا جلوگیری کنیم. در این زمینه وزارت بهداشت مکلف است وضع کشور را به دقت رصد کند و پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

تازه‌ترین وضعیت کرونایی استان‌ها

بر‌اساس آخرین رنگ‌بندی منتشر شده از شهرهای مختلف کشور، 33 شهرستان در وضعیت قرمز هستند که شهرهایی در استان‌های آذربایجان ‌شرقی و غربی، اصفهان، ایلام، خراسان‌های جنوبی، رضوی، و شمالی، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کردستان، کرمان، کرمانشاه، لرستان، مرکزی، و یزد را شامل می‌شوند. همچنین در حال حاضر  95 شهرستان در وضعیت نارنجی، 220 شهرستان در وضعیت زرد، و 100 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. رنگ‌بندی‌ مناطق در شرایطی اعلام شده‌ است که به گفته کارشناسان، احتمال جابه‌جایی آن‌ها و تغییر رنگ مناطق کم‌خطر به پرخطر بسیار زیاد است.

در رنگ‌بندی‌های جدید تعداد شهرهای نارنجی افزایشی بوده است که حکایت از افزایش بیماران بستری در آن شهرها دارد. ولی از آنجایی که شهرهای بزرگی همچون تهران هنوز روند کاهشی دارند، در مجموع در کشور هنوز هم روند بیماری افزایشی نشده است.

استان آذربایجان‌غربی/51 نفر وصل به ونتیلاتور شدند

محمدامین ولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته 51 نفر به دستگاه ونتیلاتور وصل شدند اظهار داشت: 936 نفر نیز به سبب سندروم حاد تنفسی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی از فوت 6 نفر دیگر بر اثر کرونا خبر داد و گفت: با فوت این تعداد، شمار قربانیان این بیماری به 6 هزار و 962 نفر رسید.

وی با اشاره به ابتلای 611 نفر دیگر افزود: تاکنون 370 هزار و 76 نفر به بیماری کرونا مبتلا شده و از سوی دیگر 69 هزار و 410 بیمار بستری نیز بهبود یافته‌اند.

ولی‌زاده در ادامه با اشاره به شمار بستری‌های مشکوک اظهار داشت: 539 نفر بستری مشکوک به کرونا در شبانه‌روز گذشته ثبت شد و از سوی دیگر 220 نفر نیز در آی‌سی‌یو بستری شدند.

وی شمار واکسیناسیون جدید را 37 هزار و 76 نفر عنوان کرد و بیان کرد: تاکنون سه میلیون و 749 هزار و 651 نفر واکسن کرونا را دریافت کردند که هشت هزار و 471 دز آن مربوط به دز سوم بوده است.

استان اصفهان/ 405 بیمار جدید ‌شناسایی شد‌

به گزارش فت فتو از اصفهان، پژمان عقدک  سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار کرونا در اصفهان از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا 1206287  نفر بوده که از این تعداد 120416  نفر بهبود، 179302  بستری  و 16708 نفر هم فوت کردند.

وی افزود: در 24 ساعت گذشته 405 بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شناسایی، 192 نفر در مراکز درمانی بستری و 179 نفر ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1002  بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 206 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

عقدک تصریح کرد: 11 بیمار  مشکوک و قطعی به کرونا طی  24 ساعت اخیر در استان اصفهان در اثر ابتلا به کرونا فوت کردند. مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تاکنون از حدود 34 هزار زن باردار در استان حدود 17 هزار نفر آن‌ها یعنی 50 درصد برای دریافت واکسن کرونا اقدام کردند. که از میانگین کشوری بهتر است.

رضا فدایی افزود: عمده واکسن کرونای تزریق ‌شده به مادران باردار از نوع سینوفارم بوده است و انتظار داریم که زنان باردار مراجعه بیشتری برای دریافت واکسن داشته باشند.

وی با بیان اینکه دُز سوم واکسن کرونا به افراد بالای 60 سال استان که حداقل چهار ماه از دریافت نوبت دوم آنها گذشته باشد، تزریق می‌شود، اضافه کرد: تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای سالمندانی انجام می‌شود که در نوبت اول و دوم واکسن سینوفارم یا برکت دریافت کرده باشند.

مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه سالمندان واجد شرایط دُز سوم می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون نسبت به دریافت واکسن اقدام کنند، اظهار داشت: در زمان حاضر نیازی به تزریق دُز سوم برای سالمندانی که در نوبت اول و دوم واکسن آسترازنکا یا اسپوتنیک دریافت کرده بودند، نیست.

فدایی خاطرنشان کرد: تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای کادر درمان و گروه‌های خاص نیز به‌طور برنامه‌ریزی‌شده در حال انجام است.

وی درباره آخرین آمار واکسیناسیون در استان اصفهان خاطرنشان کرد: تاکنون حدود سه میلیون و 200 هزار نفر معادل 73.3 درصد از جمعیت بالای 12 سال، نوبت اول و حدود 2 میلیون و 400 هزار نفر معادل 55 درصد جمعیت، 2 نوبت واکسن کووید-19 را دریافت کردند.

بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری بیماری کووید-19 در زمان حاضر فقط شهرستان‌ برخوار در استان اصفهان در وضعیت آبی (کم‌خطر) قرار دارد و شهرستان مبارکه به وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) رسیده است.

استان کرمان/فوتی‌ها باز هم دو رقمی شد

به گزارش فت فتو از کرمان ، سعید صحبتی با بیان اینکه به نظر می‌رسد موج پنجم کرونا را پشت سر گذاشتیم اما شرایط استان کرمان، شرایط عادی نیست اظهار داشت: در حال حاضر در استان کرمان دو شهرستان ما در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

وی با بیان اینکه سه شهرستان ما که شهرستان‌های بزرگ و پر جمعیتی هم هستند در وضعیت نارنجی قرار دارند گفت: در طول هفته گذشته سه شهرستان ما که وضعیت آبی داشتند به وضعیت زرد تغییر رنگ دادند و افزایش مختصری هم در بیماران بستری داشتیم.

سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به اینکه این وضعیت نگران کننده است و می‌تواند در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شیوع پیک ششم هم منجر شود افزود: اگر میزان افراد واکسینه شده به 85 درصد نرسد ما به اثرات مطلوب جمعی واکسیناسیون نمی‌رسیم.

وی ادامه داد: منظور از واکسیناسیون، یعنی افرادی که هر دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده  و دو هفته هم از تزریق دوز دوم آنها گذشته باشد.

صحبتی با بیان اینکه اگر موج ششم اتفاق بیفتد کسانی که تا کنون در زدن واکسن کوتاهی کردند در معرض‌ترین و آسیب پذیرترین افراد هستند تصریح کرد: نوک تیز پیکان موج‌های بعدی کرونا کسانی را نشانه گرفته تا کنون نسبت به تزریق واکسن کوتاهی و مقاومت کردند.

سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با عنوان اینکه جمعیت هدف بالای 12 سال استان کرمان برای تزریق واکسن دو میلیون و 560 هزار نفر را شامل می‌شود گفت: متاسفانه تا رسیدن به جمعیت مطلوب هنوز فاصله زیادی داریم.

وی با بیان اینکه متاسفانه شاهد هستیم کسانی که واکسن می‌زنند، حتی برخی از افراد با زدن یک دوز واکسن احساس رویین تن بودن کرده و تصور می‌کنند زدن حتی یک دوز واکسن برای آنها مصونیت ایجاد می‌کند افزود: به هیچ وجه این طوری نیست و کسانی که حتی هر دو دوز واکسن را تزریق کردند نیز باید حتما از ماسک استفاده کنند.

صحبتی با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر امروز اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 325 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 164 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 36 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 14 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 23 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 88 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 103 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 42 هزار و 230 مورد رسیده است.

وی به فوت 10 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 949 مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان یک میلیون و 983 هزار و 822 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 379 هزار و 641 مورد است.

ماشاالله میرزاحسینی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان کرمان نیز از ارسال پنجمین کاروان بهداشتی – ورزشی “مهر بانشاط” به مدارس استان کرمان خبر داد و اظهار داشت:  این کاروان به ارزش 5 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه بخشی از اعتبار این کاروان از سوی سازمان یونیسف و بخشی هم از محل اعتبارات معاونت تربیت بدنی و سلامت تأمین شده است افزود: این تجهیزات مرحله به مرحله به شهرستان‌ها و مناطق استان با اولویت شهرستان‌ها و مناطق محروم در حال ارسال است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه این تجهیزات شامل ماسک، مواد ضدعفونی دست و سطوح، صابون مایع، انواع وسایل مصرفی ورزشی و … است گفت: سلامت دانش آموزان و معلمان، مهمترین اولویت آموزش و پرورش استان است.

استان ایلام/ یک فوتی و 80 ابتلای جدید در 24 ساعت گذشته

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 64 هزار و 764 نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 80 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 113 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 35 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 63 هزار و 18 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مربوط به شهرستان ایلام گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 142 نفر بوده است.

استان بوشهر/تعداد بیماران بستری ‌کاهش یافت‌

سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر‌ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان اینکه روز گذشته فوتی کرونایی در استان بوشهر ثبت نشد اظهار داشت: شمار جانباختگان این بیماری در استان همچنان 2 هزار و 6 نفر باقی ماند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از بستری شدن 21 بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های استان خبر داد و بیان کرد: تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر به 79 نفر رسید.

دبیر ستاد مدیریت بیماری کرونای استان بوشهر با اشاره به بستری 16 بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر خاطر نشان کرد: اکنون 16 بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه آی سی یو بستری هستند و حال 4 نفر وخیم است.

وی افزود: خوشبختانه روز گذشته 20 بیمار کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 9 نفر مثبت قطعی بوده‌اند

کشمیری تزریق بیش از یک میلیون و 282 هزار واکسن کرونا در استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: تاکنون افزون بر 732 هزار نوبت اول و و 553 هزار نفر هر 2 نوبت واکسن دریافت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به رنگ‌بندی شهرستان‌های 10 گانه استان تصریح کرد: 90 درصد این شهرستان‌ها در وضعیت آبی و تنها شهرستان بوشهر در شرایط زرد کرونایی است.

درحال تکمیل… .

انتهای پیام/
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| امان از عادی‌انگاری مردم /تغییر رنگ مناطق کم‌خطر به پرخطر/ آیا‌ در آبان ماه باز هم "غافلگیر" می‌شویم+نقشه و نمودار

منبع:تسنــیم
? جدیدترین اخبار کرونا در ایران| امان از عادی‌انگاری مردم /تغییر رنگ مناطق کم‌خطر به پرخطر/ آیا‌ در آبان ماه باز هم "غافلگیر" می‌شویم+نقشه و نمودار