تامین مواد اولیه، مهم‌ترین چالش هنرمندان رشته تراش سنگ‌های قیمتی


معاون صنایع‌دستی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان کرمان گفت: تامین مواد اولیه مهم‌ترین چالش هنرمندان رشته تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در شهربابک است.

به گزارش فت فتو از کرمان، کاظم حسین‌زاده اظهار کرد: با توجه به وجود معادن رو باز مس و شکل‌گیری کانی فیروزه در معادن مس شهرستان شهربابک، می‌توان این شهرستان را از مهم‌ترین قطب‌های رشته تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی کشور برشمرد.

معاون صنایع ‌دستی اداره ‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان کرمان افزود: قریب به یک‌هزار هنرمند در ۴۰ شرکت تعاونی و با مدیریت اتحادیه تعاونی‌‎های فیروزه در شهرستان شهربابک مشغول به فعالیت هستند.

وی بیان کرد: حمایت‌های آموزشی، بیمه‌ای، تسهیلاتی و نمایشگاهی برای هنرمندان و صنعتگران صنایع ‌دستی به‌ویژه هنرمندان رشته تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی از اولویت‌های اداره‌ کل میراث‌فرهنگی استان است.

حسین‌زاده از تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش‌ افزوده این رشته هنری خبر داد و گفت: در سال جاری با اجرای طرح تجاری‌سازی به‌دنبال تکمیل کردن این زنجیره در استان کرمان هستیم که در این زمینه به همکاری دستگاه‌های مرتبط نیازمندیم.

وی خاطرنشان کرد: این اداره‌ کل با همکاری فرمانداری و مجتمع مس شهربابک فعالیت موثری در زمینه جلوگیری از قاچاق سنگ فیروزه انجام داده است، به‌طوریکه هم‌اکنون مواد اولیه لازم در اختیار اتحادیه برای توزیع بین شرکت‌های تعاونی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/۳۳۸۸/ب

تامین مواد اولیه، مهم‌ترین چالش هنرمندان رشته تراش سنگ‌های قیمتی

منبع:فــارس
💬 تامین مواد اولیه، مهم‌ترین چالش هنرمندان رشته تراش سنگ‌های قیمتی