جدیدترین اخبار کرونا در ایران| افزایش 43 درصدی نرخ ابتلا در یک روز/ آیا دومینوی صعود بیماری دوباره به‌راه افتاد؟+ نقشه و نمودار

گروه استان‌ها ـ جهش ۴۲.۶ درصدی نرخ ابتلا در یکروز این ابهام را ایجاد کرده که آیا پیک ششم درحال شکل‌گیری است؟ – اخبار استانها – به‌گزارش گروه استان‌های فت فتو، در شرایطی که روند نزولی نرخ ابتلا دوباره در مدار صعود قرار گرفته است کارشناسان براین باورند که این جهش ناگهانی در نرخ ابتلا […]

گروه استان‌ها ـ جهش ۴۲.۶ درصدی نرخ ابتلا در یکروز این ابهام را ایجاد کرده که آیا پیک ششم درحال شکل‌گیری است؟

– اخبار استانها –

به‌گزارش گروه استان‌های فت فتو، در شرایطی که روند نزولی نرخ ابتلا دوباره در مدار صعود قرار گرفته است کارشناسان براین باورند که این جهش ناگهانی در نرخ ابتلا حکایت از بی‌تفاوتی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد که می‌تواند مشکلات عمده‌ای برای مدیریت بحران ایجاد کند.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می‌کنند هفته آخر آبان 1400 اگرچه روند نزولی ایجاد شده در نرخ آمار ابتلای روزانه امیدوار کننده بود اما آخرین آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد دوباره ویروس منحوس خودی نشان داده و این روند نزولی را به سمت صعود مجدد هدایت کرد.

به گفته این گروه البته معنای واقعی این روند ایجاست که به دلیل بی‌توجهی هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی این اتفاق افتاده و روند صعودی دوباره شکل گرفته است.

کارشناسان براین باورند که جهش نزدیک به 43 درصدی نرخ ابتلا در یک روز و البته 15.3 درصدی موارد بستری آن روی سکه ویروس منحوس را نمایان کرده که فعالیت ویروس منحوس همچنان زیرپوستی ادامه داشته و درصورت بی‌توجهی به آن دوباره درگیر پیک تازه‌ای خواهیم شد.

این گروه تاکید می‌کنند البته نگرانی عمده‌ای در شرایطی ایجاد می‌شود که آمارها نشان می‌دهد خارج از مرزهای ایران در قاره سبز جهش ناگهانی بیماری همه را غافلگیر کرده و دولت‌ها برای مدیریت بحران دوباره به سمت اجرای محدودیت‌های هوشمند حرکت کرده‌اند و مشکل اینجاست که این اتفاق و روند افزایشی بیماری بیخ گوش ایران در کشور ترکیه نیز باز رکورد شکنی کرده است.

کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند اکنون زنگ هشدار برای تردد مسافران میان دو کشور به صدا در آمده است و نباید فراموش کنیم که هرگونه عادی‌انگاری در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و غربالگری دقیق مسافران ورودی بحرانی جدی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

فوتی‌های کرونایی در چهارمحال و بختیاری به 1700 نفر رسید‌
استاندار خراسان رضوی: وضعیت کرونایی خراسان رضوی شکننده است
تثبیت روند نزولی کرونا در استان سمنان مستلزم همراهی مردم است

استان آذربایجان غربی/بیش از 15 هزار نفر دز سوم واکسن را دریافت کردند

محمدامین ولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به فوت 9 نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته در آذربایجان‌غربی بر اثر کرونا اظهار داشت: تاکنون در مجموع هفت هزار و 12 نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به ابتلای  462 نفر دیگر به کرونا در شبانه‌روز گذشته افزود: تاکنون 313 هزار و 433 نفر مبتلا شده و 70 هزار و 178 نفر بستری نیز بهبود یافته است.

وی با اشاره به وجود 869 بستری با بیماری سندروم حاد تنفسی بیان کرد: 41 نفر نیز با مشکلات تنفسی به دستگاه ونتیلاتور وصل هستند.

ولی زاده اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 469 نفر بیمار مشکوک به کرونا بستری شده و هم اکنون 205 نفر به علت مشکلات حاد این بیماری در بخش آی سی یو بستری هستند.

وی در ادامه از واکسیناسیون 10 هزار و 948 نفر خبر داد و افزود: همچنین تاکنون 15 هزار و 776 نفر دز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

استان اصفهان/ 311 بیمار جدید شناسایی شدند

پژمان عقدک در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار کرونا در اصفهان از ابتدا تا کنون، اظهار داشت: تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا 1216360  نفر بوده که از این تعداد 121312 نفر بهبود، 180554 بستری  و 16794 نفر هم فوت کردند.

وی افزود: در 24 ساعت گذشته 311 بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شناسایی، 155 نفر در مراکز درمانی بستری  و 161 نفر ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 919 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 171  بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

عقدک تصریح کرد: 19 بیمار  مشکوک و قطعی به کرونا طی  24 ساعت اخیر در استان اصفهان در اثر ابتلا به کرونا فوت کردند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: پوشش رنگ‌آمیزی نقشه استانی شرایط خوبی پیدا کرده و نقطه قرمز در استان نداریم، در حال حاضر تنها 25 درصد جمعیت استان واکسن نزده‌اند و قانع کردن این افراد سخت‌تر است.

عقدک در مورد روند واکسیناسیون کرونا برای گروه‌های هدف در استان اصفهان، اظهار داشت: پوشش واکسیناسیون جمعیت بالای 12 سال در استان برای دوز اول 74 درصد و پوشش نوبت دوم 57 درصد است و پوشش تزریق واکسن کرونا برای گروه سنی 12 تا 18 سال نوبت اول 67 و نوبت دوم 40 درصد است.

وی اضافه کرد: روزانه نزدیک به 70 هزار واکسن کرونا در استان برای جمعیت هدف تزریق صورت می‌گرفت و در حال حاضر این آمار کاهش پیدا کرده و روزانه به 40 هزار دوز تزریق واکسن رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: استقبال مردم استان از مراکز واکسیناسیون خوب بوده اما در یک هفته گذشته در تعداد مراجعه کننده‌ها کاهش داشتیم و به دلیل این است که تزریق دوز اول واکسن کرونا برای جمعیت مورد هدف در استان رو به پایان است قبلاً هجوم بیشتری برای واکسیناسیون بود در حال حاضر تنها 25درصد جمعیت استان واکسن نزده‌اند و قانع کردن این افراد سخت‌تر است.

عقدک در مورد پیش‌بینی پیک ششم کرونا برای اصفهان، گفت: در حال حاضر برای استان اصفهان از ورود پیک ششم خبری نیست به دلیل اینکه پوشش رنگ آمیزی نقشه استانی شرایط خوبی پیدا کرده است و نقطه قرمز در استان نداریم، در حال حاضر دو شهرستان در وضعیت آبی و سه شهرستان در وضعیت نارنجی و مابقی شهرستان‌ها زرد است و از نظر رنگ‌بندی شرایط خوبی داریم، علائم و نشانه وارد شدن به پیک ششم کرونا در استان وجود ندارد.

وی در مورد نوع واکسن‌های تزریق در مراکز تجمیعی واکسیناسیون، افزود: واکسن‌های «سینوفارم»، «پاستور»، «برکت»، «آسترازنکا» و «اسپوتنیک» در مراکز واکسیناسیون به همشهریان تزریق می‌شود و واکسن «فخرا» به عنوان فاز سوم بالینی در استان است و به عنوان واکسن قطعی نیست، در حال حاضر در دو یا سه مورد مرکز واکسیناسیون منتخب این واکسن تزریق می‌شود.

استان ایلام / 1فوتی و 80ابتلای جدید در 24 ساعت گذشته

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد 65 هزار و 115 هفت نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی 24 ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی 80 مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر 109 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت اخیر 30 بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها 63 هزار و 558 نفر بوده است.

کریمیان گفت: در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان مربوط به شهرستان چرداول گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا کنون یک هزار و 148 نفر بوده است.

استان بوشهر/ 3 فوتی در 24 ساعت گذشته

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر از بستری 21 نفر دیگر در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: اکنون تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر 88 نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه اکنون 8 بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 3 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از ثبت 3 فوتی جدید دیگر کرونایی خبر داد و افزود: 3 بیماری کرونایی شامل 2 آقا با 62 و 61 سال سن و یک خانم 84 ساله در استان بوشهر فوت کردند و در 20 ماه گذشته در مجموع 2 هزار و 14 نفر به سبب ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده است.

وی روند ترخیص بیماران کرونایی را مورد اشاره قرار داد و افزود: روز گذشته 19 بیمار بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 9 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند.

کشمیری وضعیت رنگ‌بندی استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: اکنون تمام شهرستان‌های استان بوشهر در وضعیت آبی قرار دارند و از آغاز شیوع کرونا تاکنون 88 هزار و 500 نفر در استان بوشهر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا آخر آبان ماه بیش از 75 درصد جمعیت بالای 12 سال استان بوشهر هر 2 نوبت واکسن کرونا دریافت کرده باشند.

استان خراسان جنوبی/ 1211 نفر شمار کل جانباختگان از ابتدای همه‌گیری

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: روز گذشته 121 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 49 بیمار جدید شامل 17 بستری و 32 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیزمهدی زاده افزود: از این تعداد 23 مورد از بیرجند، 15 مورد از قاین و از شهرستان‌های زیرکوه، درمیان و سربیشه هر کدام 2 مورد جدید شناسایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین از 165 تست سریع کرونا 36 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شد.

وی با بیان اینکه حال حاضر 228 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 113 نفر کرونا مثبتند، افزود: از این تعداد 17 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 4 نفر نامساعد است.

مهدی زاده بیان کرد: با ثبت 4 فوت جدید در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان بیماری کرونا در خراسان جنوبی به هزار و 211 نفر افزایش یافت.

وی افزود: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان 521 هزار و 95 نفر واکسن نوبت اول و 405 هزار و 254 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان خراسان رضوی/ کاهش 50 درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی

 علی‌اصغر انجیدنی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهارداشت: قرارگاه مدیریت کرونا در تمامی دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در خراسان رضوی فعال شده است و فرآیند بیماریابی، درمان بیماران و پیگیری نیازها و مشکلات آنان به جد دنبال می‌شود.

وی افزود: در قرارگاه‌های مدیریت کرونا کمیته‌های بهداشت، دارو، درمان، فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی، نظارت و پایش، مشارکت‌های مردمی و دانشجویی فعال است.

انجیدنی تصریح کرد:در حال حاضر وضعیت کرونا در شهرستان‌های خراسان رضوی شکننده است و تعداد مبتلایان در برخی از مناطق استان رو به افزایش است و متاسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان به کمتر از 50 درصد کاهش یافته است که باید چاره اندیشی شود.

دبیر قرارگاه مدیریت کرونا در خراسان رضوی  عنوان کرد: کرونا تمام نشده است چرا که ویروس کرونا جهش دارد و ممکن است دچار جهش‌های بدتر شود که عدم رعایت پروتکل‌ها و بی‌توجهی به واکسیناسیون زنگ خطر شیوع دوباره این ویروس را خواهد نواخت.

وی خاطرنشان کرد: 85 درصد از جمعیت بالای 18 سال در خراسان رضوی دز نخست واکسن کرونا و قریب به 62 درصد آنها نیز دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

انجیدنی گفت: در حال حاضر میزان تزریق دز نخست واکسن کرونا در خراسان رضوی 2 درصد از میانگین کشوری بالاتر است و این در حالی است که میزان تزریق دز دوم واکسیناسیون کرونا در این استان، کمتر از میانگین کشوری است.

استان قزوین/ نرخ ابتلا 2 برابر شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از 2 برابر شدن موارد قطعی ابتلای به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 112 بیمار کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های کووید استان قزوین شناسایی شدند که این آمار نسبت به روز گذشته 100 درصد افزایش یافته و 56 نفر بیشتر از روز قبل بوده است.

جلال رحمانی همچنین به کاهش 17 درصدی نرخ روزانه بستری‌های کرونایی اشاره کرد و گفت: در شبانه‌روز گذشته 57 بیمار کرونایی تازه به خاطر علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در قیاس با روز پیش 12 نفر کاهش داشته است.

وی از کاهش 40 درصدی نرخ مرگ‌ومیر روزانه کرونایی در استان هم خبر داد و افزود: در 24 ساعت اخیر 3 بیمار کرونایی بدحال به علت علائم تنفسی شدید و ضعف مفرط جسمانی جان‌شان را از دست دادند که این آمار از روز قبل 2 نفر کمتر است.

رحمانی ادامه داد: با این حال آمار بیماران کرونایی بدحال در مقایسه با روز پیش 20 درصد افزایش یافته و در حال حاضر 12 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های قزوین زیر دستگاه ونتیلاتور بستری شدند که این آمار 2 نفر از روز گذشته بیشتر شده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه از افزایش 44 درصدی آمار بهبودیافتگان روزانه کرونایی خبر داد و گفت: در شبانه‌روز اخیر 56 بیمار کرونایی با علائم قطعی نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند که این آمار نسبت به روز پیش 17 نفر افزایش یافته است.

رحمانی اضافه کرد: در نهایت هم آمار کل بستری‌های فعلی کرونایی استان قزوین با 1.8 درصد کاهش به 277 نفر رسید که این آمار در مقایسه با روز قبل 5 نفر کاهش داشته است.

استان کرمان/ بستری 299 بیمار کرونایی در مراکز درمانی

 سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با بیان اینکه در حال حاضر در استان کرمان دو شهرستان ما در وضعیت قرمز کرونا هستند و سه شهرستان ما که شهرستان‌های بزرگ و پر جمعیتی هم هستند در وضعیت نارنجی قرار دارند اظهار داشت: در طول هفته گذشته سه شهرستان ما که وضعیت آبی داشتند به وضعیت زرد تغییر رنگ دادند و افزایش مختصری هم در بیماران بستری داشتیم.

سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر روز گذشته گفت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 299 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 166 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 37 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 16 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 19 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 61  مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 68 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 42 هزار و 573 مورد رسیده است.

وی به فوت 7 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 4 هزار و 983 مورد رسیده است.

صحبتی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان دو میلیون و 9 هزار و 396 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را یک میلیون و 463 هزار و 504 مورد است.

حسین صافی‌زاده معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در استان کرمان وضعیت خوبی ندارد گفت: واکسیناسیون نوبت سوم کرونا برای افراد بالای 60 سال در استان کرمان آغاز شده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه افراد بالای 60 سالی که چهار ماه از واکسیناسیون نوبت دوم آنها گذشته می‌توانند برای تزریق واکسن نوبت سوم خود اقدام کنند افزود: برای تزریق نوبت سوم فرقی ندارد که نوبت اول و دوم از چه نوع واکسنی تزریق کرده باشند.

وی با اشاره به اینکه برای تزریق دوز سوم هم می‌تواند از همان نوع واکسن نوع اول و دوم تزریق کنند و هم می‌توانند دوز سوم را از واکسن نوع متفاوتی تزریق کنند عنوام کرد: دوز اول و دوم بیش از 70 درصد ایمنی می‌دهد و با تزریق دوز سوم این ایمنی در برخی از کشورها  تا 90 درصد هم رسیده است.

استان مرکزی/ 84 مورد ابتلای جدید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی اراک گفت: شمار مبتلایان جدید کرونا در استان مرکزی بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی طی شبانه روز اخیر به 84 مورد رسید.

سیدمحمد جمالیان افزود: 19 نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان‌ها بستری شدند که 65 نفر از این افراد نیز خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند.

وی عنوان کرد: شمار مبتلایان به کرونا ویروس از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان به 104 هزار و 307 نفر رسید و متاسفانه 4 بیمار کرونایی نیز در این بازه زمانی در استان به دلیل کرونا جان باختند و شمار فوتی‌های این بیماری به 2 هزار و 941 نفر رسید.

رئیس علوم پزشکی اراک عنوان کرد: با توجه به اینکه به سمت سرما پیش می رویم مطمئناً مراجعین مطب ها و مراکز درمانی بیشتر می شود، خواهش ما این است که نظام پزشکی با پزشکان برنامه‌ریزی انجام دهد تا نوبت‌دهی بهتر انجام شود و این نگاه بسیار کمک کننده در امر حفظ سلامت مردم خواهد بود.

وی ادامه داد: ادارات کل نهادها و سایر ارگان ها برای تامین لوازم مورد نیاز حفاظتی پرسنل و مراجعین اقداماتی کرده‌اند به عنوان مثال در نگهبانی ها ماسک را توزیع کنند تا علاوه بر انجام خدمات، فرهنگ سازی نیز صورت بگیرد. 

جمالیان افزود: نگرانی ما امسال آنفولانزا است که تعداد بیماران مبتلا به آنفولانزا روز به روز افزایش پیدا می کند، پیش‌بینی ما این است که با سرد شدن هوا این موارد بستری و مرگ و میر آن افزایش پیدا می کند، که رعایت پروتکل‌ها بهداشتی در این زمینه اهمیت خود را نشان می دهد که بهترین شیوه محافظت از آنفولانزا رعایت پروتکل‌های بهداشتی است‌.

رئیس علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: استان ما در واکسیناسیون جزو استان‌های بوده است که در رده دوم بوده است که در طی ده روز گذشته استان های دیگر از ما پیشی گرفته اند، درست است که 86 درصد از جمعیت استان واکسینه شده اند اما این جمعیت جمعیت بالای 12 سال است و زمانی می‌توانیم بگوییم که به هدفمان نزدیک شده‌ایم که 85 درصد کل جمعیت واکسینه شده باشند و در حال حاضر 54 درصد دو دوز را از کل جمعیت دریافت کرده‌اند.

درحال تکمیل… .

انتهای پیام/ی
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| افزایش 43 درصدی نرخ ابتلا در یک روز/ آیا دومینوی صعود بیماری دوباره به‌راه افتاد؟+ نقشه و نمودار

منبع:تسنــیم
? جدیدترین اخبار کرونا در ایران| افزایش 43 درصدی نرخ ابتلا در یک روز/ آیا دومینوی صعود بیماری دوباره به‌راه افتاد؟+ نقشه و نمودار