به کار گیری ظرفیت های سپاه و بسیج برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی اثرگذار خواهد بود

سید مهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به ایجاد زمینه همکاری بیشتر این معاونت با هیات های اندیشه ورز بسیج، گفت: به کار گیری ظرفیت های سپاه و بسیج برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی اثرگذار خواهد بود. به گزارش “فت فتو”  سید مهدی قویدل معاون […]

سید مهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به ایجاد زمینه همکاری بیشتر این معاونت با هیات های اندیشه ورز بسیج، گفت: به کار گیری ظرفیت های سپاه و بسیج برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی اثرگذار خواهد بود.

به گزارش “فت فتو”  سید مهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در دیدار با فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان به مناسبت هفته دفاع مقدس با اشاره به اینکه در گذشته رویکرد جامعه و سیستم قضایی و اجرایی کشور نسبت به مساله پیشگیری ضعیف بوده است، اظهار داشت: خوشبختانه در سال های اخیر تحولات زیادی در قوه قضاییه ایجاد شده و به این نتیجه رسیده ایم که باتوجه به اینکه مسئله پیشگیری برگرفته از مبانی شرعی و دینی و دارای مقبولیت علمی می باشد،این موارد باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

وی ضمن بیان این مطلب که معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از سال 1388 به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است، ادامه داد: این معاونت در استان کرمان در حال حاضر دارای ادارات پیشگیری های وضعی، امنیتی و اجتماعی، مشارکت های مردمی، حقوقی و قضایی، برنامه ریزی و مطالعات اجتماعی و فرهنگی، اطلاع رسانی، آگاهسازی و افکارسنجی عمومی و نیز امور زنان و خانواده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان اظهارداشت: برابر اصل 156 قانون اساسی، وظایف و اختیاراتی به قوه قضاییه داده شده است که پیشگیری از وقوع جرم، احیای حقوق عامه، حفظ حقوق عامه و رسیدگی به تظلمات و موضوعات قضایی از جمله این موارد است.

قویدل با اشاره به این مطلب که در سال های گذشته رویکرد دستگاه قضایی پرونده محور بوده است، تاکید کرد: در راستای سند تحول قضایی راهبردها و رویکردهای تحول گرا در دستگاه قضایی پیش بینی شده است و در این راستا ۱۲ ماموریت مستقیم و ۲۴ ماموریت غیرمستقیم به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم واگذار شده است.
وی عنوان کرد: برمبنای سند تحول قضایی، قوه قضاییه از رویکرد درون گرا به رویکردی برون گرا تغییر نگرش داده و تلاش می کند که بر مبنای تعامل و هم افزایی با سایر قوا در راستای پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی حرکت کند.

این مقام قضایی ادامه داد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان 40 برنامه علمی با راهبری مشخص را تدوین کرده که کاملا متنوع، علمی، کاربردی و مورد نیاز جامعه است.

قویدل گفت: شورای پیشگیری از وقوع جرم در مرکز استان و شهرستان ها باحضور مدیران همه دستگاه های، اجرایی، فرهنگی، قضایی و امنیتی تشکیل می شود و آسیب‌های اولویت دار و جرائم مهم در این شورا بررسی شده و راهکارهای حل آنها مطرح و مصوب می شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر تاکید دستگاه قضایی بر استفاده از مشارکت و ظرفیت گروه‌های مردمی، نخبگان علمی، سازمان های مردم نهاد، گروه های جهادی، هیات‌های مذهبی و غیره است به همین جهت دستورالعمل نحوه تعامل و مشارکت نهادهای مردمی با قوه قضاییه تدوین و ابلاغ و پل ارتباطی بین دستگاه قضا و مردم ایجاد شده است.

معاون دادگستری کل استان کرمان، سپس سامانه جامع ارتباط مردمی(سجام) را راه ارتباطی دیگری بین دستگاه قضایی و مردم برشمرد و اظهار داشت: این سامانه جهت دریافت گزارشات مردمی به صورت محرمانه تعبیه شده است و نسبت به پیگیری آن ها اقدام می کند که تاکنون 9 هزار نفر در استان کرمان عضو این سامانه شده اند.

قویدل خاطرنشان کرد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با استفاده از ظرفیت های سامانه سجام به عنوان پل ارتباطی مستقیم با مردم فعالیت دارد و تاکنون یک هزار و 900 گزارش مردمی به این سامانه رسیده است.
وی یادآور شد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در راستای مقابله با حاشیه نشینی اقدامات خود را از محله صنعتی آغاز کرده و با ایجاد پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی توانسته اقدامات مناسبی را برنامه ریزی و اجرا کند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، ضمن اشاره به فعالیت های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در راستای توانمندسازی روستائیان، طرح های پیشگیری از سرقت و با زاجتماعی کردن مجرمان، متهمان و معتادان بهبود یافته، عنوان کرد: اقدامات سپاه ثارالله استان کرمان در راه اندازی اردوگاه کرامت و اجرای برنامه های علمی و اثرگذار در این اردوگاه جای تقدیر دارد.

قویدل با اشاره به بازگشت مجدد بیش از 50 درصد مجرمان به چرخه جرم پس از آزادی از زندان، تاکید کرد: مراقبت های بعد از خروج یک حلقه مفقوده در مسیر اصلاح و بازاجتماعی کردن مددجویان زندان ها است که با همکاری بسیج می تواند به شکل اثرگذاری تری دنبال شود.

وی یادآور شد: طرح هویت و رفتار (هور) نیز در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان اجرایی اجرایی شده است، گفت: در این طرح مرتکبان جرایم خرد گواهی صادر و برمبنای این گواهی مجازات آنها تعلیق، تبدیل و یا جایگزین می شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، ادامه داد: با همکاری نیروهای بسیج می توان موضوعات و چالش های اجتماعی را شناسایی  در شورای فرهنگ عمومی و شورای پیشگیری مورد پیگیری قرار داد.

قویدل اظهارکرد: در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان آمادگی داریم که بر مبنای ارتباط، همگرایی و هم افزایی با گروه های مختلف اقدامات مناسب تری را انجام دهیم زیرا معتقدیم کار اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دشوار و زمان بر است و تاکنون بسیار مغفول واقع شده است.

وی تصریح کرد: با اقدام در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و مسئول سازی مدیران و مردم می توان از گسترش آسیب ها و جرائم جلوگیری کرده و آنها را به حداقل ممکن کاهش داد.

انتهای پیام/تاج الدینی
به کار گیری ظرفیت های سپاه و بسیج برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی اثرگذار خواهد بود

منبع:آرمـان
? به کار گیری ظرفیت های سپاه و بسیج برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی اثرگذار خواهد بود