باغ ثبت‌جهانی شازده در کرمان بازگشایی شد

کرمان-فت فتو- باغ شاهزاده یا شازده در ماهان شهرستان کرمان که ثبت جهانی است پس از تجربه ۲ ماه تعطیلی، با مصوبه ستاد کرونا استان از صبح روز یکشنبه بازگشایی شد. به گزارش فت فتو و براساس اعلام متولیان ستاد کرونا، بازگشایی با شرط رعایت اصول بهداشتی و نیز هفت بند شرط دانشگاه علوم پزشکی […]

کرمان-فت فتو- باغ شاهزاده یا شازده در ماهان شهرستان کرمان که ثبت جهانی است پس از تجربه ۲ ماه تعطیلی، با مصوبه ستاد کرونا استان از صبح روز یکشنبه بازگشایی شد.

به گزارش فت فتو و براساس اعلام متولیان ستاد کرونا، بازگشایی با شرط رعایت اصول بهداشتی و نیز هفت بند شرط دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شده است.

این اثر تاریخی از ۲ ماه پیش با هدف پیشگیری از سرایت ویروس کرونا تعطیل شده بود.

مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در گفت وگو با خبرنگار فت فتو بازگشایی مجدد باغ شاهزاده ماهان را تایید کردند و گفتند که شهروندان با رعایت اصول بهداشتی می توانند از این اثر ثبت جهانی بازدید کنند و از زیبایی های آن بهره مند شوند. 

باغ شاهزاده ماهان با سه و نیم هکتار مساحت یکی از باغ‌های تاریخی ایران به‌شمار می‌رود که در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و در نزدیکی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران جای گرفته است و قدمت آن به به پایان دوره قاجاریه بر می گردد.

باغ شازده سال ۲۰۱۱ در نشست سی و پنجم میراث جهانی یونسکو به همراه هشت باغ ایرانی دیگر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

به گزارش فت فتو استان کرمان ۶ اثر ثبت جهانی دیگر دارد و در مجموع با هفت اثر ثبت جهانی بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی را در بین استان های کشور دارد؛ ارگ بم ( بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کند میمند با چندهزارسال قدمت، باغ زیبای شازده با ویژگی های منحصر به فرد معماری عمارت آن، دشت کویر لوت در منطقه شهداد کرمان که قدیمی ترین درفش جهان از آنجا به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم به ثبت جهانی رسیده است.

آثار طبیعی در شمال، جنوب و شرق استان کرمان بنا به جغرافیا و ویژگی های اقلیمی این مناطق هرکدام جذابیت و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که می تواند هدف گردشگران داخلی و خارجی باشد و شهروندان ایرانی و غیرایرانی می توانند از زیبایی های منحصر به فرد و اقلیم متفاوت این استان بهره مند شوند.
باغ ثبت‌جهانی شازده در کرمان بازگشایی شد

منبع:ایرنـا
? باغ ثبت‌جهانی شازده در کرمان بازگشایی شد