ایران در صدد تولید اورنیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی است

به گزارش گروه جهان فت فتو، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ایران غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را با استفاده از ۲ مجموعه سانتریفیوژ IR-۶ موجود در سایت «فردو» آغاز کرده است.  یک سخنگوی آژانس اتمی به خبرنگاران گفت: رافائل گروسی در آخرین گزارش خود به کشورهای عضو (شورای حکام)‌ […]

به گزارش گروه جهان فت فتو، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ایران غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را با استفاده از ۲ مجموعه سانتریفیوژ IR-۶ موجود در سایت «فردو» آغاز کرده است.

 یک سخنگوی آژانس اتمی به خبرنگاران گفت: رافائل گروسی در آخرین گزارش خود به کشورهای عضو (شورای حکام)‌ درباره اجرای تعهدات هسته‌ای ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعلام کرد که ایران با استفاده از دو آبشار سانتریفیوژهای IR-۶ موجود در تاسیسات غنی‌سازی سوخت فردو (FFEP) شروع به تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد کرده است.

وی افزود که بر اساس این گزارش، «ایران همچنین در حال برنامه ریزی برای توسعه قابل توجه تولید اورانیوم با غنای پایین – UF۶ با غنای ۵ درصد یا ۲۰ درصد – در فردو از طریق نصب ۱۴ آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۶ است که شش مورد آن جایگزین آبشارهای سانتریفیوژهای (نسل پایین) IR-۱ خواهد شد.»

سخنگوی آژانس اعلام کرد که رافائل گروسی تمایل این سازمان را برای افزایش فعالیت‌های راستی آزمایی از تاسیسات فردو مطابق با موافقتنامه پادمان به اطلاع ایران می‌رساند. مدیرکل آژانس همچنین در گزارش یادشده اعلام کرده است که ایران به پیشبرد فعالیت‌های غنی‌سازی خود در کارخانه غنی‌سازی سوخت (FEP) در نطنز ادامه می‌دهد و قصد دارد تا تاسیسات دومی را که بتواند بیش از ۱۰۰ آبشار سانتریفیوژ را در خود جای دهد نصب کند.

 

انتهای پیام/
ایران در صدد تولید اورنیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی است

منبع:آنـــا
? ایران در صدد تولید اورنیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی است