اگر جلوی رانت گرفته نشود توسعه شکل نمی گیرد

فت فتو/کرمان استاندار کرمان گفت: امنیت پایدار و توسعه از مهمترین نتایج اجرای عدالت در جامعه است زیرا اگر جلوی رانت گرفته نشود توسعه شکل نمی‌گیرد و یا توسعه نامتوازن خواهد بود. «محمدمهدی فداکار» امروز دوم تیرماه در همایش محوری قوه قضاییه در کرمان ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد شهدا بیان کرد: […]

فت فتو/کرمان استاندار کرمان گفت: امنیت پایدار و توسعه از مهمترین نتایج اجرای عدالت در جامعه است زیرا اگر جلوی رانت گرفته نشود توسعه شکل نمی‌گیرد و یا توسعه نامتوازن خواهد بود.

«محمدمهدی فداکار» امروز دوم تیرماه در همایش محوری قوه قضاییه در کرمان ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد شهدا بیان کرد: قضاوت مسئولیتی بسیار سنگین و کاری سخت است.

وی با بیان اینکه وظیفه قاضی رفع خصومت است و این امر جز با اذن و حکم خداوند میسر نیست، افزود: گرایش به عدالت گرایشی فطری است و اجرای آن کاری بزرگ و پاداشی است که از ظلم کردن و ظلم پذیری جلوگیری میکند.

استاندار کرمان با اشاره به سخن مقام معظم رهبری که فرموده اند، اجرای عدالت مبنای حق و باطل حکومتها است، گفت: گرایش به عدالت امری فطری است بنابراین عدالت در جامعه باید به یک خواست عمومی و گفتمان نخبگانی تبدیل شود.

فداکار تصریح کرد: اجرای عدالت کار سختی است بنابراین برای اجرای آن باید یک اجماع شکل بگیرد؛ در حالیکه بعضی از اصحاب قدرت و ثروت از اجرای آن خوشحال نیستند، دستگاه قضایی ملجاء و مامن مردم در اجرای عدالت است که این اعتماد مردمی امتیاز بزرگی برای دستگاه قضایی است.

وی با اشاره به حجم بالای پرونده های ورودی به دستگاه قضایی، افزود: امنیت پایدار و توسعه از مهمترین نتایج اجرای عدالت در جامعه است زیرا اگر جلوی رانت گرفته نشود توسعه شکل نمیگیرد و یا توسعه نامتوازن خواهد بود.

استاندار کرمان طرح اصلاح اقتصادی دولت را نوعی اجرای عدالت دانست و در ادامه دو وظیفه دیگر دستگاه قضا یعنی پیشگیری و نظارت را مورد توجه قرار داد و گفت: اگر دستگاه نظارتی همراه حکومت باشد تلاطم شکل نمی گیرد، این همراهی مهم است و ما در حوزه اجرا برای این نظارت از سوی دستگاه قضا آمادگی داریم.

حجت الاسلام و المسلمین «حسن علیدادی سلیمانی» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد شهدایی که برای دفاع از حق و عدل جان خود را فدا کردند، گفت: عدالت هم در فطرت و ذات انسانها مطرح میشود و هم حکم عقل است.

وی افزود: هر کجا که جامعه ای شکل گرفت برای عدالت و قضاوت جایگاهی در نظر گرفته شد که نشان دهنده جایگاه والای امر قضا و اجرای عدالت در بین مردم است.

امام جمعه کرمان بیان کرد: ماموریت قضاوت و داوری در دو گزاره اصلی احقاق حق و ابطال باطل خلاصه میشود و قاضی همه ماموریت خود را در این دو اصل میبیند که اصول مهم زندگی هستند.

علیدادی سلیمانی با بیان اینکه بخش مهمی از روابط اجتماعی بر اساس عدل است و هرآنجا که زیاده خواهی شکل می‌گیرد دستگاه قضا آرامش و امنیت را به جامعه بر میگرداند، گفت: دانش و علم، عدل و عقلانیت، ابزارهای دستگاه قضا برای اجرای عدالت هستند و زمانی که حکمی در سایه این سه اصل صادر میشود بسیار نزدیک به حق و عدل و یا منطبق بر آن است.

‌وی بیان کرد: در استان کرمان چهره های صاحب نظری که دانش قضایی بالایی دارند بسیارند که تلاش دارند مردم هر زمان که با ظلم مواجه شدند پرونده خود را در اختیار دستگاه قضا دهند که قابل تقدیر است.

به گزارش فت فتو، همایش محوری هفته قوه قضائیه با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، استاندار کرمان، رئیس کل دادگستری استان، فرمانده انتظامی استان، جانشین فرمانده سپاه ثارالله استان، مجمع نمایندگان، اعضای شورای قضایی استان و جمعی از مسئولان استان، در کرمان برگزار شد.
اگر جلوی رانت گرفته نشود توسعه شکل نمی گیرد

منبع: ایـسنا
? اگر جلوی رانت گرفته نشود توسعه شکل نمی گیرد