بارندگی‌ها تاکنون کمتر از حد نرمال بوده است

فت فتو ـ گروه اقتصاد:رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه سرمای کشور بی‌سابقه نبوده و این شرایط نرمال زمستانی است،گفت:«طی دی‌ماه و اوایل بهمن‌ماه شدیدترین کاهش دمای کشور را داشتیم که طبیعی بوده است. چند سال اخیر به دلیل افزایش دما و خشکسالی تجربه زمستان سرد برای ما ملموس نبود». سحر تاج‌بخش همچنین اظهار […]

فت فتو ـ گروه اقتصاد:رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه سرمای کشور بی‌سابقه نبوده و این شرایط نرمال زمستانی است،گفت:«طی دی‌ماه و اوایل بهمن‌ماه شدیدترین کاهش دمای کشور را داشتیم که طبیعی بوده است. چند سال اخیر به دلیل افزایش دما و خشکسالی تجربه زمستان سرد برای ما ملموس نبود».

سحر تاج‌بخش همچنین اظهار کرد:«بارندگی‌ها طی سه هفته اخیر در سطح کشور در شرایط مناسبی بودند. اما به طور کلی بارندگی‌ها کمتر از نرمال هستند».

وی افزود:«پیش‌بینی می‌شود که بارش‌ها طی هفته‌های آینده به حد نرمال برسند».

وی ادامه داد:«طی ماه‌های آینده قطعا بارش‌هایی خواهیم داشت و به حد نرمال نیز خواهند رسید اما الگوهای آن‌ها همچون سه هفته گذشته است و تمرکز در جنوب کشور خواهد بود».

وی توضیح داد:«براساس پیش‌بینی‌های انجام شده،تا نیمه‌های اردیبهشت‌ماه نیز این بارش‌ها با همین الگو در جنوب کشور،حتی تا بیش از حد نرمال،و در شمال کشور کمتر از نرمال خواهد بود. شرایط توزیع بارش‌ها اصلا مناسب نیست. حتی در بارش های هفته آینده نیز تمرکز بیش‌تر در جنوب کشور خواهد بود».

وی اظهار کرد:«با وجود بارندگی‌هایی که اتفاق افتاد،نیمۀ شمالی کشور حتی استان‌های ساحلی وضعیت مناسبی ندارند. این در حالی است که پاییز سال جاری نیز کم‌بارشی شدیدی وجود داشت و طی دو سال گذشته هم خشکسالی در کشور حاکم بود. بنابراین کشاورزان در شمال کشور وضعیت خوبی ندارند اما به دلیل اینکه بارندگی‌ها در جنوب کشور تمرکز داشتند استان‌های جنوبی به‌خصوص استان بوشهر وضعیت مناسبی دارند».

به گزارش فت فتو به نقل از تسنیم،رئیس سازمان هواشناسی ششم دی‌ماه دربارۀ وضعیت دما طی هفته‌های آینده گفت:«الگوهای هواشناسی نشان‌دهنده کاهش دما طی هفته‌های آتی نیست و از هفتۀ آینده شاهد افزایش دما خواهیم بود و بعد از عبور این دو موج بارشی در هفته پیش‌رو برای اکثر نقاط کشور افزایش دما خواهیم داشت».

وی در بخش دیگری از سخنانش،اظهار کرد:«شبکه دیده‌بانی سازمان هواشناسی،یک شبکه متشکل از انواع ایستگاه‌های جوی است. ما با استاندارهای جهانی تا حدودی فاصله داریم بنابراین بروز رسانی،تقویت و انسجام آن‌ها اهمیت بیش‌تری دارد تا در نقاط متعددی ایستگاه‌های دیده‌بانی داشته باشیم که عامل کلیدی و مهم در این زمینه،تامین اعتبارات است».

وی بیان کرد:«اعتبارات سازمان هواشناسی در مقایسه با سایر کشورها اختلافات بسیار فاحشی دارد که اگر به این اعتبارات دست یابد شرایط به‌صورت چشمگیری بهتر می‌شود. به طور مثال بودجه سازمان هواشناسی ایران با آلمان حدود یک بیستم،با عربستان یک دهم و چین یک دویستم اختلاف دارد». / الف
بارندگی‌ها تاکنون کمتر از حد نرمال بوده است

منبع:خبر کرمان
?

بارندگی‌ها تاکنون کمتر از حد نرمال بوده است

:اخبار استان کرمان – اقتصادی