انبارهای زباله دیوار به دیوار خانه های مردم شهر کرمان

کرمان – صدها کارگاه ضایعاتی در محله های مختلف شهر کرمان در حالی فعال هستند که تبدیل به انبارهای بزرگ زباله شده اند و بهداشت عمومی را تهدید می کنند. فت فتو – گروه استان‌ها: وقتی در کرمان شب فرا می‌رسد فعالیت زباله گردها نیز در شهر آغاز می‌شود، این روزها مردم شهر کرمان با […]

کرمان – صدها کارگاه ضایعاتی در محله های مختلف شهر کرمان در حالی فعال هستند که تبدیل به انبارهای بزرگ زباله شده اند و بهداشت عمومی را تهدید می کنند.

فت فتو – گروه استان‌ها: وقتی در کرمان شب فرا می‌رسد فعالیت زباله گردها نیز در شهر آغاز می‌شود، این روزها مردم شهر کرمان با مشکل جدی در این زمینه روبرو شده‌اند.

جوی‌های مملو از زباله‌ای که پاکبانان شهر مجبور می‌شوند زباله‌ها را از روی زمین جمع کنند، اما دلیل این مساله خالی کردن کیسه‌های زباله شهروندان توسط زباله گردها بر روی زمین برای پیدا کردن زباله‌های بازیافتی است.

وضعیت به گونه‌ای است که در برخی از معابر صحنه‌های نامناسب ایجاد می‌شود و تذکر شهروندان و پاکبانان به زباله گردها که اکثراً غیر ایرانی هستند نیز بی نتیجه است.

وضعیت به گونه‌ای است که در برخی از معابر صحنه‌های نامناسب ایجاد می‌شود و تذکر شهروندان و پاکبانان به زباله گردها که اکثراً غیر ایرانی هستند نیز بی نتیجه است

در برخی موارد نیز بین زباله گردها درگیری روی می‌دهد، در این میان زحمت پاکبانان چند برابر می‌شود و باید زباله‌ها را که روز زمین خالی شده است را جمع کنند.

زباله گردها اما در کارگاه‌های ضایعاتی غیر مجاز در شهر کرمان کار می‌کنند و این مکان‌ها به محل جمع شدن این افراد تبدیل شده است.

نکته نگران کننده از نظر بهداشت عمومی این است که بخش قابل توجهی از کارگاه‌های ضایعاتی کرمان در سطح شهر قرار دارند و انواع زباله‌های بازیافتی را دیوار به دیوار خانه‌های مردم انبار می‌کنند، کافی است گشتی در سطح شهر کرمان بزنید در برخی موارد در کوچه‌ها در مناطق مرکزی شهر نیز می‌توان این کارگاه‌ها را دید و هر کجا که زمین خالی محصوری وجود دارد این کارگاه‌ها نیز به چشم می‌خوردند.

انبارهای زباله دیوار به دیوار خانه های مردم شهر <a href=کرمان” height=”409″ src=”https://media.mehrnews.com/d/2022/11/23/3/4339870.jpg?ts=1669202514651″ width=”620″>

زباله‌ها پس از انتقال به این مراکز با قیمت اندک از زباله گردها خریداری می‌شود و پس از تفکیک هر کدام در قسمتی از کارگاه بسته بندی و با کامیون به استان‌ها مختلف برای بازیافت ارسال می‌شود.

بازار ضایعاتی‌ها سکه است

اما گویا این روزها بازار برای صاحبان این ضایعاتی‌ها سکه است و درآمد قابل توجهی دارند در واقع فقط با اجیر کردن تعداد قابل توجهی از کارگرانی که هیچ گونه حقوق و مزایای قانونی هم ندارند زباله‌ها را جمع اوری می‌کنند و پول هنگفتی به جیب می‌زنند.

اما نکته جالب اینکه تا کنون فکری برای ۷۰۰ کارگاه غیر مجاز ضایعاتی در شهر کرمان نشده و با وجود وعده‌هایی که داده شده است اما اقدامی برای ساماندهی و جمع آوری این کارگاه‌ها نمی‌شود.

با وجود اینکه رئیس کل دادگستری کرمان در خصوص ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی که تذکر داده است اما این کارگاه‌ها که گویا مافیایی نیز پشت پرده آنها قرار دارد ساماندهی نمی‌شوند و پول‌های هنگفت به جیب عده‌ای اندک می‌رود.

هشدار دادستانی کرمان درباره مافیای بسیار بزرگ پشت پسماند

معاون دادستان مرکز استان کرمان گفت: مافیای بسیار بزرگی پشت پسماند است و هر فردی نمی‌تواند مدیریت این امور را انجام دهد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با اعلام وجود ۹۰۰ کارگاه ضایعاتی در کرمان گفت: متأسفانه طبق آمارها ۷۰۰ مورد از این کارگاه‌ها غیرمجاز هستند و باید ساماندهی شوند.

محمد ضیاءالدینی با تاکید بر تشکیل شعبه ویژه رسیدگی به پرونده‌های کارگاه‌های ضایعاتی غیرمجاز و متخلف، هشدار داد: مافیای بسیار بزرگی پشت پسماند است و هر فردی نمی‌تواند مدیریت این امور را انجام دهد.

وی افزود: ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی، مربوط به قانون مدیریت پسماند است و در قانون مدیریت پسماند، صراحتاً آمده است که مدیریت همه امور مربوط به پسماند در شهر با شهرداری است و شهرداری می‌تواند این امور را به اشخاص حقیقی یا حقوقی مانند انجمن حمایت از زندانیان واگذار کند.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان، تأکید کرد: شکایت شهرداری و فرم اعلام جرم از ناحیه شهرداری حتماً باید روی پرونده کارگاه‌های ضایعاتی متخلف باشد و پرونده‌ها به‌صورت موردی ارجاع شوند.

ضیاءالدینی یادآور شد: امور مربوط به پسماندها بهتر است به شخص حقوقی واگذار شود نه حقیقی و اگر به شخص حقیقی داده می‌شود، حتماً سوابق وی از نیروی انتظامی استعلام شود و به هر کسی واگذار نشود.

وی با تأکید بر ضرورت پلمب کارگاه‌های بازیافتی غیرمجاز، خاطرنشان کرد: شهرداری باید اعلام جرم کند تا نیروی انتظامی بتواند جدی‌تر برخورد کند.

اکثر کارگاه‌های ضایعاتی غیر قانونی هستند

فرمانده انتظامی شهرستان کرمان نیز در گفتگو با مهر می‌گوید: اکثر این کارگاه‌ها هیچ مجوزی برای فعالیت ندارند از مجموع کارگاه‌های ضایعاتی فقط ۲۰۰ مورد مجوز دارند و بقیه غیر قانونی هستند.

سرهنگ پور امینایی با اشاره به سرقت‌های مکرر کابل‌های برق و تلفن در کرمان می‌گوید: سیم‌های مسی این کابل‌ها در همین مراکز به فروش می‌رسد.

وی بیان کرد: کارگاه‌های ضایعاتی از عامل مؤثر در سرقت کابل‌ها هستند و بارها از مسئولان مربوطه خواسته این از فعالیت کارگاه‌های غیر مجاز جلوگیری و سایر کارگاه‌ها را نیز از شهر به مکانی خارج از محدوده شهری منتقل کند.

ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی مطالبه جدی مردم

با وجود مطالبه مردم و مسئولان دادگستری و انتظامی اما در عمل اقدام مؤثری در این زمینه انجام نمی‌شود.

محمد طالبی زاده یکی از شهروندان کرمانی است که می‌گوید: همین که کیسه‌های زباله را بیرون می‌گذاریم چندین نفر که ظاهری بسیار ژولیده دارند کیسه‌ها را پاره می‌کنند و دعوا شروع می‌شود این در حالیست که شهروندان برای پاکیزه بودن شهر از کیسه‌های زباله استفاده می‌کنند اما این کار زباله گردها وضعیت بهداشت عمومی را مخدوش کرده است.

همین که کیسه‌های زباله را بیرون می‌گذاریم چندین نفر که ظاهری بسیار ژولیده دارند کیسه‌ها را پاره می‌کنند و دعوا شروع می‌شود

وی افزود: از مسئولان مرتبط می‌خواهیم فکری اساسی برای این مشکل انجام دهند و اجازه ندهند چنین وضعی در شهر حاکم شود، در برخی از ساعات شب به دلیل کثرت وجود این افراد حتی امنیت نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

وی گفت: انتهای خیابان شهید رجایی مملو از این کارگا ه ها است درون کوچه‌ها کارگاه‌های ضایعاتی وجود دارد که بوی بسیار بدی از آنها منتشر می‌شود.

این شهروندان کرمانی گفت: در خیابان ثامن به تنهایی ده‌ها مرکز تجمع زباله وجود دارد و در آنها افراد بی خانمان، اتباع غیر مجاز و حتی کارتون خواب‌ها زندگی می‌کنند و امنیت مردم را نیز مخدوش کرده است.

زحمت پاکبانان چند برابر شده است

پای صحبت یکی از پاکبانان شهر نیز می‌نشینیم، وی می‌گوید که به صورت معمول نیز کار ما به گونه‌ای است که باید زحمت و سختی زیادی را برای امرار معاش تحمل کنیم.

وی افزود: وقتی شیفت شب هستیم وضعیت بسیار بدتر می‌شود و باید با زباله گردها درگیر شویم تا شهر را آلوده نکنند.

وی می‌گوید: قبل از اینکه زباله‌ها جمع شوند زباله گردها کیسه‌ها را پاره و در اطراف درب خانه‌ها پخش می‌کنند و مجبور می‌شویم اکثر معابر را جارو بزنیم.

این پاکبانان گفت: اگر بخواهیم جلوی کار این افراد را هم بگیریم امکان ندارد زیرا به حرف ما کاری ندارند و تنها راهکار بستن کارگاه‌های ضایعاتی در سطح شهر است.

باید دید دستگاه‌های مرتبط برای حل این مشکل شهروندان چه اقداماتی طی روزهای آینده در دستور کار قرار می‌دهند و آیا همچنین ۷۰۰ کارگاه غیر مجاز ضایعاتی در سطح شهر فعال خواهند ماند؟

کد خبر ۵۶۳۸۳۵۱
انبارهای زباله دیوار به دیوار خانه های مردم شهر کرمان

منبع: مــهر
? انبارهای زباله دیوار به دیوار خانه های مردم شهر کرمان