تداوم روند نزولی کرونا در بزرگ‌ترین استان کشور؛ کاهش ۳۰ درصدی بستری‌های بیمارستانی

گروه استان‌ها ـ در شرایطی که آمارها حکایت از تداوم روند نزولی شیوع کرونا در بزرگ‌ترین استان کشور دارد مسئولان از کاهش ۳۰درصدی بستری‌ها در کرمان خبر می‌دهند.

– اخبار استانها –

به گزارش فت فتو از کرمان‌، در این روزها آمار موارد بستری قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان به صورت محسوسی کاهش داشته و به گفته مسئولان استان کرمان در وضعیت نسبت به هفته‌های قبل قرار دارد و شاهد کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی موارد بستری و کاهش موارد سرپایی هستیم.

با وجود تداوم روند نزولی بستری‌های کرونا در بیمارستان‌های استان، تعداد جانباختگان این بیماری با نوساناتی مواجه بوده و که مسئولان دلیل آن بستری‌های این بیماری از روزهای قبل می‌دانند و امیدوار هستند با تداوم روند نزولی، تأثیر خود را بر روی آمار جانباختگان هم بگذارد.

ادامه روند نزولی بستری‌های کرونا در کرمان

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۸۲۴ مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۴۷۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: ۴۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۱۲۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۶۶ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۱۲۳ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۱۷۲ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۳۷ هزار و ۲۳۶ مورد رسیده است.

وی به فوت ۱۸ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۴ هزار و ۴۱۲ نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان ۷۶۱ هزار و ۴۳۶ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را ۴۰۳ هزار و ۹۱۳ مورد است.

آغاز واکسیناسیون متولدین بالای ۳۵ سال در کرمان

حسین صافی‌زاده معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه در حال حاضر استان کرمان در وضعیت نسبت به هفته‌های قبل قرار دارد و شاهد کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی موارد بستری کرونا در بیمارستان‌های استان هستیم اظهار داشت: موارد سرپایی ما نیز تا اندازه‌ای کاهش داشته که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

وی با ابراز تأسف از اینکه فوتی‌های ما با توجه به افرادی که از قبل در بیمارستان‌ها بستری هستند، نوساناتی دارد گفت: امیدواریم که به دنبال کاهش موارد بستری افت فوتی‌‌ها را هم داشته باشیم؛ هر چند ابتلای کمتر، کاهش موارد بستری و در نتیجه کاهش مرگ و میرها را به دنبال دارد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان بیان کرد: با توجه به واردات و توزیعی که انجام شده، تزریق واکسن در استان در وضعیت بسیار خوبی است و نوبت دهی با حداکثر ظرفیت در حال انجام است.

وی از ثبت نام واکسن کرونا برای افراد بالای ۳۵ سال متولدین ۱۳۶۵ و قبل از آن در استان کرمان خبر داد و گفت: واجدین شرایط می‌توانند در سامانه  salamat.gov.ir برای ثبت نام مراجعه کنند.

۱۶ درصد کرمانی‌های بالای ۶۰ سال برای تزریق واکسن کرونا مراجعه نکردند

صافی‌زاده با اشاره به اینکه ۱۶ درصد افراد بالای ۶۰ سال در استان کرمان هنوز واکسن کرونای خود را دریافت نکردند افزود: با توجه به شرایط سنی این افراد و اینکه احتمالاً بیماری‌های زمینه‌ای هم دارند، برای دریافت واکسن حتماً باید مراجعه کنند تا ایمنی سازی در این گروه انجام شود.

وی با بیان اینکه روز گذشته خبر جعلی منتشر شد که مشخص نیست مبنای محاسبات آن چه بوده است افزود: در آمار منتشر شده در این خبر استان کرمان در صدر رتبه بندی واکسیناسیون کشوری قرار داشت، که این خبر را تکذیب می‌کنم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۳۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال استان واکسن کرونا را دریافت کردند گفت: امیدواریم که به زودی به آمار ۶۰ تا ۷۰ درصدی منتشر شده در این خبر برسیم.

وی با بیان اینکه هنوز چنین رتبه بندی در کشور انجام نشده اما استان کرمان در واکسیناسیون جزو استان‌های متوسط کشور به بالا است ادامه داد: البته شهروندان باید به این مسئله توجه داشته باشند واکسیناسیون به هیچ عنوان ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کند.

صافی‌زاده با اشاره به اینکه اخیراً شاهد گونه‌هایی از ویروس هستیم که ممکن است واکسن در برابر آنها حفاظت زیادی ایجاد نکند گفت: البته کلیت امر این گونه است که کسانی که واکسن دریافت کردند قطعاً در صورت ابتلا شدت آن کمتر بوده و فوتی‌های کرونا در این گروه کمتر است.

کرونا پیاده‌روی اربعین را با محدودیت مواجه کرد

با توجه به در پیش بودن همایش عظیم پیاده‌روی اربعین به دلیل شیوع ویروس کرونا این سفر با محدودیت‌هایی همراه شده که ستاد اربعین استان کرمان طی اطلاعیه‌ای توضیحاتی را درباره اعزام زائران اربعین ارائه کرده است که متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

با عنایت به درخواست‌ها و ابراز تمایل همشهریان عزیز برای حضور در مراسم اربعین حسینی در کشور عراق، ضمن عذرخواهی به واسطه تداوم شرایط کرونایی و محدودیت‌های کشور عراق برای تحقق این امر و ضمن التماس دعا از مردم شریف و نجیب استان بدین وسیله موارد ذیل بر اساس آخرین تصمیمات اتخاذ‌ی در ستاد ملی اربعین حسینی اعلام می‌شود.

ـ با توجه به شروع بیماری کرونا ویروس در کشور‌های ایران و عراق و تصمیم دولت میزبان مبنی بر اختصاص سهمیه ۳۰ هزار نفری برای اعزام مشتاقان و زائران اباعبدالله الحسن (ع) و با عنایت به تخصیص ندادن سهمیه از سوی ستاد اربعین کشور به استان‌ها؛ لذا هیچ گونه ثبت‌نام و اعزام عمومی از مردم (با توجه به محدودیت پذیرش اعلام شده) تحت هر عنوان (ثبت نام در سامانه، در کاروان‌ها موکب‌ها و غیره) متصور و و مقدور نبوده و لازم است هم استانی‌های عزیز از هر گونه اقدام برای عزیمت به کشور عراق خودداری کنند.

ـ تمامی مرز‌های زمینی مشترک با کشور عراق برای اعزام زائران و مشتاقان حضور در مراسم اربعین حسینی بسته بوده و هیچ اعزامی از مرز‌های مذکور صورت نمی‌گیرد. بدیهی است عبور غیرقانونی از مرز (تحت هر عنوان) جرم محسوب و با افراد متخلف برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

ـ سهمیه تخصیص یافته (۳۰ هزار نفر) صرفاً مختص عوامل و موکب دارانی است که هر ساله در کشور عراق خدمات لازم را به زائران اباعبدالله الحسین (ع)ارائه کرده و افراد اعزامی تنها از طریق مرز‌های هوایی در کشور عراق و با ارائه ویزای لازم پذیرش می شوند. بدین منظور ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا کرونا، تنها اعزام مشروط برای افراد مزبور که ۲ دُز واکسن کرونا را تا تاریخ ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ دریافت کردند را مجاز اعلام کرده است.

بستری‌های کرونا در استان کرمان از مرز ۳۷۰۰۰ نفر گذشت / دلتا ویروس جان ۲ کودک کرمانی را گرفت
بستری‌های کرونا در استان کرمان به مرز ۹۰۰ بیمار رسید
آمادگی کامل برای سال تحصیلی مجازی و حضوری در استان کرمان فراهم است

۷۰ درصد معلمان استان کرمان واکسن کرونای مرحله اول را دریافت کردند

ماشاءالله میرزا حسینی معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه در مرحله اول حدود ۷۰ درصد معلمان استان واکسینه شدند اظهار داشت: تزریق دوز دوم واکسن فرهنگیان کرمان آغاز شده است.

وی افزود: افرادی که دوز اول را دریافت نکرده‌اند چنانچه شرط سنی لازم را داشته باشند می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت برای دریافت واکسن، ثبت‌نام کرده و یا به ادارات محل خدمت خود مراجعه کنند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان تأکید کرد: آموزش و پرورش تلاش می‌کند با واکسینه کردن معلمان شرایط را برای آموزش حضوری دانش آموزان فراهم کند تا در صورت تصمیم ستاد ملی کرونا  برای بازگشایی حضوری مدارس، آموزش و پرورش آمادگی لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/۵۱۱/ش
تداوم روند نزولی کرونا در بزرگ‌ترین استان کشور؛ کاهش ۳۰ درصدی بستری‌های بیمارستانی

منبع:تسنــیم
💬 تداوم روند نزولی کرونا در بزرگ‌ترین استان کشور؛ کاهش ۳۰ درصدی بستری‌های بیمارستانی