امام جمعه و استاندار کرمان، درگذشت آیت الله حسن زاده را تسلیت گفتند

کرمان – فت فتو – نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه و استاندار کرمان با صدور پیامی، ارتحال عالم ربانی، عارف واصل و معلم نفوس آیت الله حسن زاده آملی را تسلیت گفتند. به گزارش روز دوشنبه فت فتو و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی […]

کرمان – فت فتو – نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه و استاندار کرمان با صدور پیامی، ارتحال عالم ربانی، عارف واصل و معلم نفوس آیت الله حسن زاده آملی را تسلیت گفتند.

به گزارش روز دوشنبه فت فتو و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی و علی زینی وند در متن پیام تسلیت مشترک خود آورده اند، 
إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ، رحلت عالم جلیل القدر آیت الله حسن حسن زاده آملی (قدس الله نفسه الزکیه) فیلسوف متأله، فقیه، عارف و علامه ذوالفنون موجب تألم و اندوه فراوان شد.
در ادامه این پیام آمده است، این عالم فرهیخته که سال‌ها در پرتو معارف نورانی قرآن و بینش عمیق سیاسی، ضمن کسب علم و دانش در زمینه های مختلف مانند تفسیر و علوم قرآنی، کلام، فلسفه، فقه و اصول، عرفان، ریاضیات و نجوم تبلیغ و ترویج معارف دینی و آموزه‌های مکتب ائمه اطهار (ع)، آثار ماندگاری از خود باقی گذاشت که به عنوان سرمایه های ارزشمند و کم نظیر جهان اسلام، چراغ راه آیندگان و الهام بخش جویندگان راه سعادت و رستگاری است.
امام جمعه و استاندار کرمان در این پیام می افزایند، بدینوسیله این فقدان جبران ناپذیر و ضایعه مولمه را به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج) ارواحنا فدا، فرماندهی معظم کل قوا حضرت امام خامنه ای، مراجع عظام تقلید، روحانیت معزز، دوستداران و شاگردان و خانواده معظم ایشان تسلیت عرض نموده و برای این عالم پرهیزگار، از درگاه خداوند سبحان علو درجات و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسئلت دارم.

حسن حسن‌زاده آملی مشهور به علامه حسن‌زاده، فیلسوف و عارف شیعه ایرانی در سال ۱۳۰۷ شمسی در روستای ایرا از توابع بخش لاریجان آمل دیده به جهان گشود.

وی از وجود اساتیدی چون مهدی الهی قمشه‌ای، علامه شعرانی، علامه طباطبایی و سید محمدحسن الهی بهره برد و از علامه شعرانی، اجازه اجتهاد و اجازه نقل حدیث دریافت کرد.

او سپس به تدریس آثار فلسفی و عرفانی مانند اشارات، اسفار اربعه و شرح فصوص قیصری و شرح منظومه پرداخت.

وی، همچنین حدود ۱۷ سال ریاضیات و هیأت تدریس کرد.

او آثار بسیاری در فلسفه، عرفان، ریاضی، نجوم، ادبیات فارسی و عربی دارد و برخی از مهم‌ترین آثار فلسفی و عرفانی چون اسفار اربعه، اشارات، شفا و شرح فصوص الحکم را تصحیح کرده و بر آنها شرح و حاشیه نگاشته است.

وی نهج‌البلاغه و کشف المراد را تصحیح کرده و دیوان اشعاری نیز از او به جای مانده است.

علامه حسن‌زاده در سوم مهر ۱۴۰۰ش (۱۸ صفر ۱۴۴۳ق) بر اثر بیماری قلبی در بیمارستان شهر آمل درگذشت.
امام جمعه و استاندار کرمان، درگذشت آیت الله حسن زاده را تسلیت گفتند

منبع:ایرنـا
? امام جمعه و استاندار کرمان، درگذشت آیت الله حسن زاده را تسلیت گفتند